Sveti Vasilije Ostroški rođen je 28. decembra 1610. godine u selu Mrkonjići, u Popovom polju u Hercegovini. U manastiru Zavala dečak se opismenio, a prešavši u manastir Uspenja Presvete Bogorodice, zvani Tvrdoš, u trebinjskom kraju se i zamonašio, piše Lisa.rs.

Kao narodni pastir i prosvetitelj, Vasilije je služio godinama, a posle boravka u Svetoj Gori hirotonisan je sa nepunih trideset godina i postavljen za mitropolita trebinjskog sa sedištem u manastiru Tvrdošu. Nakon smrti mitropolita istočno-hercegovačkog Paisija Trebješanina, Vasilije dobi ovu upražnjenu eparhiju kojom je upravljao prvo iz Tvrdoša, a zatim pređe u Ostrog.

Tu je nešto kasnije podigao i ukrasio crkvicu Časnog i Životvornog Krsta u Ostroškoj steni, koja je sačuvana do današnjih dana. Kada se bratstvo uvećalo, za igumana je postavio Isaiju, a on se povukao u isposnicu. Tu se i upokojio 29. aprila 1671. godine, a odmah po proglašenju za sveca, narod je počeo da dolazi na njegov grob da se moli.

Na grobu su se dešavala mnogobrojna čuda, koja ni do danas, pored njegovih moštiju u Ostrogu ne prestaju. Manastir Ostrog danas je mesto hodočašća za vernike svih religija, a kult svetitelja raširen je ne samo u Srbiji i Crnoj Gori, već na celom Balkanu. Vernici dolaze na poklonjenje svetitelju, posebno na praznik Duhova, 50 dana po prazniku Vaskrsenja.

Na dan 12. maja obeležava se dan Svetog Vasilija Ostroškog, čije se mošti kao velika svetinja čuvaju u manastiru Ostrog, u Crnoj Gori, i mesto su hodočašća za vernike svih religija