Dijeta Dženifer Aniston, Gvinet Paltrou i Dženifer Lopez

Saznajte sve o trenutno najpopularnijoj dijeti na svetu

Otkrivamo novu dijetu koja hara svetom. Takozvana 5:2 dijeta dozvoljava ljudima da jedu šta god žele – ali samo 5 dana nedeljno

Objavljeno: 15.07.2013. 13:42h 00:48h
Autor:

Umotvorina novinara nutricioniste Michaela Moseleyja i novinarke Mimi Spencer, takozvana 5:2 dijeta dozvoljava ljudima da jedu šta god žele 5 dana nedeljno, dok u preostala 2 dana mogu jesti samo 600 kalorija po danu. Njihova knjiga Brza dijeta je bestseller u Velikoj Britaniji i SAD-u, i već je doživela više od 12 reizdanja u veoma kratkom roku.

Mosely kaže da se dijeta bazira na radu britanskih i američkih naučnika koji su ustanovili da princip ishrane sa povremenim postom pomaže ljudima da izgube više masnih naslaga, smanji osetljivost insulina i nivo holesterola, što znači i smanjen rizik od bolesti srca i dijabetesa. Dijetu je sam Mosely isprobao za BBC-jev nučni program Jedi, posti, živi duže prošlog avgusta, nakon što je saznao da ima veoma visok holesterol i da mu je šećer na granici oboljevanja od dijabetesa. Rezultati nakon dijete su ga iznenadili – za tri meseca na zdrav način je izgubio 8 kilograma masnih naslaga, a šećer i masnoće vratili su se u granice normale. Nakon toga je napisao knjigu i otvorio web stranicu na ovu temu – i sada je dijeta popularna širom sveta, a u njenu delotvornost se kunu zvezde kao što su Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow i Jennifer Lopez. Ovo je zaista najpopularnija dijeta 2013. godine. Na kom principu funkcioniše 5:2 dijeta? Postoje 3 glavna koraka kojih se morate pridržavati kako biste smršali, osećali se zdravije i izgledali bolje: 1. Post – jedite samo 500 kalorija za žene/600 za muškarce – dva dana u nedelji (ali ne jedan odmah za drugim) 2. Jedite normalno, ali zdravo ostalih pet dana 3. Tri puta nedeljno kada ne postite vežbajte po trideset minuta Ukratko 5:2 dijeta je princip ishrane sa povremenim postom i ona je veoma privlačna ljudima koji nemaju živaca niti volje svakodnevno da drže dijete, nabavljaju neke posebne namirnice i kuvaju nekakva posebna jela – i stalno sebi uskraćuju svoje omiljene poslastice. Jedini pravi trik je izdržati tih dana sa samo 500 kalorija i ne preterivati tokom ostalih dana kada je preporučeno 2000 kalorija (stvar, naravno, ne funkcioniše ako se prejedete dan nakon posta). Ova dijeta zaista funkcioniše jer vi unos kalorija smanjujete na samo 25 odsto od uobičajenog unosa kalorija, no samo dva dana nedeljno – i svejedno vidite rezultate.

Šta možete da jedete na 5:2 dijeti? Iako je razlika u kalorijama prilično drastična tokom ta dva posna dana nedeljno, dijeta je zapravo veoma fleksibilna. Na vama je da odlučite šta ćete jesti tokom tih dana, i zapravo je svejedno – sve dotle dok ne dođete do granice od 500 kalorija za ceo dan. Najbolje bi bilo da na internetu potražite prehrambenu tablicu sa iznosom kalorija kao što je ova ovde. Moraćete da imate snažnu volju i želju da smanjite unos kalorija za 3/4, ali već idući dan možete normalno jesti (ne i preterivati) pa je ovo definitivno izvodljivo.

A, sad šta tačno jesti tokom tih dana posta? Jedite šta god želite, ali najbolje je jesti namirnice koje će vas što više zasititi, a imaju što manje kalorija. Najbolje su: namirnice bogate proteinima – piletina ili riba, zdravi kompleksni ugljeni hidrati kao što su mahunarke, naut, integralni pirinač, povrće koje, po pravilu, ima najmanje kalorija, što znači da možete pojesti veliki tanjir bez griže savesti, nemasne supe... Šta možete piti? Puno vode. Pijte što više vode, naročito u ovim letnjim mesecima, pogotovo tokom dana posta. To će vam pomoći i barem malo utoliti glad. Inače, tokom dana posta, obratite pažnju na kalorijsku vrednost pića koje pijete, na ona sa puno šećera ili masnoća (na bazi mleka). Alkohol je dozvoljen samo tokom normalnih dana, no i tada nemojte preterivati jer znate da alkohol, zapravo, ima puno kalorija.

Kad možete jesti na 5:2 dijeti? To zavisi od vas. Vi možete tih 500 kalorija pojesti u jednom obroku ili ih podeliti na nekoliko manjih obroka – a upravo je i najzdravije jesti manje što češće. Dakle, vi možete pojesti jedan kroasan za doručak, ali time ćete iskoristiti većinu dozvoljenih kalorija i gladovati ostatak dana. Eksperimentišite malo sa tim što vam najbolje odgovara. Možda vam više odgovara da preskočite doručak i pojedete dva manja obroka za ručak i večeru. Ili pak, ako ceo dan radite, možda ni nemate vremena da jedete sve do večeri...

Vaša formula za uspešan normalan dan Već smo rekli – normalan dan ne znači da se možete utopiti u pizzi ili ćevapima za sva tri obroka u danu. To znači da možete priuštiti svu hranu koju volite, ali u granicama normale. Možete jesti i pizzu, i ćevape, i testeninu, hleb, desert i čašu ili dve vina – no, sve u granicama normale. Jedite barem tri zdrava, uravnotežena obroka na dan. Između obroka jedite lagane i zdrave međuobroke kao što su voće ili nemasni jogurt. Nemojte brojati kalorije ili drastično smanjivati dosadašnje porcije – vi niste na dijeti (ali isto tako nemojte nadoknađivati ove dane posta idući dan).

Budite svesni hrane koju stavljate u sebe. Je li ona zdrava? Povremeno sebi dozvolite omiljenu kaloričnu poslasticu (ali ne svaki dan). Izbacite iz ishrane procesiranu i već gotovu hranu. Što je češće moguće, spremajte hranu kod kuće sa što manje masnoća. Ako se još osećate gladno nakon obroka pričekajte 20 minuta, da se uverite da ste zaista gladni, odnosno da vam nisu samo oči gladne. Priuštite sebi čašu ili dve vina, ukusan desert ili čak malo čokolade. Namirnice koje bi trebalo ako ne u potpunosti da izbacite iz ishrane, onda da ih barem svedite na minimum – čips, smoki, keks, kalorični kolači, bombone, čokoladice, gazirana pića puna šećera, pivo... Vaša formula za uspešne dane kada postite Već smo rekli da kalorije možete rasporediti onako kako vama najbolje odgovara, sve dotle dok ne premašite limit. Na primer, obroke možete rasporediti ovako: 100 kalorija za doručak, 150 za ručak i 250 za večeru. Ili, ako želite ishranu da prilagodite svom stilu života, ova pitanja vam mogu pomoći kako najbolje da rasporedite obroke tokom dana posta:

Ustajete li rano? Radite li u kancelariji? Jeste li izloženi nezdravoj hrani tokom dana?

Ako ste odgovorili sa da na neka ili sva navedena pitanja, možda bi bilo dobro da preskočite doručak i pojedete nešto konkretniji ručak. Zašto? Zbog toga što će vam konkretniji ručak pomoći da izbegnete usputno grickanje u toku ostatka dana. Ako jurite na posao ujutro i obično imate onda puno posla, možda vam je lakše da preskočite doručak.

Jeste li toliko zauzeti toku dana da uopšte ne razmišljate o hrani? Osećate li se loše ili bezvoljno ako preskočite doručak? Imate li već ustanovljen jutarnji ritual koji uključuje doručak i kafu? Ako ste odgovorili potvrdno na neka od ovih gore piranja, možda biste trebali pojesti veći doručak (200 ili čak 300 kalorija), preskočiti ručak i onda ostatak pojesti za večeru. Ako ste veoma zaposleni u toku dana možda nećete niti primijetiti da ste preskočili ručak. Što ako prekršite pravila tokom dana posta? Nemojte paničiti! Ako ste malo preterali – do 200 kalorija preko limita – ne morate u potpunosti odustati od tog dana. Samo pripazite na te greške i nemojte to ponavljati. Ako, pak, premašite i taj drugi limit od 500 + 200 kalorija (a i to je zaista za posebne prilike – nemojte sad tih 700 uzimati kao pravilo) odustanite od posta i prebacite ga ne neki drugi dan. Nemojte se forsirati. Ovo nije dijeta namenjena mučenju. Je li 5:2 dijeta zdrava? Pobornici ove dijete reći će – ne samo da će vam ona pomoći da izgubite višak kilograma, već će vam i produžiti život i zaštititi vas od bolesti kao što su srčana oboljenja, Alchajmerova bolest i rak. Međutim, ovi dani kada se posti mogu imati svoje posledice, posebno ako ste navikli da obilnije jedete svaki dan – vrtoglavica, manjak energije, razdražljivost, glavobolja, poteškoće sa spavanjem... Budite spremni na to u početku, dok se ne priviknete na dane posta. I, treba napomenuti da, iako ova dijeta pomaže u sprečavanju pojave dijabetesa, ovakva ishrana sa povremenim postom, nije prikladna za dijabetičare koji moraju stalno da kontrolišu nivo šećera u krvi.