Najstariji japanski lekar, koji je doživeo 105. otkrio je svoju tajnu dugovečnosti: Ključ se krije u ovih 10 pravila
Jedan od najstarijih lekara na svetu podelio je svojih 10 pravila dugovečnosti.
Izvor: Vukašin Ristić
Dr Šigeaki Hinohara smatra se jednim od najstarijih lekara na svetu, koji je dugo i predano radio. Rođen je 4. oktobra 1911. godine u Jamaguti i započeo je svoju dugu karijeru 1941. godine u bolnici Svetog Luke u Tokiju.
Tokom ratnih dešavanja, obavljao je svoju dužnost kao medicinski radnik, pomažući povređenima, čak i u trenucima kada je grad bio pod bombardovanjima.
Hinohara je preminuo 18. jula 2017. godine u 105. godini života. Tokom svog života, objavio je više od sto naučnih radova i pokazao visok nivo strasti prema životu.
Iza sebe je, pored doprinosa medicinskoj zajedinci, ostavio mnogo korisnih saveta za dug život.
Više kretanja
Prekomerni komfor može naškoditi zdravlju. Što se manje krećemo, brže gubimo snagu i energiju. Za dug život, važno je kretati se, kako navodi portal "Dzen".
Hrana treba biti jednostavna i uravnotežena
Da li ste ikada sreli dugovečnu osobu koja pati od gojaznosti? Ne? Tačno. Takvih jednostavno nema. Osnova dugovečnosti je zdrava ishrana. Ishrana bi trebalo da bude uravnotežena i podeljena na manje porcije.
Bolje je planirati
Ovo će vam pomoći da ne zaboravite na važne stvari. Takođe, jasan plan za dan neće vam dozvoliti da se dosađujete. Idealno, obavljanje planiranih aktivnosti treba da donosi zadovoljstvo.
Nemojte se vezivati za stvari
Uvek je aktuelna mudrost da imanje koje ste stekli tokom života ne možete poneti sa sobom na onaj svet. Umesto da trošite novac na gomilu nepotrebnih stvari, bolje je investirati u nova iskustva. Pristup životu i svakodnevici treba da bude zasnovan na minimalizmu.
Donosite korist društvu
Razvoj civilizacije zasniva se na razmeni iskustava. Važno je uvek težiti učenju i deliti svoja znanja sa drugima. Volonterska pomoć, učešće na seminarima i drugim događanjima pomažu da se osetite korisnim za društvo, što zauzvrat povećava zadovoljstvo životom i produžava ga.
Ne težite penziji
Aktivan način života i ljubav prema radu mogu značajno uticati na dužinu života. Često nakon odlaska u penziju zdravlje može opasti, zbog čega je važno odabrati posao koji će postati vaš smisao i koji će doneti uživanje i nakon zasluženog odmora.
Kontrola zdravlja
Iako se dobro osećate, potrebno je da svake godine obavite medicinski pregled. Rano otkrivanje mnogih bolesti omogućava efikasnije i brže lečenje. Zbog toga ne treba zaboraviti na svoje zdravlje i propuštati ovaj korak.
Pozitivan stav
Pristup životu treba da bude pozitivan, a humor je izvrstan saveznik u tome. Pozitivan pogled na svet i sposobnost smejanja na sopstveni račun, pomoći će vam da živite duže i pronađete pozitivne trenutke, čak i u teškim situacijama. Potrebno je naučiti da se radujete malim stvarima, kao što je lepo vreme recimo.
Manje nostalgije
Ne treba previše često gledati unazad i žaliti za prošlim vremenima. Važno je živeti u sadašnjem trenutku i uživati u svakom momentu koji život donosi.
Sećanja su vrlo važna za starije osobe. Ali neki se u njih toliko duboko upuste da bukvalno žive u prošlosti. To je kao da stalno čitate istu knjigu.
Međutim, našem mozgu je redovno potrebna "razrada". Ako ne prima ništa novo, gubi svoju aktivnost.
Ako je vaš život interesantan, to već samo po sebi stimuliše da nastavite da živite. Stalno žaljenje na to da je sve loše i da ide potpuno suprotno od onoga što bismo želeli, samo prazni emocionalne i fizičke resurse našeg organizma. Zbog toga on brže oslabi, a mi, shodno tome, još brže starimo. Naučite da pozitivno gledate na sebe i na život.
U nastavku otkrijte sve benefite dovoljnog unosa meda u organizam:
Bonus video: