Klan Kardašijan–Džener danas predstavlja sinonim za moderno poimanje slave – oni su stvorili čitavu imperiju od ličnih brendova, rijaliti programa, društvenih mreža i pažljivo orkestrirane medijske slike. Ipak, da su rođene u nekom drugom vremenu, njihova najsnažnija konkurencija ne bi dolazila iz digitalnog sveta, već iz zlatnog doba Holivuda. Jer, decenijama pre nego što je Kris Džener postala „mamadžer“ čitave generacije, postojao je klanGabor – tri glamurozne sestre i njihova ambiciozna majka, koje su znale kako da od svog imena naprave brend i simbol raskoši.

Sestre Gabor – preteče modernog glamura

Priča o sestrama Gabor – Magdi, Ža-Ža i Evi – počinje u Budimpešti, ali se njihov san o bogatstvu i statusu ostvario u Americi. Sve tri bile su oličenje glamura, elegancije i skandala. Svaka od njih imala je niz brakova, burne veze i medijski praćene afere, koje su ih učinile gotovo jednako poznatima kao i njihovi bogati muževi. Njihov moto bio je jednostavan: ako već ne možeš da vladaš svetom, vladaj naslovnim stranama.

profimedia0096143774.jpg
Priča o sestrama Gabor – Magdi, Ža-Ža i Evi – počinje u Budimpešti, ali se njihov san o bogatstvu i statusu ostvario u Americi. Foto: g49 / Zuma Press / Profimedia

Eva je postala glumica i TV zvezda, najpoznatija po seriji Green Acres. Ža-Ža, možda najčuvenija od sestara, bila je personifikacija luksuza i ekscentričnosti – elegantna, duhovita i uvek s biserima oko vrata, poznata po čuvenoj rečenici: „Nikada nisam mrzela muškarca dovoljno da mu vratim dijamante.“ Magda, najstarija, bila je najmanje medijski eksponirana, ali je delila isto porodično uverenje – da je lepota moć, a brak društvena stepenica.

Majka Džoli – žena koja je sve režirala

Sestre Gabor ne bi postale ono što jesu bez svoje majke, Džoli Gabor, prave začetnice koncepta „mamagera“. Rođena krajem 19. veka u imućnoj mađarskoj porodici, Džoli je bila neustrašiva žena koja je čvrsto verovala da je cilj opravdava sredstvo. Bila je tri puta udata, izuzetno ambiciozna i vešta u društvenim igrama, pa nije čudo što je svoje ćerke naučila da se snalaze u svetu bogatih i uticajnih muškaraca.

U to vreme, Džoli je u visokom društvu bila poznata kao „mama koja upravlja“, a danas bi se s pravom mogla nazvati pretečom Kris Džener. Njena filozofija bila je jednostavna – obrazovanje i skromnost ne donose bogatstvo, ono što zaista otvara vrata jeste šarm, izgled, maniri i sposobnost da se uvek bude u centru pažnje.

profimedia0068059991.jpg
Foto: Profimedia

Detinjstvo u znaku luksuza i strogih pravila

Iako su mnogi mislili da su sestre Gabor odrastale u raskoši, njihovo detinjstvo bilo je daleko od razmaženosti. Džoli je svoje ćerke vaspitavala po strogim pravilima, s jasnim ciljem – da postanu lepe, sofisticirane i sposobne da privuku pažnju bogatih muškaraca.

Postoji anegdota koja savršeno oslikava njihov porodični odnos: ako bi neka od devojčica poželela zagrljaj ili toplu reč od majke, morala je da plati dva centa. Za Džoli, ništa u životu nije bilo besplatno – ni luksuz, ni ljubav. Verovala je da se sve mora zaslužiti, pa su i njene kćerke od malih nogu učile da emocije i pažnja imaju svoju cenu.

Ova neobična lekcija oblikovala je njihov pogled na svet. Sestre su vrlo rano shvatile da lepota i status mogu doneti sve – pažnju, brakove s bogatašima, a najvažnije, večnu slavu.

Kult ličnosti pre Instagrama

U eri kada nije bilo društvenih mreža, sestre Gabor su bile „influencerke“ svog vremena. Njihov život bio je niz skandala, zabava i javnih nastupa. Njihove fotografije krasile su naslovne strane, njihovi brakovi punili su kolumne o slavnim ličnostima, a njihove izjave prepričavale su se širom sveta.

Da su živele danas, sigurno bi imale milionske pratioce na Instagramu, sopstvene kozmetičke linije i rijaliti šou. Ali i bez toga, uspele su da postanu simbol luksuza, elegancije i – veštine da se od života napravi predstava.

Sestre Gabor
Foto: KEYSTONE Pictures USA / Zuma Press / Profimedia

Sestre Gabor – Magda, Ža-Ža i Eva – bile su oličenje glamura, provokacije i bezgranične samouverenosti. Njihova priča počinje u Budimpešti, ali njihova ambicija prevazilazila je granice jedne zemlje, pa je njihov uspon ka slavi započeo tek nakon preseljenja u Ameriku. 

Krajem 1930-ih, porodica Gabor napustila je Evropu i preselila se u Njujork. Mamuška je verovala da je Amerika zemlja neograničenih mogućnosti, mesto gde će njene ćerke ostvariti ono što im mađarsko društvo nije moglo pružiti – status svetskih zvezda.

Iako su sve tri sestre imale kratke, ali upečatljive karijere u svetu zabave, njihov pravi „talent“ ležao je u nečemu drugom – u umeću da osvoje pažnju javnosti. Svaka od njih postala je oličenje pin-up lepote tog vremena: širokih bokova, izraženih oblina, svetle kose i uvek besprekornih manira. Njihov stil bio je smela mešavina sofisticiranosti i provokacije, a svaka je umela da od svoje pojave napravi događaj.

Magda – intelektualka u senci skandala

Najstarija sestra, Magda Gabor, bila je najobrazovanija i najodmerenija među njima. Govorila je nekoliko jezika, bila izuzetno načitana i imala istančan ukus za umetnost. Ipak, i pored inteligencije i harizme, javnost je pamti najviše po njenim ljubavnim vezama i brakovima – čak šest njih.

Sestre Gabor
Najstarija sestra, Magda Gabor, bila je najobrazovanija i najodmerenija među njima Foto: g49 / Zuma Press / Profimedia

Zanimljivo je da je jednom prilikom bila udata i za bivšeg muža svoje sestre, što je dodatno podgrejalo medijske priče o „porodičnim ljubavnim krugovima“. Iako je mogla da izgradi ozbiljnu karijeru, Magda je uvek bila u senci svojih skandaloznijih sestara – ali i u centru pažnje onih koji su je smatrali najtajanstvenijom i najsofisticiranijom.

Ža-Ža – kraljica skandala i luksuza

Ža-Ža Gabor bila je najpoznatija i najblistavija sestra, prava zvezda Holivuda i društvenih salona. Njeno ime postalo je sinonim za glamur, ekstravaganciju i neiscrpnu ljubav prema bogatstvu. Krunisana kao Mis Mađarske 1936. godine, pet godina kasnije stigla je u Ameriku, gde je započela filmsku karijeru i ubrzo postala sinonim za lepotu i luksuz.

Sestra Gabor
Ža-Ža Gabor bila je najpoznatija i najblistavija sestra, prava zvezda Holivuda i društvenih salona Foto: Historic Collection / Alamy / Profimedia

Ipak, više od filmova, publika je obožavala njen životni stil i skandale. Bila je udata čak devet puta, što joj je donelo i mesto u Ginisovoj knjizi rekorda. Njen najpoznatiji suprug bio je Konrad Hilton, osnivač čuvene hotelske imperije i predak Paris i Niki Hilton. Njihov brak bio je buran i pun raskošnih scena, a Ža-Žina sposobnost da potroši milione svog muža postala je legendarna.

Svojim izjavama, ponašanjem i neverovatnim šarmom, Ža-Ža je bila pionirka onoga što danas nazivamo „celebrity kulturom“. Bila je svetska dama koja je svesno živela u centru pažnje i uživala u svakoj sekundi toga.

Eva – glumica koja je osvojila Holivud

Najmlađa sestra, Eva Gabor, bila je jedina koja je izgradila ozbiljnu glumačku karijeru u Holivudu. Za razliku od sestara, koje su slavu često sticale kroz brakove i naslove u tabloidima, Eva je imala stvaran umetnički talenat.

Sestre Gabor
Foto: IFTN / United Archives / Profimedia

Sestre Gabor bile su oličenje ženske moći u vremenu kada su žene tek počinjale da osvajaju javnu scenu. Njihov svet bio je mešavina luksuza, ljubavi, skandala i neutažive želje za slavom.

Za razliku od modernih zvezda, koje slave duguju društvenim mrežama, one su morale da osvoje publiku sopstvenim šarmom i prisustvom. Njihova priča svedoči o vremenu kada je glamur bio umetnost, a svaka fotografija, izjava i javni nastup – deo pažljivo režiranog spektakla.

Legendarna glumica Za Za Gabor, simbol raskoši, duhovitosti i beskompromisnog luksuza, preminula je 2016. godine od posledica srčanog udara, svega dva meseca nakon što je proslavila stoti rođendan. Njena smrt označila je kraj jedne ere – ere u kojoj su elegancija, skandal i neodoljiv šarm bili valuta slavnih. Zajedno sa sestrama Evom i Magdom, Za Za je bila deo najsjajnijeg ženskog trija koji je Holivud ikada imao. Njih tri su bile sinonim za glamur, ali i za neugasivu žeđ za slavom, bogatstvom i pažnjom javnosti.

Tri sestre, devetnaest brakova i jedna legenda

Kada se sabere njihov ljubavni život, sestre Gabor udavale su se čak devetnaest puta – Magda šest, Eva pet, a Za Za deset puta, čime je ušla i u Ginisovu knjigu rekorda. Njihovi brakovi bili su podjednako spektakularni kao i njihovi životi: puni raskoši, ali i burnih raskida, javnih skandala i luksuznih poklona.

profimedia0098295624.jpg
Foto: Profimedia

Ono što ih je odvajalo od drugih zvezda tog vremena bila je sposobnost da i iz najneprijatnije situacije izvuku publicitet. Njihove romanse, svađe i ekstravagantne navike punile su naslovne strane decenijama, a njihova imena postala su sinonim za raskošni Holivud kakav danas više ne postoji.

Mamuška – žena koja je stvorila tri dive

Njihov uspeh nije bio slučajan. U pozadini priče o tri raskošne sestre stajala je njihova majka, Džoli Gabor, poznata kao „Mamuška“ – žena koja je gotovo vojničkom disciplinom oblikovala svoje kćerke. Ambiciozna, lukava i opsednuta statusom, Mamuška je verovala da se sve u životu plaća – pa čak i ljubav.

Pored toga, podsticala ih je na rivalstvo. Njene ćerke su rasle u atmosferi takmičenja, gde je svaka želela da bude lepša, poznatija i uspešnija od druge. „Ako postanete princeze, Mamuška će vas najviše voleti“, znala je da im kaže, usađujući im ideju da su titule, moć i raskoš najviši ciljevi kojima treba težiti.

Njihovo ponašanje, tada smatrano „bizardnim“ i skandaloznim, zapravo je bilo odraz hrabrosti – da budu ono što žele, bez izvinjenja. Sestre Gabor su znale kako da se odvoje od prosečnosti i kako da od svog imena naprave brend.

Kraj jedne ere

Smrću Za Za Gabor 2016. godine završila se epoha glamura koji se više nikada neće vratiti. Njena duhovitost, raskoš i sposobnost da od svakog trenutka napravi spektakl učinili su je poslednjom pravom divom Holivuda.

Sestre Gabor su svojim životima pokazale da slava nije slučajna – ona je umetnost, način života i igra u kojoj samo najuporniji opstaju. A one su, bez sumnje, igrale najbolje.

za-za-gabor3.jpg
Foto: United Archives GmbH / Alamy / Profimedia

Veliki preokret u karijeri Za Ze Gabor dogodio se početkom pedesetih godina, kada je potpisala ugovor sa slavnim filmskim studijom Metro-Goldwyn-Mayer i dobila svoju prvu filmsku ulogu u mjuziklu “Lovely to Look At” 1952. godine. Bio je to trenutak koji je potpuno promenio njen život — od evropske lepotice s ambicijama, postala je prava holivudska zvezda.

Za razliku od mnogih koji su godinama gradili karijeru, Za Zi je bilo dovoljno samo nekoliko uloga da stekne ogromnu popularnost. Publika ju je obožavala zbog njenog šarma, naglašenog akcenta, glamurozne pojave i sposobnosti da istovremeno deluje i sofisticirano i zavodljivo. Nije se plašila da bude karikatura same sebe — rado je prihvatala parodije u kojima je glumila upravo Za Zu Gabor, ekscentričnu, platinastu zvezdu čije su rečenice i gestovi postali sinonim za holivudsku raskoš i površni sjaj tog vremena.

Devedesetih godina, kada je zdravlje počelo da je izdaje, povukla se iz javnog života, ali je do kraja ostala simbol glamura, luksuza i neodoljivog šarma.

Ljubavni život pun skandala i intriga

Za Za Gabor je vodila život koji bi bez problema mogao da posluži kao scenario za holivudsku sapunicu. Bila je poznata po svom uzbudljivom ljubavnom životu i burnim vezama sa nekim od najpoznatijih muškaraca svog doba.

Zabavljala se sa Šonom Konerijem, o kome je kasnije rekla da ima „baršunastu kožu“, ali da „nije naročito dobar ljubavnik“. Bila je i u vezi sa Ričardom Bartonom, poznatim po svom burnom temperamentu, a o njemu je govorila da „voli previše da priča u krevetu“. Čak je i Frenk Sinatra bio deo njenog ljubavnog mozaika — provela je noć s njim, kako je sama priznala, samo zato što nije hteo da pomeri automobil sa prilaza njene vile.

Sve te priče samo su dodatno hranile mit o njoj kao o ženi koja je volela život bez ograničenja i koja nikada nije pristajala na prosečnost.

profimedia0287278901-1.jpg
Foto: Profimedia

Devet brakova i jedan princ

Do kraja života, Za Za je bila udata za svog devetog muža — Frederika Princa fon Anhalta, nemačkog aristokratu sa kojim se venčala 1986. godine. Taj brak trajao je do njene smrti i često je bio u centru pažnje medija zbog brojnih kontroverzi.

Pre njega, lista njenih muževa bila je podjednako impresivna koliko i burna:

  • Burhan Asaf Belge (1937–1941)
  • Konrad Hilton (1942–1947)
  • Džordž Sanders (1949–1954)
  • Herbert Hatner (1962–1966)
  • Džošua S. Kosden Mlađi (1966–1967)
  • Džek Rajan (1975–1976)
  • Majkl O’Her (1976–1983)
  • Felipe od Albe (1983–1983)

Njen brak sa Konradom Hiltonom, osnivačem čuvenog hotelskog lanca „Hilton“, doneo joj je i jedinu ćerku — Frančesku Hilton, glumicu i fotografkinju, koja je preminula 2015. godine u 67. godini života.

Porodični sukobi i kraj u osami

Za Za i Frančeska bile su česte gošće holivudskih zabava tokom osamdesetih godina, ali su kasnije njihovi odnosi zahladneli. Ćerka je bila u konstantnom sukobu sa Za Zanim poslednjim mužem, Princom fon Anhaltom, koji joj je, prema tvrdnjama prijatelja, zabranjivao da posećuje majku. Njihove svađe oko novca i brige o glumici punile su tabloide godinama.

Uprkos svemu, Za Za je do kraja života, kako su svedočili njeni bliski prijatelji, ostala vedrog duha i ponosna na sve što je postigla. Obožavala je luksuz, lepe haljine i nakit, i često je govorila da ne postoji ništa lepše od osećaja da žena zna svoju vrednost.