Samoubistvo sačmarom, samoubistvo skok sa sedmog sprata, sve su to mesta zločina na kojima je traumatično i prljavo. Lokve krvi, fekalije, creva, sve se to nalazi na mestima zločina koja je potrebno očistiti nakon što policija završi svoj posao.
Čišćenje mesta zločina uklanja potencijalne opasnosti, zatim dezinfikuje i dubinski čisti mesto zločina i vraća lokaciju u stanje pre zločina.
Ali ko su ljudi koji se bave tim poslom?
Čišćenje mesta zločina zahteva stručno znanje, iskustvo i opremu da bi se bezbedno završilo. Ali da li ste se ikada zapitali ko obavlja ovaj neobičan zadatak?
Dok se policija i druge hitne službe bave samim zločinom, nakon što prikupe potrebne dokaze i uklone sva tela, nemaju odgovornost za operacije čišćenja. Nažalost, ta odgovornost pada na vlasnika imovine gde se zločin dogodio. Najčešće je previše opasno ili jednostavno previše traumatično da vlasnik očisti mesto zločina, posebno ako je lično poznavao žrtvu.
Čistači mesta zločina poznati su i kao forenzički čistači ili specijalisti za bioremedijaciju, a njihov posao je da dezinfikuju, dubinski očiste i sanitiraju mesto zločina.
Vreme potrebno za čišćenje mesta zločina zavisi od niza faktora. Malo mesto zločina može se temeljno očistiti za samo nekoliko sati, dok većem, opsežnijem mestu zločina može biti potrebno i do 24 sata da se potpuno dezinfikuje i vrati u normalno stanje.
Sajt Vice je u Holandiji našao čoveka koji se bavi ovim poslom i koji je ispričao da je najtraumatičnije iskustvo imao kada je morao na očisti stepenište na kojem je nakon traumatičnog pada premunula žena čije je telo tu ostalo narednih mesec dana. Kada je policija odnela njeno telo, onda je došao profesionalni čistač čiji zadatak je bio da sasvim ukloni sve tragove smrti sa fatalnih stepenica.
"Bilo je sve puno crnih crva koji su crvi nastali od krvi. Sve u svemu, proveli smo oko dva sata čišteći muve, umazane stepenice i instaliranjem neutralizatora mirisa – uređaja koji pročišćavaju vazduh," ispričao je čistač.
Ipak, ovaj čistač kaže da se seća još jednog slučaja koji mu je bio najteži u karijeri:
"Morali da smo očistimo kuću u kojoj je čovek s ozbiljnom gojaznošću pet meseci ležao mrtav i potpuno zaboravljen i napušten. Tek posle tih pet meseci, njegova familija je zvala policiju pošto se niko nije javljao na telefon. Kašičicom su skupljani njegovi ostaci i stavljeni u kesu. On se praktično pretvorio u lokvu supe.
Pošto je čovek bio jako debeo i ležao je jako dugo sam, sve je bilo prekriveno krvlju, fekalijama, telesnim tečnostima. Videli smo crve, razbacane nokte, zube i pramenove kose. Na kraju je čitav pod morao da bude uklonjen da bi taj stan ponovo mogao biti izdavan," ispričao je ovaj čovek.
Verovatno se pitate zašto bi se neko uopšte bavio tim poslom? Novac naravno. A veliki novac dolazi sa ekstreminijim situacijama. "Imao sam promet i od 250.000 evra godišnje," kaže ovaj čovek na čiji posao niko ne ide rado.
(Stil/Vice)