Cvetovi zove beru se po sunčanom danu i dobro bi bilo da kiša ne pada barem 3 dana pre branja. Nađite drvo zove koje cveta daleko od saobraćaja i zagađenja, a ubrane cvetove nemojte da perete.
U Srbiji se tradicionalno, decenijama pravi sirup od zove koji se dobije tako što se cvetovi ovog drveta potope u hladnu, izvorsku vodu kojoj se doda šećer.
Zbog čega se veruje da je zova lekovita?
Cvetovi zove izuzetno su bogati glukozom, taninima, flavonoidima, karotenima, rutinom i vitaminom C. Bobice zove sadrže alkaloide, karotene, tanine, organske kiseline i vitamine A, B i C.
Pretpostavlja se da su flavonoidi koje sadrži zova odgovorni za većinu njenih lekovitih svojstava. Flavonoidi su moćni antioksidansi koji štite naše telo od oštećenja.
Veliki je saveznik u sprečavanju gripe i prehlade jer jača imunitet. Osim toga, zova ima antivirusno i antimikrobno delovanje.
Ako osećate da ćete dobiti gripu, popijte čaj od osušenih cvetova zove ili jednostavno pijte domaći sok od zove. Ova biljka je korisna kod astme i upale disajnih puteva, jer olakšava disanje i pomaže kod iskašljavanja.
U proleće cvet zove možete koristiti kao sredstvo protiv polenskih alergija.
Ova biljka može pomoči kod akni, čireva, konjunktivitisa i kožnog osipa. Osim kao laksativ, deluje i kao diuretik te doprinosi zdravlju bubrega. Koristi se u stanjima gde je potrebno jače znojenje.
Zbog tih svojih laksativnih, diuretičkih i detoksikacijskih svojstava odlična je kao pomoć u mršavljenju.
Sok od zove - Priprema
Potrebno:
- 20 cvetova zove;
- 1 litar vode;
- 800 g šećera,
- sok od 1 limuna.
Priprema: U 1 litru hladne vode potopiti 20 cvetova sveže zove. Neka stoji na hladnome mestu, ali ne u frižideru, 24 sata. Procediti, dodati 800 grama šećera i sok od 1 limuna i ostaviti da odstoji još 24 sata. Povremeno promešati, da se šećer rastopi. Procediti kroz duplu gazu i sipati u boce.
Ovaj sok se pije razređen sa vodom, a možete koristiti i mineralnu gaziranu vodu za pripremu soka.