Stižu loše vesti za astronaute koji su zaglavljeni preko 100 dana u svemiru: Jezive slike otkrivaju šta im se događa

Kako stvari stoje, predviđena spasilačka misija biće odložena, što astronaute zaglavljene u svemiru već stavlja u nepovoljan položaj.

Objavljeno: 18.12.2024. 08:35h 09:07h
Foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Nasina dva astronauta, koji su ostali "zarobljeni" u svemiru, dobili su još loših vesti. Njihova svemirska misija je ponovo produžena i sada se ne očekuje njihov povratak pre proleća.

Astronauti Buč Vilmor (61) i Suni Vilijams (58) napustili su Međunarodnu svemirsku stanicu (MSS/eng.ISS) u junu, očekujući povratak na Zemlju samo osam dana kasnije.

Međutim, njihova misija je produžena za više meseci nakon što je Nasa u septembru odlučila da vrati neispravnu kapsulu kompanije Starlajner nazad na Zemlju, i to praznu.

foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Sada je Nasa objavila da je njihova misija ponovo odložena, jer je dolazak tima za njihovu smenu pomeren za još jedan mesec. Njihov očekivani povratak biće deset meseci nakon što su napustili Zemlju.

Nova četvoročlana posada trebalo je da poleti u februaru, a Vilmor i Vilijamsova su trebali da se vrate krajem istog meseca zajedno sa još dva astronauta.

Međutim, najnovije saopštenje navodi da je kompaniji Spejsiks (eng.SpaceX) potrebno više vremena da pripremi potpuno novu kapsulu za lansiranje, koje je sada planirano najranije za kraj marta.

foto: Astronaut Provided/Nasa / Zuma Press / Profimedia

Nasa je razmatrala mogućnost korišćenja druge Spejsiks kapsule za prevoz zamenske posade kako bi zadržala planirani raspored letova, ali je odlučila da sačeka novu kapsulu, piše "Dejli mejl".

Ranije ove godine, kada je prošlo 60 dana od početka njihovog čekanja, mnogi ljudi su na društvenim mrežama izražavali užas zbog situacije i opisali kašnjenje kao "mučenje".

Jedan komentator je napisao: "Zarobljeni u svemiru 60 dana bez poznatog rešenja je nehumano i mučenje"

Sunita nakon dugog boravka u svemiru foto: Astronaut Provided/Nasa / Zuma Press / Profimedia

"Zašto ste uopšte poslali te astronaute? Gde je Change.org peticija da se vrate astronauti?"

Drugi zabrinuti komentator je napisao: "Nadam se da će se vratiti živi i da će nam sve ispričati. Košmar. Ovo se dešava samo u filmovima."

Skandalima obeleženi Starlajner, koji je napravljen i razvijen uz više od 4 milijarde dolara iz novca poreskih obveznika, bio je pogođen curenjem helijuma i problemima sa potisnicima u nedeljama pre lansiranja, čak i na sam dan lansiranja.

Sunita pre lansiranja foto: Bill Ingalls/Nasa / Zuma Press / Profimedia

Letelica je bezbedno dopremila Vilijamsovu i Vilmora na MSS, ali je do trenutka kada je stigla tamo došlo do novog curenja helijuma, a pet od 28 potisnika je otkazalo.

Šta se dešava sa zdravljem astronauta koji su zaglavljeni u orbiti?

Astronautkinja Sunita Vilijams, koja je provela više od 150 dana na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS), izazvala je zabrinutost lekara zbog svog zdravlja.

foto: Astronaut Provided/Nasa/Planet P / Shutterstock Editorial / Profimedia

Na nedavnoj fotografiji Vilijamsova izgleda mršavo i ispijeno, što je dr Vinaj Gupta, pulmolog iz Sijetla, ocenio kao znak potencijalnog kalorijskog deficita i fizičkog stresa usled produženog boravka u svemiru.

"Na osnovu onoga što vidim na fotografiji, njeno zdravlje možda nije u opasnosti, ali ne izgleda kao da je njena telesna težina sasvim normalna,“ izjavio je dr Gupta

Gubitak kalorija uprkos visokokaloričnoj ishrani

Iako astronauti poput Vilijamsove svakodnevno konzumiraju visokokalorične namirnice, uključujući picu i čips, dr Gupta tvrdi da to nije dovoljno. Na fotografiji od 24. septembra Vilijamsova je viđena kako jede picu sa feferonima, ali njen metabolizam verovatno sagoreva više kalorija nego što unosi, čak i uz ovakvu ishranu.

foto: Astronaut Provided/Nasa / Zuma Press / Profimedia

"Njeno telo verovatno sagoreva više kalorija nego što unosi, čak iako jede picu," objašnjava dr Gupta.

Boravak u mikrogravitaciji dodatno ubrzava potrošnju energije zbog potrebe tela da se prilagodi ekstremnim uslovima i održi temperaturu, a astronauti dnevno vežbaju oko dva i po sata kako bi sprečili gubitak mišićne i koštane mase.

Žene u svemiru suočene sa dodatnim izazovima

Uslovi u svemiru posebno opterećuju žensko telo. Studija koju je sprovela Nasa iz 2014. godine, pokazala je da žene gube više krvne plazme tokom boravka u svemiru, što privremeno ubrzava metabolizam i doprinosi gubitku telesne mase.

Druga studija, sprovedena 2023. na Bal univerzitetu, otkrila je da žene u mikrogravitaciji gube mišićnu masu iz kvadricepsa već nakon mesec dana, dok muškarci sporije reaguju na ove promene, piše "Dejli mejl".

foto: Astronaut Provided/Nasa/Planet P / Shutterstock Editorial / Profimedia

"Njihova ishrana u svemiru uključuje visokokalorične namirnice - suvomesnate proizvode i proteine, ali to nije balansirana ishrana. Količina kiseonika u vazduhu je manja, zbog čega njihovo telo troši više energije čak i za osnovne funkcije“ naglašava dr Gupta, dodajući da ljudsko telo ima ograničene mogućnosti prilagođavanja uslovima u svemiru.

foto: Astronaut Provided/Nasa/Planet P / Shutterstock Editorial / Profimedia

Dok Sunita Vilijams nastavlja svoju misiju, njeno zdravstveno stanje ostaje pod budnim okom stručnjaka, a njen primer naglašava složenost fizičkih izazova s kojima se astronauti suočavaju tokom dugotrajnog boravka van Zemlje, pogotovo žene.

Da li će ovo odlaganje spasilačke misije dodatno uticati na zaglavljene astronaute, saznaćemo kako vreme bude odmicalo.

U nastavku pogledajte kako izgleda Zemlja iz objektiva sa svemirskog broda:

Bonus video: