Danijelu Klet više od 30 godina policija nije mogla da pronađe, a ona je živela život u prestonici Nemačke, postavljala selfije na Fejsbuk, plesala brazilske plesove i putovala u Francusku i Brazil sa svojom plesnom grupom. Sa lažnim pasošima išla je na odmore, putovala u Portugal, Južnu Afriku, Mozambik, održavala širok krug poznanstava. Koristila se sa ukupno 20 lažnih identiteta dok je godinama bila najtraženija žena u Nemačkoj.
Danas joj se sudi za pokušaj ubistva i za pljačku. Prema optužnici, ona je od 1999. do 2016. zajedno sa Burkhardom Garvegom i Ernst-Folker Štaubom pljačkala banke i blindirana vozila koja su prenosila novac. Danijel je uhvaćena, a za njenim saučesnicima se idalje traga, obojica su u bekstvu, a policija nudi 150.000 evra za informacije koje bi dovele do njihovog hapšenja.
Tužioci tvrde da su tim pljačkama obezbedili 2.763.590 evra i tako finansirali život u podzemlju. Tužilaštvo smatra da je u gotovo svim pljačkama Danijela Klete upravljala automobilom kojim su njena dvojica saučesnika pobegli sa mesta zločina, nakon što su vatrenim oružjem pretili blagajnicima ili vozačima oklopnih vozila koja su prevozila novac. Ona je optužena za ubistvo u pokušaju jer su u jednoj pljački pucali na suvozačka vrata blindiranog vozila za prevoz novca, ali niko nije povređen.
Daniela Klete se smatra pripadnicom treće generacije Rotte Armee Fraktion (RAF), levičarske terorističke organizacije odgovorne za seriju atentata na bankare i biznismene. Trenutno je u zatvoru za žene Vesta u blizini Bremena. Posle skoro šest meseci pritvora, u avgustu je napisala saopštenje koje su objavili mediji. „Oni tvrde da smo bili spremni da ubijamo ljude da bismo prikupili novac i preživeli ilegalno“, napisala je ona u saopštenju povodom optužbi tužioca. „Za ljude iz istorije revolucionarne levice u SR Nemačkoj ovo nikada ne bi bila opcija, borili smo se upravo za slobodu i svet bez pohlepe za novcem, bez eksploatacije i bilo kakvog oblika ugnjetavanja“, napisala je ona u saopštenju.
Kada je otkrivena, policija je pretresla njen stan od 40 kvadrata i pronašla oko 239.000 evra u gotovini i 1,2 kilograma zlata, kalašnjikov i drugo oružje, lisice, perike, planove grada sa označenim lokacijama napada. Suđenje bi trebalo da rasvetli kakav je život Daniela Klete vodila u srcu Berlina, u tradicionalno alternativnom, levičarskom okrugu, piše Der Spiegel - bez zdravstvenog osiguranja i bez računa u banci. Veruje se da je živela u Krojcbergu 20 godina. Predstavila se kao Klaudija.
Policija je godinama nudila 150.000 evra za informacije koje bi mogle da dovedu do hapšenja Danijele Klete, Ernsta-Folkera Štauba i Burkharda Garvega. Za Klete je bekstvo završeno 26. februara 2024. u stanu u sedmospratnici u Sebastijanštrase. Policija je pokucala na vrata stana. Identifikovana je uz pomoć otisaka prstiju. Uspela je da upotrebi svoj mobilni telefon da upozori Garvega, koji je živeo sa svojim psom u obližnjem parku prikolica.
Ona je neko vreme bila u vezi sa Garvegom, rekao je prijatelj novinarima, sve dok je nije napustio zbog druge. Prema drugoj verziji, Garvegova devojka Jule bila je veoma ljubomorna na Klaudiju, sa kojom je Garveg ostao u kontaktu. „Klaudija” je imala dugogodišnju vezu sa Afrikancem, Brazilcem Raulom. Živeli su zajedno u stanu u Sebastijanštrase.
Komšije su rekli da je tamo živela godinama, ljubazna i distancirana. Ona je deci iz susedstva davala instrukcije iz matematike i nemačkog, često besplatno, i pomagala turskim gastarbajterima da pišu podneske vlastima, piše britanski The Guardian. Na Fejsbuku je uglavnom reklamirala svoj kapuera klub, objavljivala fotografije biljaka, šuma i jezera, piše berlinski taz. Nastupala je sa svojim plesnim klubom, u leto 2018. snimljena je na mitingu u berlinskom Nojkelnu, a 2011. plesala je na godišnjem Karnevalu kultura u Berlinu. Fotografija njenog nasmejanog lica, dok oko nje lete konfete, pomogla je novinarima istraživačkog portala Bellingcat da joj uđu u trag uz pomoć internet softvera za prepoznavanje fotografija. Dva meseca kasnije policija joj je pokucala na vrata.
Rođena je u Karlsrueu, njena majka je bila zubar, a otac putujući prodavac. Danijela Klet se rano uključila u politiku, kao deo levičarskog omladinskog pokreta sedamdesetih.
Vjeruje se da je RAF, poznat i kao Baader-Meinhof po osnivačima Andreasu Baaderu i Ulrike Meinhof, odgovoran za niz bombaških napada, otmica i ubistava u Zapadnoj Njemačkoj 1970-ih i 1980-ih. Njihovi članovi optuženi su za 30 ubistava i ranjavanje 200 ljudi. Treća generacija se raspala 1998. godine, a Klete i njena dva muška partnera otišli su u podzemlje. U RAF se verovatno uključila kroz organizaciju solidarnosti sa zatvorenim pripadnicima RAF-a, a Stauba i Garvega upoznala je sedamdesetih u Hamburgu.
Stil / Jutarnji.hr