Roditelji, pazite da ne napravite greške koje vam deca nikad neće oprostiti: Kad odrastu, kriviće vas za neuspeh

Stručnjaci nam otkrivaju koje greške u vaspitanju, bez obzira na dobru nameru, mogu prouzrokovati više štete nego koristi a deca ih ne opraštaju.

Porodica
17:28h Autor:
Roditelji, pazite da ne napravite greške koje vam deca nikad neće oprostiti: Kad odrastu, kriviće vas za neuspeh
Foto: Shutterstock

Greške su prirodan deo svakog života, pa tako ni roditeljstvo nije izuzetak. Koliko god se trudili da ih izbegnemo, greške se dešavaju i često donose važne lekcije. Ipak, prema stručnjacima, postoje određene greške koje deca nikada ne zaboravljaju, ali i one koje su spremna da oproste.

1. Kontrola

Jedna od ključnih grešaka u roditeljstvu je nedostatak poverenja i stalna kontrola. Mnogi roditelji previše strogo nadziru svoju decu, ne dopuštajući im da izlaze iz kuće ili donose odluke bez njihovog odobrenja. Stručnjaci ističu koliko je važno da roditelji pokažu poverenje prema deci, jer time pomažu mališanima da razviju samopouzdanje i veru u svoje sposobnosti. Kada postoji poverenje i otvorena komunikacija, dete se oseća podržano i slobodno da istražuje svet. Nasuprot tome, ako roditelji stalno sumnjaju u svoje dete, ono može izgubiti veru u sebe i suočiti se s teškoćama u postizanju uspeha u životu.

Mama, Majka, Deca, Crtanje, Domaći Zadatak
foto: Shutterstock

2. Čine da dete zavisi od roditelja

Druga velika greška je preterana kontrola koja ometa detetovu sposobnost da postane odgovorno i samostalno. Ako roditelji ne pružaju prostor za nezavisnost, deca mogu izrasti u odrasle osobe koje nisu sposobne da samostalno donose odluke i preuzmu odgovornost. Jednog dana roditelji mogu doći do poražavajućeg zaključka da dete nije u stanju da se nosi sa životnim izazovima – a sve to zbog toga što mu nisu dozvolili da razvije osećaj odgovornosti i samostalnosti.

Deca, Čišćenje
foto: Shutterstock

3. Poređenje

Još jedan izuzetno važan aspekt roditeljstva je izbegavanje poređenja. Deca su vrlo osetljiva na upoređivanje s drugima, i ovakvo ponašanje može ostaviti duboke emocionalne posledice. Deca koja nisu bila upoređivana s vršnjacima češće izrastaju u samouverene ljude, dok ona koja su stalno bila stavljena u konkurenciju s drugima često razvijaju osećaj nesigurnosti, zavisti i čak depresije. Roditelji bi trebalo da neguju osećaj jedinstvenosti kod svakog deteta, omogućavajući im da se razvijaju prema sopstvenim talentima i interesovanjima.

Stil/Novosti

Penzionisani lekar preporučuje alkohol za dugovečnost - Deda Jordan otkrio kako je dočekao desetu deceniju!

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs