Imajte na umu da vam „niko ne može usaditi osećanje manje vrednosti bez vašeg pristanka“, pisao je Bertol Breht
Manjak samopouzdanja, vere u vlastite snage, često je pratilac mnogih bolesti, koje nekada može dovesti do pojave depresije, anksioznosti i nekih pogrešnih mehanizama odbrane, tvrde psiholozi. Dobra vest je da se samopouzdanje gradi, neke osobe koje vam deluju do kraja sigurne u svoje sposobnosti, nisu sigurno takve i rođene.
Bitno je imati na umu da vam „niko ne može usaditi osećanje manje vrednosti bez vašeg pristanka„, pisao je Bertol Breht.
Samopouzdanje se izgrađuje
Psihoterapeut i konsultant za mentalno zdravlje Zoe Aston smatra da se ne govori dovoljno o uticaju svega što nas okružuje na naše samopoštovanje.
– Tokom pandemije covid 19 razgovarali smo o gubitku, neizvesnosti i osećaju da nemamo kontrolu. Samopouzdanje ljudi dovedeno je u pitanje bez upozorenja, iznenada prošlog marta – kaže ona.
Nemogućnost direktnog kontakta sa prijateljima, nedostatak socijalnih sadržaja primorao je mnoge da se zagledaju u sebe i počnu da preispituju svoje mogućnosti. Mnogi su prvi put, počeli kako tvrde psiholozi da se ozbiljno suočavaju sa bolešću. Psihoterapeuti, ipak, naglašavaju da se samopuzdanje izgrađuje.
– Svi imamo psihološke slabe tačke, kao što imamo i fizički slabe tačke, neko ima slabije noge, nekog ima visok pritisak, neko je anemičan. Bitno je samo da ih uočimo i pravovremeno lečimo – kaže ona, prenosi Huffington post.
Imajte na umu da vam „niko ne može usaditi osećanje manje vrednosti bez vašeg pristanka“, pisao je Bertol Breht