Ne uzimajte antibiotike na svoju ruku! To podstiče razvoj bakterija otpornih na lek, a bolesti koje one izazivaju mnogo je teže izlečiti. Zato, nastavite li da ih uzimate često i na svoju ruku, mogli biste ozbiljno da ugrozite zdravlje. Evo na šta treba posebno da obratite pažnju kad ste pod terapijom antibioticima.
Probiotici se uzimaju kasnijeTokom terapije antibiotikom korisno je uzimati probiotike radi očuvanja mikroflore probavnog trakta, odnosno tzv. dobrih bakterija. Oni se uzimaju dva sata nakon primene antibiotika, nikako istovremeno, jer bi ih antibiotik odmah uništio, pa ne bi delovali. Dobro je uzimati ih i nakon terapije.
Ako se javi alergija na lek, zovite HitnuTokom uzimanja antibiotika na telu se može javiti alergijski osip, koji nastaje zbog alergije na antibiotik ili drugi lek koji se istovremeno uzima. Osip je potrebno odmah pokazati lekaru jer je možda nužno promeniti terapiju ili prepisati antialergijske lekove.
Hitnu pomoć treba pozvati ako se javi zvuk „sviranja“ u plućima, otežano disanje, otežano gutanje zbog natečenog grla ili ako zglobovi naglo počnu da otiču.
Antibiotik nije za temperaturuPrehlada, grip i većina drugih bolesti gornjih disajnih puteva (kijanje, kašalj i promuklost) izazvane su virusima i antibiotici u tom slučaju ne pomažu! Ni povišena temperatura nije znak da treba piti antibiotik - to mora da proceni lekar.
Ne pijte stare i tuđe lekoveNikad nemojte pre vremena prestati da uzimate propisane antibiotike, čak i ako se osećate bolje. Kompletna terapija neophodna je da se ubiju sve štetne bakterije jer neke mogu da prežive i da stvore još veće probleme. Jedino lekar zna koji antibiotici pomažu kod koje bolesti i koliko dugo ih treba piti. Uzimanje lekova na svoju ruku, pozajmljivanje od komšinice ili člana porodice ili uzimanje tableta koje su vam preostale od prethodne terapije izazvaće više štete nego koristi jer lek koji vam je pomogao pre godinu dana možda vam sad nije potreban. Osim toga, važno je znati da uzimanje antibiotika kojima je i stekao rok može izazvati opasne nuspojave.
Treba li lek uzeti pre jela ili posle
Neki antibiotici uzimaju se na početku obroka, neke je potrebno uzeti dva sata pre jela ili dva sata posle, a neke uz jelo. Kod svakog leka postoji uputstvo kojeg se treba pridržavati. Antibiotik u obliku sirupa je razređen, pa posle otvaranja može da stoji sedam dana.
Ne uzimajte ih „za svaki slučaj“
Dupla doza neće pomoćiVažan je tačan vremenski razmak između uzimanja tablete, na primer, svakih osam ili 12 sati. Svako preskakanje doze ili produžavanje vremena uzimanja leka doprinosi povećanju rezistencije (otpornosti). Ako ste zaboravili da popijete lek na vreme, uzmite ga što pre i nipošto ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propušteno.