Svi smo čuli za termin kriza srednjih godina, ali, čini se da bi ispravniji naziv bio kriza kraja decenije - smatraju naučnici.
Oni su kroz studiju pokazali da ljudi u 29, 39, 49 ili 59 godini imaju najveće šanse da razviju nagon za radikalnim potezima ili promenama, imaju vanbračne afere ili počine samoubistvo, u odnosu na ljude sličnih godina.
Kako Hajdi Klum leči krizu srednjih godina, saznajte OVDE.
"Shvatili smo da broj devet na kraju, odnosno kraj jedne decenije, tera ljude da se zapitaju da li njihov život ima smisla" - kaže profesor Adam Alter, koautor studije i dodaje da to može biti vrlo poražavajuće psihičko iskustvo, naročito ako osećaju da je njihov život besmislen - prenosi portal Prevention.
Prema studiji, kriza srednjih godina tera ljude da se ponašaju radikalno drugačije, ali na dva načina:
OVDE otkrijte da li ste upali u krizu tridesetih godina - Upoređivanje sa drugima je prvi simptom!
1. Konstruktivno
2. Destruktivno - upuštaju se u vanbračne veze ili postaju skloni samoubistvu.
OVDE pročitajte 7 mitova o samoubistvu - Da dignu ruku na sebe misle damo oni sa mentalnim poremećajem!
Naučnici su zaključili i da se egzistencijalna kriza javlja u ovim godinama jednako i kod žena i kod muškaraca, u svim zemljama i kulturama.
"Nema neke značajne biološke razlike između 28. i 29-te godine, kao ni između 30. i 31. Kada se pojavi taj kritični broj 9, treba samo zastati i razmisliti da li su vaše odluke motivisane realnim potrebama ili samo simboličnim prelaskom iz jedne decenije u drugu" - zaključuje Alter.