Muna Ajub je libanska milionerka, poznata po svojoj raskošnoj kolekciji visoke mode i turbulentnoj životnoj priči koja obuhvata siromaštvo, brak sa saudijskim milijarderom, zatim razvod i konačno samostalni uspeh.

Rođena u Bejrutu u hrišćanskoj porodici srednje klase, Muna je detinjstvo provela u katoličkom internatu, gde je trpela strogu disciplinu i emotivnu distancu od porodice. 

"Bila je to noćna mora, osećala sam samo bespomoćnost i tugu. Svake noći sam plakala i često sanjala jedan te isti san - nose me u pozlaćenom kavezu i spuštaju ispred velike bele kuće, a onda bih pobegla iz tog kaveza i utrčavala u tu belu kuću da se sakrijem. San bi prestajao kada bi me časne sestre budile da započnem još jedan užasan dan", prisetila se ova 67-godišnjakinja, koja u tom dobu nije ni slutila da će pola života zaista provesti u zlatnom kavezu.

profimedia-0191610995.jpg
Foto: Lionel BONAVENTURE / AFP / Profimedia

 "To je trajalo sve do 17. godine kada je izbio rat u Libanu, a majka me je poslala na studije u Pariz. Ponovo sam bila razdvojena od nje u trenutku kada mi je bila najpotrebnija. Moje tuga i depresija vremenom su postale sve naglašenije, a život u Parizu takođe nije bio lak - noću sam morala da radim, a ujutru da idem na fakultet, a sve to vreme vapila sam za majkom i za utehom. Ali, nisam mogla sebi da priuštim da me depresija obuzme i morala sam da nastavljam dalje, kao sama i bespomoćna tinejdžerka", dodala je.

Za vreme studiranja radila je kao konobarica i upoznala saudijskog milijardera, poznatog kao Amir al-Tarik. U 19. godini se udala za njega, prešla u islam i preselila se u Saudijsku Arabiju.

profimedia0705302326.jpg
Foto: Laurent VU / Sipa Press / Profimedia

U to vreme, Naser je bio savetnik kralja Saudijske Arabije i njegovo bogatstvo je procenjeno na 8 milijardi dolara. Danas je nemoguće utvrditi koliko imovine i novca on zapravo ima, ali se svakako nalazi na Forbsovoj listi najimućnijih ljudi i u jednom trenutku verovalo se da je 12. najbogatiji čovek na svetu.

Mladu, relativno skromnu devojku zaslepeo je i očarao džentlmenskim stavom, skupim poklonima i odećom sa potpisom najluksuznijih modnih kuća. Muna je verovala da je pronašla svog princa na belom konju, pa je bez oklevanja pristala da se uda za njega. Naser je uz prosidbu imao i jedan uslov - morala je da pređe na islam. Muna se rodila i odrasla je u muslimanskoj zemlji i razumela je ovaj zahtev; zarad svoje sreće prešla je iz hrišćanstva u islam, ni ne sluteći koliko će je ta žrtva koštati.

profimedia0246162804.jpg
Foto: LOIC VENANCE / AFP / Profimedia

 Par je stao na ludi kamen na velikoj, raskošnoj ceremoniji 1979, kada je ona imala 22, a on 40 godina. U početku je bila srećna, ali se vrlo brzo njen život pretvorio u svojevrsni zatvor.

Život u "zlatnom kavezu"

Tokom 18 godina braka, Muna je živela pod strogim pravilima: nije smela da izlazi bez dozvole, da se druži, ide u bioskop ili čak da se smeje glasno u javnosti. Naser je insistirao da Muna nosi hidžab, tvrdeći da je to minimum koji jedna muslimanka treba da uradi. Iako je bila okružena luksuzom, osećala se kao zatvorenica. Nakon što je njen sin oboleo od leukemije i lečen u SAD, Muna je počela da preispituje svoj život i odlučila da se oslobodi.

profimedia-0069450731.jpg
Foto: MYCHELE DANIAU / AFP / Profimedia

"Nakon što sam se udala, kada sam putovala u Evropu, nisam smela da idem u bioskop ili kod frizera, na zabave ili večere, ili da se družim sa bilo kim. Uopšte mi nije bilo dozvoljeno da izlazim. Otputovala bih u Pariz, kupila bih najmodernije haljine, otišla bih kući, jela bih i spavala. Bez obzira da li sam bila u društvu supruga ili ne, imala sam gomilu telohranitelja koji su me čuvali i vodili računa da dođem kući do 19 časova", ispričala je ova Libanka svojevremeno.

Gospođa Ajub u svojoj kontroverznoj autobiografiji "La Verite" piše kako ju je majka upozorila na rigorozno saudijsko društvo. "Kada sam prešla na islam, znala sam da postoje određene navike koje moram da promenim, ali nisam ni pomišljala da će sve biti toliko strogo", kaže Muna. Ona se prisetila jedne prilike kada je ispružila ruku kako bi dodirnula par cipela na pijaci u Taifu tokom svetog meseca Ramazana, a član saudijske verske policije udario ju je štapom po ruci jer je u javnosti razotkrila ruku. Ali, bilo je mnogo gorih incidenata od toga.

profimedia-0069281313.jpg
Foto: Eric Feferberg / AFP / Profimedia

Razvod i novi početak

Godine 1996. razvela se od supruga i započela novi život u Evropi. Postala je poznata po svojoj impresivnoj kolekciji visoke mode, koja broji preko 1.600 komada, i po luksuznoj jahti "Phocea". Uprkos bogatstvu, Muna je ostala prizemna, često pijući kafu iz automata i deleći sendviče sa saradnicima.

Muna Ajub Foto: Lionel BONAVENTURE / AFP / Profimedia

U Naseru je ključao bes, pa je iskoristio svoj uticaj u arapskoj štampi da ocrni svoju bivšu suprugu i pokrene klevetničku kampanju. Najednom, cela Saudijska Arabija ju je mrzela, a uz to je milijarder uključio dve brutalne klauzule u sporazumu o razvodu - morala je da napusti zemlju, a deca će ostati sa njim sve dok napune 18 godina. Takođe, Muni nije mogao da pripadne ni najmanji delić Naserovog bogatsva. Ipak, nije se usudio da joj oduzme skupocene poklone koje je dobijala tokom braka, kako ne bi narušio svoj imidž u saudijskom društvu.

profimedia-0068778647.jpg
Foto: GERARD JULIEN / AFP / Profimedia

Nakon razvoda, Muna je sve izgubila i preselila se u Pariz. 

Zahvaljujući svojim vezama u visokom društvu, Muna je napravila profitabilnu investiciju. Prodala je većinu skupocenog nakita, uključujući i dijamante neprocenjive vrednosti, koji je posedovala i novac uložila u luksuznu jahtu "Phocea". Sama jahta je koštala oko sedam miliona dolara, ali je ona uložila još oko 20 miliona dolara kako bi je modernizovala i učinila ekskluzivnijom. Muna je očito imala savršen poslovni njuh - jer je jahta postala ekstremno popularna, a bogataši su čekali u redu da je iznajme na nekoliko dana.

Ova sposobna, lepa žena počela je da zarađuje miliona i uažući u luksuzne nekretnine, za nekoliko kratkih godina prikupivši skoro pola milijardi dolara! Bogatstvo joj je donelo sigurnost i status u društvu, ali i mogućnost da nastavi da uživa u svojoj strasti prema modi - danas ima neverovatnu kolekciju od preko 10 hiljada odevnih predmeta sa potpisom najluksuznijih modnih kuća. Do te mere je veran kupac visoke mode, da mnogi brendovi imaju manekenke sa merama koje odgovaraju onim koje ima Muna, kako ona sama ne bi morala da dolazi na probu.

02:02
Ribar iz Srbije kome je Rusija dala medalju: Po hodu prepoznam nečiju nameru Izvor: Kurir televizija