Ginekolog upozorava kakav donji veš smeju da nose žene: Posle 50-e dame čuvaju dobro zdravlje ako slede ovih 5 saveta
"Za preventivni pregled je uvek pravo vreme", ističe Anita Miličević, specijalista ginekologije i akušerstva.
Izvor: Ivana Bogićević
Spec. dr med. Anita Miličević smatra da su redovne kontrole kod ginekologa temlje dobrog zdravlja svake žene, bez obzira koliko imaju godina, da li su u menopauzi ili ne. Još uvek je poražavajuća činjenica da veliki broj dama ne ide pravovremeno kod izabranog lekara, te se mnogo česće leče posledice, a ne sprečavaju se uzroci.
- Preventivni pregled je osnov zdravlja žene, pa bi trebalo da iskoriste i vreme letnjih odmora da ga obave. Inače, redovno treba da se sprovodi kod žena bez tegoba jednom godišnje, češće kod onih koje nisu sigurne u odsustvo ili postojanje nekih simptoma - ističe dr Miličević za "Stil".
Koji su presudni koraci za dobro zdravlje svake žene?
1. Nikako ne izbegavajte preglede, posebno ne ako vam se javi određena sumnja.
- Često se ginekološki pregledi izbegavaju zbog stida, straha, mogućeg bola i može se reći da su retke žene kojima ginekološki pregled ne predstavlja problem. Ali to nikako ne sme da bude izgovor.
2. Svaka bolest otkrivena na vreme je gotovo uvek izlečiva.
- Karcinom grlića ima dug preinvazivni period, može da se spreči ako se tretiraju lezije koje se prvo javljaju. Najugroženije su pacijentkinje od 48. godine, ali i moje kolege i ja primećujemo da se opasnost sve više pomera ka mlađem uzrastu. To može da se uoči već pri samom pregledu ginekologa, nekad nakon kolposkopskog i citološkog - papanikolau pregleda, a definitivna dijagnoza se postavlja biopsijom tkiva ili kiretažom kanala grlića materice i histopatološkim pregledom - priča doktorka i objašnjava na koje simptome žene posebno moraju da obrate pažnju:
- Krvarenje je svakako najčešći simptom da nešto nije u redu, a javlja se posle odnosa ili posle poslednjeg menstrualnog ciklusa žene.
3. Ako se pojavi anemija, pored pregleda kod lekara opte prakse, poželjno je odići i kod ginekologa.
- Kod ginekologa treba da ode i ako je anemična, a ne samo kod lekara opšte prakse koji će joj prepisati gvožđe i eventualno uputiti hematologu. Ovo je neophodno jer se dešava da se neki miom, polip ili nešto treće ne prepoznaju na vreme, pa problemi s vremenom postaju sve teži.
4. Dnevne ulošle nosite samo kada ima potrebe, nikako svaki dan.
- Ne treba svakodnevno da koriste dnevne uloške, s njima su podložnije infekcijama - savetuje ginekološkinja.
5. Nosite isključivo pamučni donji veš.
. A kad je veš u pitanju, preporučujem pamučni. Korišćenjem tzv. delikatnog veša, uglavnom od sintetičke čipke, javljaju se nabrojani problemi sa sekretom i dodatno se sve komplikuje zaključuje spec. dr med. Anita Miličević za "Stil".