Možete imati različite stavove prema Izraelu, ali jedno mu se ne može oduzeti – on ume da zadivi svoje goste, da očara putnike svojom originalnošću, neobičnošću svog načina života, u kome su drevne tradicije i najnovije tehnologije. nekako čudno isprepleteni.
Ovo se odnosi na sve oblasti života, uključujući poboljšanje doma i svakodnevni život. Način na koji oni grade kuće, mnogima je nezamisliv.
1. Mezuza na ulazu u kuću ili stan
Ovo je naziv posebnog slučaja koji sadrži pergamentni svitak sa rečima iz Tore, svete knjige za Jevreje. Mezuza je pričvršćena za vrh desnog okvira vrata kao talisman. Prilikom ulaska ili izlaska, uobičajeno je da je poljubite ne direktno, već "kroz ruku" - to jest, dodirnite je vrhovima prstiju, a zatim ih stavite na usne.
2. Nema hodnika i prozorskih pragova
Hodnik na koji smo navikli u vidu posebne prostorije, u kojoj najčešće odlažemo gornju odeću, obuću, torbe, kolica, kišobrane i druge stvari koje bi nam mogle zatrebati pri izlasku napolje, a koje ostavljamo tu pri ulasku u kuću, nalazi se u ogromnoj većini stanova u Izraelu. Za Izraelce je ovo beskorisni prostor koji nema vrednost, ali koji će morati da se plati prilikom kupovine stana. Dakle, ulazna vrata vode direktno u hodnik, koji se često kombinuje sa kuhinjom. Još jedna karakteristika lokalnih stanova je odsustvo unutrašnjih i spoljašnjih prozorskih pragova. Međutim, svaki prozor ima roletne ili kapke koje štite kuću od sunca.
3. Toalet roditelja
Ako izraelski stan ima tri ili više soba, sigurno će biti dodatno kupatilo - sa sopstvenim tušem i toaletom. Često se naziva i "roditeljska soba", kao i soba sa kojom se nalazi, jer u njoj najčešće žive stariji članovi porodice. Samo oni imaju pristup ovom kupatilu iz drugih prostorija - dečije sobe, dnevne sobe, spavaće sobe za goste.
4. Solarni kotlovi na krovovima
U Izraelu ne postoji centralizovano snabdevanje stanova toplom vodom. Kao i u Turskoj, Izraelci ovaj problem rešavaju postavljanjem bojlera na krov. Tipična instalacija koja se koristi u Izraelu za kućnu upotrebu sastoji se od izolovanog rezervoara za vodu i ravnog solarnog panela - on prenosi toplotu u rezervoar i zagreva vodu, koja se spušta do slavine u stanu.
5. Popločan pod
U izraelskim stanovima vrlo je retko videti laminat, linoleum, tepih ili parket na podu. Najčešće su podovi u svim dnevnim sobama i pomoćnim prostorijama popločani duž celog perimetra. Pogodno je i ekonomično: na pločice ne utiču letnja vrućina, visoka vlažnost i pesak koji vetar zimi donosi iz pustinje. Zanimljivo je da u kućama izgrađenim 70-80-ih godina prošlog veka, podne pločice nisu jednobojne, već šarene - takva obloga je bila moderna u Jugoslaviji, "šagane" pločice su se često koristile za postavljanje podova u javnim zgradama (škole, palate kulture, itd.) Postoje rupe u podu na nekoliko mesta, prekrivene metalnom rešetkom (mogu biti na balkonu, u kupatilima, u kuhinji). To su odvodi koji vode u kanalizaciju. S jedne strane, oni su od velike pomoći kada treba da sredite stan - izraelske domaćice zalivaju pod svom snagom i trljaju ga četkom, terajući vodu prema odvodu. S druge strane, odvodi sprečavaju plavljenje stana u slučaju kvara na vodovodu.
6. Jedna od prostorija je malo sklonište za bombe.
U Izraelu se takve sobe nazivaju "mamad" - skraćeno od "merhav mugan dirati" (u prevodu "zaštićeni prostor stana"). Ove sobe izgledaju kao obične, a u mirnim vremenima najčešće se koriste kao spavaće sobe. Ali za razliku od ostalih prostorija u stanu, mamade imaju debele i čvrste betonske zidove, mali prozor (u slučaju alarma zatvara se posebnim metalnim kapkom) i jaka blindirana vrata. Mamade su prisutne u svakom stanu u zgradama izgrađenim nakon 1992. godine, po zakonu, moraju biti opremljene i autonomnim ventilacionim sistemom.
U starijim stambenim zgradama, prostorije za obezbeđenje mogu biti zajedničke za sve stanove na spratu (tada se zovu "mamak") ili za celu zgradu (nazvanu "miklat").
U Izraelu, posebna služba osigurava da se prostorije obezbeđenja održavaju u dobrom stanju. Jednom godišnje njeni stručnjaci obilaze i proveravaju kako funkcionišu vrata i prozorska krila - ako se nađu neki problemi, oni se popravljaju i podmazuju.
7. Lift koji radi u režimu "Shabbat".
Ako pravoslavne jevrejske porodice žive u višespratnici, jedan od liftova u njoj će najverovatnije biti "šabat". Činjenica je da se Jevreji striktno pridržavaju pravila koje im zabranjuje rad ili paljenje električnih aparata subotom, uključujući i pritiskanje dugmeta lifta. "Subotnji lift" autonomno putuje gore-dole tokom dana, zaustavljajući se na svakom spratu.
8. Grejač hrane za Šabat
Pravi Jevreji takođe smatraju da je kuvanje subotom, kao i zagrevanje prethodno kuvane, kršenje svetosti subote. Ali pošto pojesti nešto hladno tokom dana nije zadovoljstvo, pravovernima sada u pomoć priskače još jedno čudo tehnologije – grejač za hranu. Napravljen je u obliku panela i drži hranu koju stavite toplom 24 sata. Grejalica se unapred uključuje, na nju se stavljaju lonci i na taj način ljudi jedu toplu hranu tokom Šabata.
9. Dvostruki umivaonici u kuhinji
Često u izraelskim domovima možete pronaći dva sudopera u kuhinji ili jedan sudoper koji je podeljen na dve polovine čvrstom pregradom. za šta je ovo? Sve je to zbog zakona kašruta - skupa pravila koja određuju koja je hrana pogodna za Jevreje. Kašrut zabranjuje jesti meso i mleko u isto vreme. Zbog toga u jednom sudoperu peru posuđe koje se koristi za meso, au drugom - ono koje je namenjeno za mleko. Inače, peru se različitim sunđerima i suše različitim peškirima.
10. Prizemlje
Mnoge izraelske višespratnice imaju prizemlje. Zove se "karka" - od reči "zemlja", pošto se nalazi na nivou zemlje. U početku su takvi podovi zamišljeni kao tehnički - prema projektu, tamo bi trebalo da budu parking i rekreacioni prostori sa uređenjem. Ali sada preduzimljivi programeri i vlasnici kuća postavljaju stanove u zgradama. Čudno je da je takvo stanovanje traženo - može se kupiti ili iznajmiti jeftinije od stanova koji se nalaze iznad. Istovremeno, numeracija spratova u takvim kućama ostaje ista, a brojanje spratova počinje od prvog, koji je u suštini drugi.
Zdravko Čolić sa mlađom ćerkom na privatnoj proslavi estradnog menadžera