Lilijan Betankur, ćerka osnivača kompanije Loreal, Ežena Šulera, nekoliko godina je bila na vrhu liste najbogatijih žena na svetu. Njeno bogatstvo procenjeno je na 80 milijardi dolara, što joj je garantovalo uglednu starost i univerzalno poštovanje. Ali poslednje godine njenog života bile su povezane sa brojnim skandalima, od kojih je jedan bio ljubavni skandal.

Lilijan Betankur je rođena sa zlatnom kašičicom u ustima. Ali naslednica kozmetičkog carstva Loreal nije krenula stopama drugih miljenika sreće koji su lako rasipali bogatstvo koje su nasledili od svojih očeva, već ga je znatno proširila, čineći sebe još bogatijom.

Kao mlada žena, preuzevši uzde kompanije, stekla je čuveni brend Lancôme, a 10 godina kasnije i proizvođača hrane i hrane za bebe Nestle.

Iza njenih leđa šaputali su da je Lilijan Betankur očigledno nasledila očev gvozdeni preduzetnički stisak, što se nije moglo reći za njenu ćerku Fransoaz, koju je „kraljica šampona“ dobila 1953. godine sa suprugom, desničarskim publicistom i bivšim ministrom kulture Andreom Betankurom.

Ako je sama Lilijan bila krv i meso pariskog visokog društva, ekstravagantna dama sa visokim društvom bez koje se nijedan veliki sjajni događaj ne bi mogao održati, onda je njena ćerka odrasla kao povučeni introvert i „rođeni humanitarac“. Bila je zainteresovana za istoriju religije, svetsko slikarstvo, slobodno vreme je provodila u bibliotekama, pa čak je i završila katoličku školu. Sa 30 godina objavila je knjigu o istoriji judeo-hrišćanskih odnosa i grčkoj mitologiji, a iste godine se udala za sina jednog od radnika zaposlenog u Nestleu, Žan-Pjera Mejersa.

profimedia0104587950.jpg
Foto: Profimedia

Zet, Žan Pjer Mejers se kasnije pridružio upravnom odboru kompanije Loreal, a 1994. godine postao je zamenik predsednika kompanije. Fransoaz je takođe bila uključena u upravni odbor 1995. godine. Uprkos teškom odnosu između majke i jedine ćerke, svima je bilo očigledno da će par naslediti jedno od najvećih bogatstava na svetu, a onda se dogodilo nešto čudno...

Lilijan je 2007. godine izgubila muža, a tri meseca nakon smrti njenog muža, fotografkinja i pripadnica visokog društva Fransoa-Mari Banije se uselila u njenu kuću. Lilijen je tada imala 85 godina, dok je njen "ljubavnik" bio pola veka mlađi, ali glasine oko njihove veze počele su mnogo pre smrti njenog muža, a o njima je pričao je ceo Pariz. Ono što je ovoj priči dodalo začin je činjenica da Banije ranije nije viđen u vezama sa ženama, ali jeste sa muškarcima. Štaviše, dugo je živeo na njen račun i bio je sasvim zadovoljan reputacijom žigola i rasipnika.

I malo je verovatno da tako uticajna dama iz visokog društva kao što je Lilijan Betankur nije mogla da ne zna za prošlost svog ljubavnika. Reputacija žigola i hirovitog razvratnika nije sprečila Lilijen da stalno obasipa Banijera poklonima. Svaki hir zgodnog muškarca bio je odmah zadovoljen.

Želiš stan u centru Pariza? Može. Novi sportski automobil? Zašto da ne. Banije je takođe dobio ugovor o radu vredan 700.000 evra, prema kojem je bio obavezan da pruža usluge kao umetnički konsultant kompaniji Loreal. Između ostalog, tokom prve tri godine njihove romanse, Betankur je svom obožavanom udvaraču poklonila dela Matisa, Pikasa i Mondrijana iz sopstvene kolekcije. U početku su ćerka i zet Lilijen Betankur su gledali na ovu vezu kao na hir, to se dešava svima, ali nakon nekoliko godina veze, Lilijan je iznenada odlučila da usvoji Banijera. Do tada su troškovi „dragog prijatelja“ već premašili milijardu evra, a onda je Fransoazino strpljenje puklo – podnela je tužbu protiv Banijea. Naslednica Lilijan je ključala od besa: „Banije je ušao u našu porodicu kao šaljivdžija, zatim je postao poverljiva osoba. A onda se poverljiva osoba pretvorila u Raspućina.“

profimedia0086054095.jpg
Foto: MIGUEL MEDINA / AFP / Profimedia

Na sudu, Fransoaz je izjavila da je žigolo zloupotrebio poverenje njene majke: stalno je iznuđivao novac od nje. Ali Fransoaz nije poznavala gvozdenu Lilijan, koja je bila uvređena „pobunom“ svoje ćerke i pretila je da će je lišiti nasledstva. Shvativši stvarnost pretnje, žena je povukla tužbu i odlučila da koristi novu strategiju.

Godine 2010, batler milijarderke, podmićen od strane njene ćerke, predao je policiji audio snimke njenih telefonskih razgovora. U jednom od njih, Betankurin savetnik za upravljanje imovinom Patris de Mestr joj kaže da je obećala da će Banijeu pokloniti privatno ostrvo, što je veliku damu veoma iznenadilo. Nije se sećala takvog obećanja. Iz ovoga su stručnjaci zaključili da najbogatija žena na svetu više nije bila svesna svojih postupaka.

I ubrzo je izbio novi skandal. 

Ispostavilo se da je francuski ministar budžeta Erik Vert zatražio da organizuje visoko plaćen posao za njegovu suprugu: zauzvrat, zvaničnik je milijarderu obezbedio poresku olakšicu od 30 miliona evra. Betankur je takođe prebacila 150 hiljada evra, koji nisu zvanično pominjani, kompaniji Vert za predsedničku kampanju Nikole Sarkozija.

Fransoaz je ponovo podnela tužbu da bi se njena majka proglasila nesposobnom i zatražila da bude imenovana za njenog staratelja. Lekari su dijagnostikovali Lilijan akutnu demenciju, a kompaniju je preuzeo Lilijanin unuk, Žan-Viktor Mejers. Nakon Lilijanine smrti 2017. godine, Fransoaz je nasledila bogatstvo od 82 milijarde dolara i vilu u art deko stilu u kojoj je Lilijan provela svoje poslednje dane.

Fransoa Marie Banier Foto: HORST OSSINGER / AFP / Profimedia, HADJ/CHAMUSSY / Sipa Press / Profimedia, MIGUEL MEDINA / AFP / Profimedia

A šta je sa Banijerom?

Godine 2016. osuđen je za „zloupotrebu slabosti“ i prvobitno mu je izrečena kazna od dve i po godine zatvora i obaveza da plati 158 miliona evra odštete. Međutim, nakon žalbe, kazna je smanjena na četiri godine uslovno i novčanu kaznu od 375.000 evra, dok je obaveza plaćanja odštete ukinuta.

Danas, u svojoj kasnoj sedamdesetoj godini, Banier i dalje živi i radi u Parizu. Nastavio je da se bavi umetnošću, uključujući fotografiju i slikarstvo, i redovno izlaže svoja dela na međunarodnim izložbama. Njegov rad je predstavljen u galerijama poput Miguel Abreu Gallery u Njujorku.

U februaru 2025. godine, Banier i Fransoa Betankurt Majers, ćerka Lilijan Betankort, postigli su sporazum kako bi okončali dugogodišnju pravnu bitku. Detalji sporazuma nisu objavljeni, ali je to označilo kraj jedne od najdužih i najpraćenijih pravnih saga u Francuskoj.

Uprkos kontroverzama koje su ga pratile, Banier ostaje aktivan na umetničkoj sceni, nastavljajući da stvara i izlaže svoja dela.