Zaštitite se

Hakeri samo vrebaju: Ove stvari nikako ne smete da čuvate u računaru i mobilnom telefonu

Kad jednom skinete dokumente na svoj kompjutere ili pametni telefon, razmislite o stvaranju digitalne arhive koja nije dostupna putem interneta

Vesti
12:26h Autor:
Hakeri samo vrebaju: Ove stvari nikako ne smete da čuvate u računaru i mobilnom telefonu
Foto: Profimedia

Hteli mi to da priznamo ili ne, naši računari i pametni telefoni nepresušan su izvor informacija o nama. Od telefonskih brojeva, adrese, mejlova s više ili manje poverljivim poslovnim i privatnim podacima, izveštajima iz banke, a o lozinkama i korisničkim računima da ni ne govorimo.

Pa ipak, na neke bi stvari trebalo da obratimo posebnu pažnju, posebno ako ne koristimo nikakav dodatni sistem zaštite. Izveštaji iz banke i drugi finansijski dokumenti Ako primate takve dokumente na svoj mejl, preuzmite ih na računar i obrišite iz inboksa. U slučaju upada u vaš i-mejl, otežaćete hakerima pronalaženje dodatnih informacija o vama. Kad jednom skinete dokumente na svoj kompjutere ili pametni telefon, razmislite o stvaranju digitalne arhive koja nije dostupna putem interneta. Uložite u prenosni disk s mogućnošću enkripcije i sve osetljive dokumente stavljajte na taj disk, a izbrišite s računara.

Prijave na oglase za posao Ovo se posebno odnosi na one koji koriste službene računare i u slobodno vreme, ili su odlučili da potraže novi posao, a molbe šalju s računara na poslu. Lični dokumenti i isprave Digitalne kopije ličnih dokumenata mogu dobro doći ako dođe do krađe ili gubitka fizičkih dokumenata, ili ako obavljate nekakvu prijavu digitalnim putem. Međutim, ako su nezaštićene, izlažete se opasnosti od krađe identiteta.

foto: Shutterstock

Istorija pretraživanja Koliko god to glupo zvučalo, neki ljudi nikad ne brišu istoriju pretraživanja na računaru. A ona skriva gomilu informacija o korisniku tog računara. Od podataka o vašem i-mejl servisu, banci, mestu rada, poslovnom i-mejlu, pa do neugodnih pretraga kojima ste se bavili u kasno doba. Korisnička imena i lozinke Ako već morate da zapišete lozinku ili PIN, pobrinite se da se teško pronađe, odnosno da se teško prepozna. Odaberite neki od menadžera lozinski, programa koji su specijalizovani za čuvanje lozinki, ili se poslužite nekim trikom i zapišite lozinke u dokument koji ćete nazvati drugim imenom, a lozinku sakriti u većem tekstu.

Poverljivi poslovni dokumenti Ne bi trebalo da ih ostavljate nezaštićene na vidljivom mestu ili otvorene kad niste blizu računara. Osim toga, poverljive dokumente ne bi trebalo da šaljete putem nezaštićenih internet-veza ni putem običnog mejla. Bolje je da ih kodirate pre slanja ili da ih barem zaštitite lozinkom koju nećete zapisati u tom istom mejlu. Poruke i računi koje sinhronizujete na različitim uređajima Ako koristite više računara ili pametnih telefona, verovatno imate podešenu sinhronizaciju podataka među tim uređajima. Od primanja elektronskih poruka na bilo kojem uređaju koji koristite, preko sinhronizacije internet pretraživača, profila na društvenim mrežama do četova ili poruka koji se pojavljuju čim se prijavite na neki računar. Trebalo bi da razmislite o ograničavanju primanja poruka na samo jednom uređaju koji najčešće koristite. Tako ćete smanjiti mogućnost da neko neovlašćeno čita vaše poruke samo zato što ste zaboravili da ugasite aplikaciju ili da se odjavite se iz korisničkog računa.

foto: Profimedia

"Koja je trenutno najsigurnija aplikacija dostupna svakom korisniku mobilnog telefona?" Prema najnovijim istraživanjima, aplikacija koja vam može pružiti maksimalnu zaštitu tokom komunikacije preko vaših mobilnih telefona je Biocoded aplikacija. Potražnja za nekom aplikacijom koja će pružiti sigurnost i slobodu prilikom komunikacije je završena, jer su stručnjaci iz ove firme uspeli da naprave najveću moguću zaštitu vaših podataka. Biocoded je aplikacija koja vam omogućava trenutno najviši mogući stupanj zaštite tokom komunikacije. Ova aplikacija poseduje dvostruki zaštitni protokol koji vam omogućava potpuno bezbednu komunikaciju. Biocoded aplikacija je proverena i odobrena od strane nezavisnih bezbednosnih agencija. Dok koristite ovu aplikaciju vaše poruke i pozivi su enkriptovani, a najzanimljivija opcija u okviru Biocoded aplikacije su kriptovan “group chat” i vremenski ograničene samo-uništavajuće poruke. Praktično svi podaci koje pošaljete ili razmenite u okviru ove aplikacije su potpuno zaštićeni i niko im ne može pristupiti čak iako vam ukradu telefon ako imate podatke zaključane unutar ove aplikacije. Edvard Snouden je preporučio Signal, kao aplikaciju koja nudi najveći stepen sigurnosti podataka. Međutim, pojavom Biocoded aplikacije, Signal je je dobio realnu konkurenciju i možda čak izgubio vodeću poziciju, jer Biocoded štiti vaše podatke bolje čak i od Signal aplikacije, što potvrđuje i činjenica da je sigurnostne sile nekih zemalja koriste za internu komunikaciju. Na taj način svaki korisnik ove aplikacije praktično ima najvišu moguću zaštitu podataka na svom telefonu i u komunikaciji preko interneta. Aplikacija je dostupna na svim mobilnim uređajima (Android, iOS i Windows), a više informacija možete pogledati OVDE.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs