Ko bi mogao da zamisli da će jedan modni brend, poznat po luksuznoj garderobi i aksesoarima, biti glavni kreator odela otpornih na negostoljubivost prostora van atmosfere planete Zemlje.
Proizvođač aeronautičkih delova Aksiom iz Teksasa, i poznati italijanski modni brend Prada, odlučili su da udruže snage kako bi Nacionalnoj aeronautičkoj svemirskoj agenciji(NASA) prikazali najnovije modele svemirski odela, za misiju Artemis III.
Misija Artemis III, predstavlja misiju vraćanja ljudske posade na Zemljin prirodni satelit Mesec, još od 1972. godine, kada je misija Apolon 17 bila poslednji put kada su ljudi otišli. Misija je planirana za narednu godinu.
Ovo će takođe, biti i prvi put da će jedna žena kročiti na mesec, kao i obojeni čovek.
Da bismo razumeli šta sve čeka Pradu i Aksiom po pitanju izrade svemirskog odela, moramo se osvrnuti na to kakva su svemirska odela za šetnju po Mesecu nekada bila tokom programa Apolo.
U to vreme, ono što se zvalo Ekstravehikularna mobilna jedinica (EMU), ili Apolovo lunarno svemirsko odelo (A-7L), bilo je čudo inženjeringa kasnih šezdesetih, jednako impresivno kao i Lunarni modul ili raketa Saturn V.
Prema Nacionalnom muzeju vazduhoplovstva i svemira Smitsonijan, odelo je bilo sastavljeno od 25 slojeva zaštitnog materijala napravljenog od tada relativno novih tekstila i tkanina kao što su teflon, najlon, mijlar, likra spandeks i materijal nalik staklenim vlaknima koji ne iritira ljudsku kožu, nazvan beta silikatno vlakno.
Mnogi od ovih materijala poticali su iz hemijske kompanije Dupont, ali kao i u slučaju preliminarnog dizajna svemirskih odela za program Artemis, i Apolo EMU je bio nacionalni projekat koji je uključivao više različitih aerokosmičkih kompanija zaduženih za svaki deo njegove izrade.
A-7L je težio otprilike 36,7 kg na Zemlji sa primarnim sistemom za podršku života (PLSS) instaliranim, ili oko 13,6 kg kada se uzme u obzir gravitacija Meseca.
To je bio istaknuti uređaj nalik rancu, koji je sadržao ključnu opremu za podršku životu astronauta Apola, uključujući uređaje za snabdevanje kiseonikom, bez kojih bi aktivnosti izvan letelice (EVA) na površini Meseca bile nemoguće.
A-7L je bio dizajniran da podnese zaista impresivan raspon temperatura, od -157°C do +110°C, u zavisnosti od toga gde su tačno astronauti sleteli i u kom delu mesečevog ciklusa dan-noć se Mesec nalazio u tom trenutku, piše časopis "Autoevolution".
Cena pravog svemirskog odela varira u zavisnosti od tehnologije, materijala i specifičnih funkcionalnosti koje pruža. Na primer, svemirsko odelo koje koristi NASA za misije poput programa Apolo ili Međunarodne svemirske stanice (ISS) može koštati između 12 i 20 miliona dolara po odelu.
Najskuplji deo ovih odela je njihov sistem za podršku života, koji je ključan za preživljavanje astronauta u svemiru. Ova cena uključuje istraživanje, razvoj i proizvodnju koja je često prilagođena specifičnim misijama.
Kako je NASA angažovala Aksiom da dizajnira nova svemirska odela, tako je Aksiom odabrao Pradu da im pomogne oko samog dizajna i kreiranja, jer je sam brend, kako tvrdi direktor Aksioma Majkl Sufredini, odlikuje "tehnička stručnost u radu sa sirovinama, proizvodnim tehnikama i inovativnim dizajnerskim konceptima".
On je takođe istakao: "Doneće napredne tehnologije koje su ključne ne samo za obezbeđivanje komfora astronauta na površini Meseca, već i za uvođenje preko potrebnih ljudskih faktora koji su nedostajali u prethodnim svemirskim odelima."
Dakle, Prada je odabrana zbog svog dugogodišnjeg iskustva u kreiranju garderobe, koju odlikuje savršena tehnika izrade i spoj estetike i praktičnosti.
Bonus video: