Gajiti orhideje može biti izazov kako za početnike, tako i za iskusne baštovane, ali od ključnog je značaja da se razumeju specifične potrebe orhideje kako bi se osigurala njihova dugovečnost.

One spadaju među najlepše cvetnice, cenjene zbog svoje raznolikosti vrsta i predivnih cvetova.

shutterstock-1720375795.jpg
Foto: Shutterstock

Ako vaša orhideja pokazuje znake propadanja, nemojte se obeshrabriti - mnogi problemi se mogu rešiti pravim savetima. Ovo je pet ključnih razloga zašto vaša orhideja možda slabije cveta i kako da povrati svoje zdravlje i vitalnost.

1. Pravilno izlaganje svetlosti

Jedan od najvažnijih aspekata brige o orhidejama je obezbeđivanje prave količine svetlosti. Orhideje mogu da napreduju u različitim uslovima osvetljenja, u zavisnosti od njihovog prirodnog staništa. Razumevanje koliko svetlosti vaša vrsta orhideje treba je od ključnog značaja za njen opstanak.

Orhideje kojima treba slabije osvetljenje: Phalaenopsis i Paphiopedilum (obućari) preferiraju indirektnu, filtriranu svetlost.

Orhideje koje vole srednje osvetljenje: Dendrobium, Cattleia, Oncidium i Miltonia uspevaju u indirektnom svetlu.

Ove orhideje vole više svetla: Vanda, Brassavola nodosa, Brassia, Degarmoara, i Cimbidium mogu tolerisati više sunčeve svetlosti.

orhideja.jpg
Foto: Thinkstock

Znakovi nepravilnog izlaganja svetlosti uključuju tamno zelene listove (nedostatak svetlosti) ili žutilo lišća (prekomerno svetlo). Da biste optimizovali uslove osvetljenja, koristite lampe za uzgoj biljaka sa toplim i hladnim spektrom ili omekšajte jaku sunčevu svetlost svetlosnim zavesama.

2. Održavanje optimalne vlažnosti orhideje

Vlaga igra ključnu ulogu u zdravlju orhideja, a većina vrsta zahteva nivo između 40-70%. Ako vlažnost padne prenisko, mogu se pojaviti smeđi vrhovi listova ili smežurani vazdušni koreni, što je uobičajena pojava u zatvorenim prostorima sa grejanjem.

Da biste osigurali dovoljnu vlažnost:

- Prskajte orhideje svakodnevno, ali bez preteranog vlaženja listova.

- Koristite pladanj vode i šljunka da biste povećali vlažnost.

- Grupisanje biljaka može da stvori mikro okruženje sa većom vlagom.

- Investirajte u ovlaživač vazduha kako biste održali stabilan nivo vlažnosti.

shutterstock-1373650760.jpg
Foto: Shutterstock

Ravnoteža vlage je posebno važna u toplijim mesecima, kada su potrebne veće količine vode, dok je u hladnijim mesecima preporučljivo malo smanjiti vlažnost kako bi se sprečile gljivične infekcije.

3. Prevencija i lečenje bolesti listova

Tropske orhideje uspevaju u vlažnim sredinama, što ih nažalost čini podložnim gljivičnim i bakterijskim infekcijama. Uobičajeni znaci bolesti uključuju crne mrlje, gnjecavo lišće i vodene lezije.

Gljivične infekcije mogu se kontrolisati uklanjanjem zahvaćenih listova i primenom fungicida na bazi bakra ili prskanjem cimeta, prirodnog antifungalnog agensa.

Bakterijske infekcije često dovode do brzog propadanja, posebno kod Phalaenopsis orhideja. Ako sumnjate na bakterijsku trulež, odmah uklonite zaražena područja i nanesite baktericid.

Poboljšajte cirkulaciju vazduha oko vaših orhideja kako biste smanjili nakupljanje vlage i na taj način smanjili rizik od infekcija.

4. Kontrola truleži korena i pseudobulbs

Prekomerno zalivanje je jedan od glavnih uzroka propadanja orhideja, često izazivajući trulež korena i pseudobulb. Ova gljivična bolest blokira vaskularni sistem orhideje, sprečavajući apsorpciju hranljivih materija i vode.

Simptomi truleži korena uključuju: Gnjecavi, pocrneli koreni; Slabe stabljike i bledi, uvenuli listovi; Neprijatan miris iz korena

shutterstock-586236038.jpg
Foto: Shutterstock

Kako spasiti orhideju?

Izvadite orhideju iz posude i bacite kontaminirani supstrat.

Sterilišite posudu rastvorom izbeljivača.

Odrežite bolesne korene sterilisanim makazama.

Preostale zdrave korene pospite fungicidom.

Presadite orhideju u svežu, dobro dreniranu podlogu, kao što je orhideja kore ili mahovine sfagnum.

Za buduću negu, biljku pravilno zalijte tako da su gornja dva centimetra podloge suva između zalivanja i osigurajte dobru drenažu.

5. Kontrola štetočina

Orhideje mogu privući razne štetočine, uključujući trips, brašnaste uši, grinje, štitaste uši, bele mušice i lisne uši. Ovi insekti iscrpljuju biljku hraneći se njenim sokovima i šireći bolesti.

shutterstock-682124902.jpg
Foto: Shutterstock

Znaci zaraze štetočina

Lepljivi listovi i stabljike – znak prisutnosti medne rose koju izlučuju insekti koji sišu sok.

Pahuljasti, beli grozdovi – karakteristični za brašnaste bube.

Sićušni crni prah na belom papiru nakon protresanja lišća – dokaz prisustva tripsa.

Efikasne metode kontrole štetočina

Brisanje listova toplom, sapunastom vodom ili insekticidnim sapunom.

Upotreba izopropil alkohola za eliminisanje štitastog moljca i brašnastih buba.

Postavljanje lepljive zamke za hvatanje letećih insekata kao što su gljivični komarci.

Održavanje umerene vlažnosti supstrata kako bi se sprečilo prekomerno razmnožavanje štetočina.

Redovnim pregledom biljaka i održavanjem higijene možete sprečiti ozbiljnu zarazu.

profimedia0251061684.jpg
Foto: Profimedia

Iako orhideje imaju reputaciju da su delikatne biljke, sa pažljivom pažnjom i razumevanjem njihovih potreba, oni mogu napredovati dugi niz godina. Pravilno osvetljenje, optimalna vlažnost, prevencija bolesti, zdravi koreni, i kontrola štetočina su ključni faktori za njihov rast i dugovečnost.

Stil / Žena