Vilijam Gejts stariji i njegova pokojna supruga Meri primenjivali su neke atipične metode roditeljstva koje su očigledno pomogle da se potencijali njihovog sina oslobode.
Iako su deca jedinka za sebe i njihov uspeh ili neuspeh je samo njihov, veruje se da način vaspitavanja utiče na njihov kasniji život. Karakter svakog deteta je drugačiji, ali roditelji mogu primeniti neke metode kako bi od svoje dece stvorili uspešne ljude.
Evo šta su radili majka i otac milijardera Bila Gejtsa?
1. Nisu sputavali njegovu nezavisnost
Bil Gejts je još kao dete silno želeo da bude nezavistan, a roditelji su mu dali slobodu da u dosta segmenata radi šta želi. Do 13. godine, već je provodio mnogo vremena napolju, a noću nije dolazio kući, već je ostajao da uživa u neograničenoj upotrebi tehnologije na Univerzitetu u Vašingtonu.
Ipak, nije uvek sve bilo med i mleko. Poznato je da je Bilov otac Jang Gejts na početku imao drugačije stavove o podizanju sina. U članku koji je izašao u Time-u opisano je vreme kada je Gejtsova majka imala problema da dovede sina do stola za večeru.
„Šta to radiš?“, pitala ga je.
„Razmišljam“, viknuo je Gejts. Zatim je dodao: „Da li ste ikada pokušali da razmišljate?“
Ubrzo nakon toga, Gejtsovi roditelji su poslali sina kod psihologa. Posle nekoliko konsultacija sa terapeutom, jednostavno im je savetovano da Gejtsu daju više slobode.
„On ima veoma jasne i čvrste ideje o nekim stvarima. Porodična dinamika je takva da se ne poklapate sa njim u tim stvarima jer vam je to gubljenje vremena“, citirao je psihologa Gejtsov otac u svojoj knjizi „Showing Up For Life“.
Gejts je kasnije rekao da je imao koristi od odlaska kod psihologa.
„On me je ubedio da nije fer od mene da izazivam roditelje i da time zaista ništa ne dokazujem. Kada sam imao 14 godina, to sam preboleo, što je dobro jer su mi tada bili velika podrška“, rekao je.
2. Nisu mu dozvolili da odustane od stvari u kojima nije bio dobar
Gejts je bio vešt u mnogim stvarima, ali roditelji su ga takođe gurali da radi stvari u kojima nije bio dobar, poput plivanja i fudbala. Takođe su ga ohrabrivali da uzima časove muzike.
Može izgledati kontraintuitivno da gurate svoju decu da rade aktivnosti u kojima se ne ističu. Kao roditelji, prirodno je da štitimo samopoštovanje naše dece. Ali Gejtsovi roditelji su to videli na drugi način: isprobavanje novih stvari omogućilo je njihovom sinu da razvije način razmišljanja o rastu i nauči važnost neuspeha.
3. Nisu ga terali da ispuni njihova očekivanja
Gejtsovi roditelji nisu očekivali da će njihov sin biti milijarder, ali su očekivali da završi fakultet.
„Naša očekivanja su bila sasvim obična očekivanja ljudi koji imaju decu na koledžu — da dobije diplomu“, rekao je Gejts stariji.
Zato nije iznenađujuće koliko su bili zabrinuti kada im je Gejts rekao da planira da napusti Harvard. Gejts stariji kaže da je to bilo teško podržati, ali su na kraju popustili.
Podržati odluku sina, na kraju se pokazalo kao mudra odluka. Ubrzo nakon odustajanja, Gejts se preselio u Sijetl sa Polom Alenom da bi se fokusirao na lansiranje Microsofta.
4. Nisu ignorisali važnost zajednice
Gejtsovi roditelji su bili neverovatno uključeni u filantropiju i rad u zajednici, i potrudili su se da to rade i njihova deca.
Kako Ester Vojcicki objašnjava u svojoj knjizi „Kako odgajati uspešne ljude“, jedna od najvećih grešaka koje roditelji čine je to što svoju decu ne uče važnosti ljubaznosti.
„Tužno je reći, ali primetila sam da je sve više dece potpuno usredsređeno na sebe. Svuda postoji problem koji treba rešiti, neko ili neka grupa za podršku. Kada je reč o našoj deci, isplati se oblikovati ovu perspektivu što je ranije moguće“, napisala je.
S druge strane Bil kada je postao otac u brojnim prilikama je izrazio svoje strahove da će njegova deca postati „pokvarena“ zbog novca – a čak se jednom zakleo da će koristiti svoju zaradu da „pomogne siromašanima“ radije nego svojoj deci.
U skladu s tim su Gejtsovi i podizali svoje troje dece prema ovim pravilima.
1. Detinjstvo bez ekrana
Dok su vaspitavali svoju decu, Bil i njegova bivša supruga Melinda dali su sve od sebe da Dženifer, Roriju i Fibi pruže normalno detinjstvo. Gejtsovi su terali svoju decu da rade kućne poslove, dok je Bil čak priznao da nije dozvolio svojoj deci da imaju telefone dok nisu napunili 14 godina.
„Nemamo mobilne telefone za stolom dok jedemo, svojoj deci nismo davali mobilne telefone dok nisu napunili 14 godina i žalili su se da su ih druga deca dobila ranije“, rekao je.
2. Crkva je takođe bila veliki deo njihovog detinjstva
„Odgajali smo našu decu na religiozan način. Išli su u katoličku crkvu u koju Melinda ide i u kojoj ja učestvujem“, rekao je Bil.
Dok je razgovarao sa studentima Harvarda 2018. godine, osnivač Majkrosofta je otkrio da su koristili roditeljski stil iz sedamdesetih „ljubav i logika“ dok su podizali svoje troje dece.
„Želimo da uspostavimo ravnotežu u kojoj oni imaju slobodu da rade bilo šta, ali da ih ne obasipamo sa mnogo novca kako bi mogli da ne rade ništa“, objasnio je Bil.
Godine 2014. otkriveno je da će Bil većinu svog bogatstva – procenjenog na oko 107 milijardi dolara – ostaviti fondaciji, a ne svojoj deci.
3. Vrhunsko obrazovanje
Dženifer je pohađala elitnu srednju školu Lejksajd u Sijetlu – istu školu koju je njen otac završio kada je bio tinejdžer. U privatnoj školi Bil je otkrio svoju strast prema računarima i upoznao suosnivača Majkrosofta Pola Alena.
Nakon što je diplomirala, Dženifer je pohađala Univerzitet Stenford – gde je postala strastvena u pomaganju deci.
Takođe se zainteresovala za morsku biologiju nakon što je provela tri meseca studirajući tu temu u inostranstvu u Australiji. Zatim je diplomirala biologiju na Stenfordu u proleće 2018.
Dženifer je tada uzela pauzu od godinu dana da se fokusira na takmičarsko jahanje pre nego što se upisala na studije medicine u Njujorku. Nada se da će jednog dana specijalizirati pedijatriju ili primarnu negu, a priznala je da je skoro odustala od svojih snova da postane lekarka.
„Zaista sam se mučila kroz svoj prvi semestar na Stenfordu i pomislila sam u sebi: ‘Mislim da nisam stvorena da budem doktorka ako ne mogu da naučim ovaj materijal'“, rekla je.
Uprkos njenom nedostatku samopouzdanja, tada je shvatila da uspeh nije bio u njenim prirodnim sposobnostima – već u radu koji je bila spremna da uloži u svoje studije.
Dženifer je takođe strastvena čitateljka, kao i njen otac. Kada ne uči ili se ne takmiči na konjičkoj stazi, najdraže joj je da uživa uz dobru knjigu.
Ona je sada udata i rodila je dete, a muža Najela upoznala je putem svog omiljenog hobija – jahanja. Njihovo prijateljstvo je na kraju preraslo u romansu. Najel je rođen u Čikagu, a odrastao u Kuvajtu. Njegovi roditelji su milioneri i vlasnici su arhitektonske firme u Kuvajtu.
4. Luksuz bez premca
Možda su Gejtsovi pokušali da odgajaju svoju decu što je moguće skromnije, ali njihova životna situacija je bila daleko od skromne.
Porodica je odrasla u vili vrednoj 131 milion dolara u Medini u Vašingtonu, koja je imala 24 kupatila i šest kuhinja, kao i sopstvenu plažu, kućni bioskop, teretanu i sobu za trampoline.
Uprkos tome što je Bil rekao da želi da njegova deca krče sopstveni put i da neće videti mnogo od njegovih milijardi, oni su sigurno imali koristi od toga što su deo bogate porodice.
On je poklonio Dženifer ne jednu, već dve luksuzne nekretnine tokom godina – farmu konja vrednu 16 miliona dolara u severnom delu Njujorka i penthaus od 51 milion dolara na Menhetnu.
Stil / Zadovoljna
Tramp kao lider Amerike:
Bonus video: