Možda niste znali, ali muškarci takođe mogu da uđu u menopauzu.
Pojačan osećaj umora ili uznemirenosti, nesanica, pojačano znojenje, napadi vrućine, smanjenje polne želje, smetnje u potenciji, porast telesne mase i gojaznosti u predelu stomaku, smanjenje mišićne mase ili snage mogu biti znak andropauze.
Mehanizam nastanka andropauze je u potpunosti različit od menopauze kod žena. Menopauza kod žena je posledica prirodnog smanjenja rada jajnika zbog čega dolazi do pada ženskih polnih hormona u krvi.
Testisi takođe mogu smanjeno raditi zbog upale ili traume testisa ili zbog određene genetske bolesti. Oslabljen rad testisa može biti uzrokovan i smanjenim radom hipofize, na primer kao posledica tumora hipofize. U jednom i drugom slučaju primećujemo pad koncentracije testosterona u krvi, ali tada govorimo o zasebnoj bolesti – hipogonadizmu. Ponekad je teško razgraničiti hipogonadizam i andropauzu jer ponekad obe bolesti mogu dovesti do smanjenog testosterona u krvi. Ali, specifičnost andropauze je u tome da ne postoji poremećaj lučenja niti hipofize niti testisa.
O ČEMU SE ONDA ZAPRAVO RADI?
Uzrok andropauze je poremećaj lučenja proteina koji nosi polne hormone u krvi (SHBG, eng. Sex-hormon binding globulin). SHBG je protein koji se luči u jetri i njegova glavna uloga je da prenosi testosteron iz testisa u ostala tkiva u organizmu. Kako bi se ovaj proces odvijao nesmetano, koncentracija SHBG mora biti optimalna, odnosno, proteina ne sme biti ni previše ni premalo.
Previsoka koncentracija SHBG u krvi će vezati na sebe sav testosteron i u tom slučaju će biti premalo slobodnog testosterona (eng. free testosterone) koji se može otpusti u tkivo gde će ostvariti svoj učinak. S druge strane, preniska koncentracija SHBG će uzrokovati drugi problem, testosteron koji se izluči u testisu neće moći da „otputuje“ u organizam jer nema svog nosača.
Dakle, andropauza je poremećaj koji nastaje zbog poremećene koncentracije SHBG u organizmu, koji može dovesti do smanjene koncentracije ukupnog ili slobodnog testosterona u krvi, a da pritom testisi i hipofiza rade dobro.
Treba naglasiti kako andropauza nije poremećaj koji se veže za određeno životno doba, a češći je kod muškaraca srednje ili starije životne dobi, ali može se pojaviti i kod mladih muškaraca.
Mehanizam nastanka andropauze je u potpunosti različit od menopauze kod žena