Uzgajanje začina u kuhinji je odličan način da uštedimo na vremenu koje ćemo potrošiti za odlazak u nabavku, a o novcu i kvalitetu da i ne govorimo.
Isto tako, začini koje smo sami posadili su mnogo zdraviji od onih kupovnih.
Mnogi ljudi sanjaju o tome da u svojoj kuhinji posade začine koje će koristiti prilikom spremanja jela. Isto tako, začini i biljke će vam uvek biti pri ruci, i što je najbolje od svega, biće sveži.
Ovo su neke od jestivih biljaka koje slobodno možete uzgajati u svom domu, a njihov koren možete sačuvati i kasnije ponovo iskoristiti za presađivanje.
Korijander
Posadite korijander u malo veću saksiju i redovno ga zalivajte. Sadnice korijandera će se pojaviti u roku od nekoliko nedelja nakon sadnje. On može da poraste čak do 50 cm u visinu, zbog čega je bitno da mu obezbedite dovoljno prostora.
Mirođija
Ako želite da uzgajate mirođiju kod kuće, imajte na umu da ona voli sunčevu svetlost, pa je ostavite na takvom mestu. Takođe je bitno da joj dodajete veštačko đubrivo dva puta mesečno.
Peršun
Dan pre sadnje stavite seme peršuna u činiju sa vodom. Peršun se sadi na 0,5 cm dubine i potrebno je da seme prekrijete sa malo zemlje. Posle toga sadnice stavite na tamno mesto i zalivajte ih svaki drugi dan. Kad porastu listovi, sadnice prebacite na neko mesto pored prozora.
Ruzmarin
Seme ruzmarina se sadi u vlažnu zemlju na 15 cm dubine. Seme će klijati oko mesec dana. Važno je da u tom periodu održavate zemlju vlažnom i da biljci obezbedite svež vazduh.
Majčina dušica
Za sadnju majčine dušice iskoristite lonac dubok oko 15 cm. Navlažite zemlju prskalicom za vodu i posadite nekoliko semena, pa ih prekrijte sa jednim centimetrom zemlje. Za razliku od korijandera, majčina dušica zahteva povremeno i umereno zalivanje.
Origano
Ova biljka nije zahtevna za sadnju, osim što joj je potrebno mnogo sunčeve svetlosti. Napravite rupu u zemlji dubine 0,5 cm i unutra postavite seme origana. Dok je biljka još uvek mlada, zalivajte je 3 do 4 puta dnevno. Već rascvetalu biljku zalivajte svaki drugi dan.