da li ste znali?
FASCINIRAN NACISTIMA, ČUVAO URIN U FRIŽIDERU: 10 najluđih stvari iz života Davida Bouvija koje niste znali! (FOTO)
Njegov ekscentrični karakter privlačio je čudne ljude i prilike.
Autor:
David Bouvi bio je umetnik sa mnogo lica, koji je javnost intrigirao muzikom, ali i privatnim životom. Inovator, čudak, genijalac, glumac, zvezda, na samom početku karijere izdvojio se neobičnom bojom glasa i očima različite boje, a onda scenskim nastupom, garderobom i šminkom. Razne kontroverze pratile su ga gotovo celu karijeru, pa je bio i ostao velika enigma za fanove, kritičare, ali i kolege, saradnike, muzičare na koje je ostvario veliki uticaj.
Predstavljamo deset informacija koje možda niste znali o njemu.
10. Držao je urin u frižideru
To možda i nije toliko strašno, koliko jeste razlog zbog kojeg je to radio. Nakon što se posvađao sa gitaristom benda Led Cepelin, Džimijem Pejdžom, Bouvi se uplašio da bi Džimi, zbog svoje fascinacije okultizmom, mogao da pozove mračne duhove, pa je rešio da čuvao urin u frižideru kako bi, ako zatreba, njime mogao da otera zle duhove i sačuva moral. Njih dvojica su se družili kasnih šezdesetih, a Džimi je Dejvidu , navodno, poklonio rif koji je završio u "The Man Who Sold The World". "Supermen" zvuči kao Cepelinova pesma, sa Pejdžovim DNK.
9. Joko Ono i svi drugi
Bouvi je bio majstor stiha, koristeći često skrivene poruke i ludačke metafore u svojim pesmama. A opet, neretko je ispadao smotan u javnosti, pa mu nije zamereno kad je, na 17. dodeli Gremi nagrada, čestitao je Džonu Lenonu i Joko Ono na tome što su pronašli ljubav. Te iste večeri, izlazeći na binu, obratio se svima: "Dame i gospodo, i vi ostali". Kasnije je rekao da je jedva stajao na nogama koliko je bio pijan.
8. Borio se za dugu kosu
Mladi Bouvi govorio je o svojoj dugoj kosi vrlo strastveno, I to na televiziji. Sa samo 17 godina. Osnovao Društvo za sprečavanje surovosti prema dugokosim muškarcima.
7. Seksualno opredeljenje
Eksperimentisanje u muzici preneo je i na privatni život. Na mahove se činilo da se granica stvarnosti i scene pretapa i da Bouvu živi ono što radi i obrnuto. Voleli su ga i muškarci i žene, a ni on nije pravio razliku. Sedamdesetih godina, kada je seksualna sloboda bila zahtevana, a promiskuitet način života, Bouvi je stvorio svoj androgeni alter ego Zigija Stardasta. Najbolje ga je izrazio kroz album "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars". Iste godine kada se pojavio Zigi, 1972, Bouvi se u jednom intervjuu deklarisao kao homoseksualac. Četiri godine kasnije u razgovoru za Playboy rekao je: "Istina je! Ja sam biseksualac. To je najbolja stvar koja mi se ikada desila." Rušitelj tabua i osoba koja namerno šokira svojom seksualnošću, dva puta stao na ludi kamen – s osobama ženskog pola.
6. Voleo je da se tuče
Ako ste se pitali zašto je imao zenice različite veličine, znajte da je to bilo zbog teškog udarca u glavu u srednjoj školi – udario ga je Džordž Andervud, kome se dopadala ista devojka, kao i 15-ogodišnjem Dejvidu.
5. Zabavljao se sa Slashovom mamom
Ovo je otkrio Sleš, čija mama je sarađivala sa Dejvidom, kao kostimograf, ali je, po rečima njenog sina, Bouvi sa njegovom mamom više vremena provodio go, nego obučen.
4. Bavio se slikarstvom
Osim glumačkih uloga u filmovima, u njegovom umetničkom razvoju ostalo je zabeleženo razdoblje koje je proveo u Berlinu krajem 70-ih, gde se rešio zavisnosti od narkotika i počeo baviti slikarstvom. U Berlinu se upoznao sa elektronskom scenom i sarađivao sa Brajanom Enom. Njegov album "Low", prvi iz "Berlinske trilogije", najavio je nove trendove tehno muzike koji će tek naići, a ti elementi primetni su i na "Heroes".
3. TV jede devojku
Pesma "TCV15" sa albuma "Station To Station" je inspirisana snom u kojem je Igi Pop video da mu je devojku pojeo televizor.
2. Druženje sa Debbie Harry
U svojoj autobiografiji, pevačica benda Blondi , Debi Hari napisala je da se upoznala sa Bouvijem i Igijem Popom kada su joj prišli i tražili kokain.
1. Bio je fasciniran nacistima
Ali i to verovatno može da se pripiše konzumiranju droga u velikoj meri, sredinom sedamdesetih, što je kasnije i sam iskoristio kao argument kad je probao da opravda intervju koji je dao Entoniju O Grejdiju, gde je javno salutirao Hitleru.