3. jula 1971. rok ikona Džim Morison umro je u 27. godini u Parizu. Prerana smrt frontmena grupe Dorsi zaprepastila je svet i ostavila njegove fanove užasnute. Ali pitanja oko smrti Džima Morisona trajala su mnogo duže od kratkog vremena koje je proveo na Zemlji.
Zvanično, mrtvog ga je u kadi u Parizu pronašla njegova devojka Pamela Kurson. Francuski zvaničnici rekli su da je uzrok smrti Džima Morisona srčana insuficijencija - i to je saopšteno bez obdukcije. Pre nego što je svet saznao šta se dogodilo, tiho je položen na pariskom groblju Per Lašez.
Nekima je to izgledalo kao tužan kraj velikog čoveka. Morison se godinama borio sa slavom i zavisnošću. Nakon što se navodno skinuo na koncertu u Floridi 1969. godine, Morison je proglašen krivim za nepristojno izlaganje i vulgarnost - optužbe koje je on negirao. Siti opasnosti od slave, Džim i njegova devojka Pamela su se preselili u Pariz u martu 1971.
Tamo se činilo da je Džim Morison pronašao mir. Pisao je svaki dan. Prijateljima je izgledao srećno i zdravo. A na fotografijama snimljenim tokom njegovih poslednjih dana života, izgledao je doterano i u formi. I zato je većinu šokiralo kada je Morison iznenada umro 3. jula. Ali nisu svi bili iznenađeni.
Dok su bili u Parizu, Džim i Pamela su se očigledno prepustili starim navikama. Takođe su posećivali pariske noćne klubove kao što je Rock'n'Roll Circus. I jezivo, neki tvrde da je Morison zapravo umro u tom istom klubu, a ne u svom stanu - i da je masovno zataškavanje usledilo decenijama.
Ovo je priča o smrti Džima Morisona - i zvanični izveštaj i ono što svedoci tvrde da se zaista dogodilo.
Godine koje su dovele do smrti Džima Morisona
Rođen 8. decembra 1943. godine, Džim Morison je izgledao kao da je malo verovatno da će postati rok zvezda. Sin budućeg kontraadmirala američke mornarice, Morison je odrastao u strogom domaćinstvu. Ali nije mu trebalo dugo da se pobuni.
Iako je imao dobre ocene i voleo da čita i piše, Džim Morison je takođe eksperimentisao sa alkoholom u mladosti. Kada je završio srednju školu, nevoljno je išao na koledž na UCLA i zadržao se samo da diplomira jer je želeo da izbegne da bude pozvan da se bori u Vijetnamskom ratu.
Ali kada je Morison bio slobodan u svetu, okrenuo se muzici. Proveo je dane nakon diplomiranja 1965. pišući tekstove, drogirajući se i družeći se na kalifornijskom suncu. Takođe je sa tri druga sastavio bend koji su nazvali The Doors (vrata), inspirisan citatom Vilijama Blejka: „Postoje stvari koje su poznate i stvari koje su nepoznate; između su vrata.”
Iste godine je upoznao i Pamelu Kurson, koja će postati njegova dugogodišnja devojka i muza. Džimi ju je nazvao svojim „kosmičkim partnerom“.
U međuvremenu, Morisonov otac nije odobravao njegov put u karijeri. Pozvao je svog sina da „odustane od bilo kakve ideje o pevanju ili bilo kakvoj vezi sa muzičkom grupom zbog onoga što smatram potpunim nedostatkom talenta u ovom pravcu“.
Ali samo dve godine nakon formiranja benda, objavili su svoju prvu hit ploču — „Light Mi Fire“ — koja je zauzela 1. mesto na Billboard Hot 100. Odatle, Dorsi su izgledali praktično nezaustavljivi. Izdavali su album za albumom, hit za hitom i doveli fanove rokenrola u ludnicu.
Iako je Morison uživao u mnogim pogodnostima da bude rok zvezda - posebno u pažnji bezbrojnih žena - takođe se borio sa svojom novostečenom slavom. Oduvek je bio veliki pijanac, ali je sve češće počeo da traži spas u alkoholu. A takođe je uživao u raznim drogama.
Za Morisona je sve došlo do izražaja nakon što je optužen da se skinuo tokom koncerta na Floridi 1969. Dok je bio na suđenju 1970. godine, Morison je znao da mu je potrebna promena. U jednu od beležnica koje je nosio unaokolo, zabeležio je: „Radost nastupa je završena."
Ubrzo nakon što je pušten na kauciju, Morison je napustio Dorse. On i Pamela su se zatim preselili u Pariz, nadajući se sreći. Ali nažalost, smrt Džima Morisona bila je iza ugla - i on se nikada neće vratiti kući.
U Parizu, Džim Morison i Pamela Kurson iznajmili su stan u ulici Beautreillis 17 u blizini reke Sene. Dane su provodili šetajući gradom. Morison je pisao skoro svaki dan. A tokom noći, par je uživao u istraživanju šik sveta pariskog noćnog života.
Iako se Morison malo udebljao, poslednje fotografije na kojima je snimljen živo pokazuju mladog čoveka u formi. Izgledao je srećno i spokojno. Činilo se da su mu slobodno vreme iz njegovog benda - i zahtevi za slavom - dobro došli.
Ali sve se promenilo 3. jula 1971. U zvaničnom izveštaju o sceni smrti Džima Morisona, Pamela Kurson je pronašla svog dečka mrtvog u kadi stana koji su iznajmili.
Pozvala je pomoć, ali je već bilo kasno. Francuska policija je, naravno, imala neka pitanja - posebno pošto je Morison imao samo 27 godina - i sumnjala je na drogu. Ali Pamela je tvrdila da su samo otišli na večeru i u bioskop i slušali muziku kod kuće pre spavanja.
Rekla je da se Morison probudio bolestan usred noći i okupao se u vrućoj kupki dok je ona nastavila da spava. Ubrzo je objavljeno da je Morison umro od srčane insuficijencije, za koju se smatralo da je izazvana predoziranjem heroinom.
Bez obavljene autopsije, Pamelina priča je uzeta kao nominalna. A kada je i sama umrla tri godine kasnije - od predoziranja heroinom - činilo se da je bilo koja druga informacija o smrti Džima Morisona umrla sa njom.
Ali poslednjih godina, neke značajne ličnosti pariske scene noćnog života ispričale su svoju verziju priče.
Kako je Džim Morison umro?
Godine 2007., bivši novinar Njujork Tajmsa po imenu Sem Bernet — koji je nekada vodio Rock’n’Roll Circus klub u Parizu — javio se sa alarmantnom pričom. Prema njegovoj priči, Džim Morison nije umro u kadi.
Umesto toga, njegova knjiga The End: Jim Morrison tvrdi da je frontmen Dorsa zapravo umro u toaletu u Rock’n’Roll Circusu. Dok je bio u Parizu, Morison je sigurno proveo bezbroj noći na tom mestu, često zajedno sa Pamelom. Ali 3. jula 1971. Bernet ga je navodno video da se sastaje sa dvojicom dilera droge pre nego što je otišao u kupatilo oko 2 sata ujutru.
Kada Morison nije uspeo da se vrati, Bernet je naterao izbacivača da nogom razbije vrata, samo da bi ga našao onesvešćenog. Bernet je upozorio doktora - redovnog u baru - koji je potvrdio da je Morison mrtav.
"Kada smo ga našli mrtvog, imao je malo pene na nosu, a takođe i krvi, a doktor je rekao: 'To mora da je prevelika doza heroina", ispričao je Bernet u knjizi.
Koliko god to šokantno izgledalo, Bernet nije jedina osoba koja je ispričala ovu priču. Pisac i fotograf Patrik Šovel prisetio se sličnih situacija. Te noći je čuvao bar i zatekao se tu da pomogne Morisonu da se popne uz stepenice kada je dolazio u bar.
„Mislim da je već bio mrtav“, rekao je Šovel. "Ne znam. Bilo je to davno, i nisam tada pio samo vodu."
Bernet tvrdi da su dvojica dilera droge na licu mesta insistirala da se Morison upravo "onesvestio". Dok je Bernet hteo da pozove hitnu pomoć, ubrzo ga je šef upozorio da to ne čini. Na kraju, on veruje da su dileri droge izneli Morisonovo telo napolje i odvezli ga kući - ubacili ga u kadu dok je Pamela spavala.
Najprihvaćeniji izveštaj o smrti Džima Morisona je da su on i Pamela proveli noć zajedno uzimajući heroin i slušajući muziku. Ušmrkali su drogu jer se Morison navodno plašio igala. Nažalost, ta posebna serija heroina bila je prejaka za Morisona.
Međutim, mnogi specifični detalji od te noći ostaju nejasni - uključujući kako je rok zvezda ušla u kadu. Jedna teorija tvrdi da ga je Pamela lično stavila tamo, nadajući se da će topla kupka ublažiti njegove simptome.
Nakon što je umro, ona je navodno čekala do jutra da obavesti vlasti i glumila da ne zna da se drogira. Godinama kasnije mnogi teoretičari zavere išli su toliko daleko da su Pamelu optužili za smrti Džima Morisona.
Ali prema pevačici Merijen Fejtful, njen bivši dečko Jean de Breiteuil je bio taj koji je opskrbio Morrisona heroinom koji ga je ubio.
„Mislim, sigurna sam da je to bila nesreća“, rekla je. „Jadno kopile. Heroin je bio prejak? Da. I umro je.”
I još jedna glasina tvrdi da je Morison te noći greškom uzeo heroin jer je mislio da je umesto njega kokain.
Pošto obdukcija nikada nije obavljena, a mnogi detalji o toj kobnoj noći ostaju mutni, tokom decenija su se pojavile bezbrojne teorije zavere. Neki su čak sugerisali da je Morison lažirao sopstvenu smrt, preselio se u Njujork da recituje poeziju ili pobegao u Oregon da otvori ranč pod imenom Bil Loier.