Nijedno veselje ne može da prođe bez hitova legendarnog Sinan Sakića (62), uz pesme ovog pevača se i igra, i plače. Emocija je sinonim za njegovo ime, a srce mu je bilo glavni putokaz u čitavoj karijeri. Svoje raspoloženje prenosio je na pesme, a publika je to prepoznavala. Mnogi dele mišljenje da se ovakav umetnik ponovo neće roditi.
Sinanu Sakiću muzika nikad nije bila strana. Iako je godinama svirao bubnjeve, govorio je da ne zna da peva. Pred kraj sedamdesetih godina prošlog veka, radio je kao konobar u jednoj kafani. Jednom mu je čovek ponudio 500 dinara samo da ga čuje kako peva. Sinan je uzeo novac, u to vreme su to bile dve njegove mesečne plate koje je mogao da zaradi. Kada je otpevao pesmu, gospodin je bio oduševljen. Tako je počeo da se bavi narodnom muzikom.
Učio je i po pet pesama dnevno, a na reprtoaru su se našle pesme Tome Zdravkovića, Šabana Šaulića i drugih. Imao je tu sreću da su ga čuli iskusni autori Radoje Mitrović, Miodrag M. Ilić i drugi. Sinanovo neobično pevanje dopalo se Iliću. Nije prošlo mnogo vremena od tada, a on je u studiju već snimio svoju prvu pesmu koja se zvala „Rastanak kraj reke“. Bilo je to 1978. godine. Numera je bila hit na prvo slušanje, a već 1979. godine snimio je još dve pesme i to „Kulu gradim“ i „Jedna tuga za dva druga“ koje su odlično prošle kod publike. Bila je to i svojevrsna garancija da mu se smeši uspešna muzička karijera, piše Biografija.org
Sinan je kao mladić po prirodi bio veseljak, ali veliki emotivac u duši. U prvom albumu pod nazivom “Miko, druže moj” publika je to i prepoznala. Posebno se iz ovog albuma izdvojila pesma “Janičar”.
Postao je jedan od najslušanijih pevača u Jugoslaviji. Njegova popularnost je rasla iz dana u dan. Saradnja sa kompozitorom Miodragom M. Ilićem, poznatijim kao Mile Bass, Sinanu je donela veliki uspeh. Upravo ovaj kompozitor uradio je veliki broj pevačevih hitova koji traju i dan danas. Postale su evergrin narodne muzike.
Pesmu Sinana Sakića pod nazivom "Ej, od kad sam se rodio" mnogi smatraju za "kafansku himnu". I ovu pesmu uradio je Mile Bass, baš kao i “Reci sve želje”, “Sudbina me na put šalje”, “Zoko moja Zoko”, “Pusti me da živim”, “Sve je postalo pepeo i dim”, “Izađi na pet minuta”, “Pevaj mi o njoj”, “Nemam para, nemam sreće”, “Svirajte, napraviću lom”, “Svi greše” i mnoge druge.
Saradnju sa ovim kompozitorom Sinan Sakić je nastavio, a bio je deo i velike petorke Miletovog "Južnog vetra" 1981. godine.
Velika petorka Južnog vetra
Legendarnu grupu Južni vetar činili su Dragana Mirković, Šemsa Suljaković, Sinan Sakić, Mile Kitić i Kemal Malovčić. Formirana je na ideju i inicijativu Mileta Bassa, osamdesetih godina. Imali su vrlo specifičan i prepoznatljiv zvuk. Njihovi koncerti obarali su sve rekorde posećenosti, a albumi tiraže. Nastupali su na turnejama pod sloganom “Velika petorka Južnog vetra”. Nakon više godina rada, Južni vetar se raspao i svako je nastavio sa individualnim karijerama. Zanimljivo je i to, da je put Južnog vetra, ustvari potpuno utabao staze za novi muzički pravac.
Kasnije, muzičar Rambo Amadeus, prvi je taj pravac nazvao “turbofolkom”. Sinan Sakić je sa Južnim vetrom sarađivao do 2001. godine.
Neverovatno, ali Sinanov prvi album sa Južnim vetrom rasprodat je u čak 70 hiljada primeraka. Niko to u početku nije mogao da predvidi, jer album je za Diskos štampan samo u dve hiljade primeraka. Oko šest meseci posle izdavanja albuma, javila se jedna firma iz Tuzle, i zatražila čak pet hiljada primeraka albuma Sinana Sakića. Svi su ostali u čudu, a onda brzo štampali nove i poslali u rekordnom roku. Reč je o firmi Univerzal. Posle toga, njegov album se tražio na sve strane.
Sinan je rekao da u svakoj njegovoj pesmi ima bar 90 odsto njega, a da bilo koju pesmu nije osetio kao svoju, da ga nije dotakla, nikada je otpevao ne bi bez obzira na to koliki hit bi postala. Zbog toga ima i pesme sa posvetom, od kojih se dve posebno izdvajaju. Reč je o pesmama “Oče moj” i “Sabina”, koje je posvetio ocu i supruzi.
Plakao je u studiju dok je snimao pesmu “Oče moj”, pričao je pevač posle novinaraima. Uvek je isticao da je za njega je mnogo emotivna, teška i bolna, jer mu je otac umro vrlo mlad. Zbog toga ju je retko izvodio na koncertima.
Početkom milenijuma, nije nastupao jer je imao udes koji je jedva preživeo kada ga je vozio menadžer Nikola Idžan. Po oporavku 2003. godine, vratio se na scenu, sa novim pesama, te je uspešno nastavio sa radom. Album “Emotivac” izdao je 2005. godine. Nove pesme su tada posatli veliki hitovi, a samo neki od njih su: “Lepa do bola”, “Umreću s osmehom”, “Mene kući niko ne čeka” . Usledili su i albumi “To je život moj” koji je izdao 2009, “Šalu na stranu” 2011, kao i “Brate” 2012. godine.
Dve godine posle, odnosno 2014. godine, izdao je posljednji album (do oktobra 2017. godine) pod nazivom “Jedina”.
Ostao je upamćen i po čuvenim koncertima na Tašmajdanu, koji su prerasli u tradicionalne nastupe. Posljednji je bio u junu 2017. godine, a za njega su svi tražili kartu više. Baš tokom njega jedan obožavalac se popeo na binu, i počeo da ljubi Sinanove cipele što govori o tome koliko ga je publika zapravo voli.
Kroz svoju dugogodišnju karijeru Sinan Sakić stekao je prijatelje, za koje je govorio, da su oni za celi život, a potom se kleo da više nikada ne želi da ih vidi. Sa pevačom Miletom Kitićem, Sinan je bio kao brat, nastupali su zajedno sa Južnim vetrom, a posle su se posvađali. Sedam godina nisu razgovarali.
Bio uvređen što sa svojom suprugom Sabinom nije mogao ući na jedan after parti koji je Mile organizovao. Kitić je posle pojašnjavao da je reč o velikom nesporazumu, ali se pevači nisu pomirili.
Privatni život za filmsko platno
Sinanova supruga zove se Sabina. Venčali su se 29. juna 1981. godine. Bila mu je bezrezervna podrška i u najljepšim, i u najtužnijim trenucima. Posvetio joj je i pesmu, a govori o ljubavi koju prema njoj oseća. Sinan i Sabina dobili su četvoro dece, tri sina i kćerku.
A juče je sve šokirala vest da je njihov najstariji sin Rašid, poznatiji kao Ćelo, iznenada preminuo u zatvoru u Sremskoj Mitrovici.
Bio je osuđen zbog ubistva Dragoljuba Despotovića, te pokušaja likvidacije Radomira Lazića, osuđen je na 12 godina zatvora. Kazna mu je produžena na još dve godine zbog tuče u zatvoru. Svađa između Rašida, Dragoljuba i Radomira, kobno je završila 22. maja 2002. godine u Loznici. Posvađali su se, tukli, a onda je Rašid u toku tuče pucao u pravcu Dragoljuba i Radomira, koji su bili njegovi prijatelji. Od posledica ranjavanja Dragoljub je preminuo, dok je Radomir uspio da pobegne. Sinan Sakić je kasnije rekao medijima da je u to vreme bio na nastupu u Švajcarskoj, a vest o tome šta je uradio njegov sin ga je dotukla.
Zašto je promenio veru?
Iako rođen kao musliman, jedan od prvih koji je pronašao svoj duhovni mir i tu u budizmu bio je folk pevač Sinan Sakić. U Indiju je često odlazio sa suprugom Sabinom, što zbog kćerke koja je tamo studirala, što zbog želje da uživaju u njihovom načinu života. Sinan i Sabina su u Indiji upoznali i duhovnog vođu Sai Babu, te su boravili u njegovom hramu. Meditacije su ih kaže opuštale i smirivale.
Sakići su prvi put otišli u Indiju 1996. godine, kada je njihov sin Alen imao teške opekotine. Tvrdili su da im je upravo indijski duhovni vođa mnogo pomogao kod ovog problema. Neretko je naglašavao da mu je budizam bio veoma zainteresovao
Život pun poroka
Nije tajna da je Sinan Sakić bio sklon raznim porocima. Javno je priznao više puta da je preterano konzumirao alkohol, najčešće viski, da mu ni droga nije strana, ali i da je znao za noć da prokocka i po 50.000 evra.
Zbog narkotika je imao problema sa zakonom. Policija je kod Sakića pronašla kokain i to u donjem vešu, na graničnom prelazu Trbušnica. Bez obzira na sve probleme, publika ga je i dalje obožavala.
U oktobru 2017. godine zbog pogoršanja zdravstvenog stanja je smešten na lečenje u Klinički centar u Tuzlu na odeljenju za intenzivnu negu, jer je bolovao od jetrene encefalopatije. U maju 2018. godine trebao je da obavi transplantaciju jetre na klinici u Padovi u Italiji, međutim stanje mu se iznenada pogoršalo, te je 1. juna 2018. godine preminuo.