Često je granica između prevelike ljubavi i prezaštićenosti tanka, što posledično oduzima deci mogućnost da budu nezavisna.
Prezaštićeno deterezultat je najbolje namere roditelja da detetu obezbede zdrav i nesmetan razvoj. Ipak, kada se granica optimuma pređe, prevelika zaštita ima negativne efekte na razvoj deteta.
Ukoliko uhvatite sebe da izgovarate ove rečenice to je jasan znak da ste roditelj koji previše štiti svoje dete:
"Ja ću se pobrinuti za to"
Ovo je tipična rečenica kada dete treba da se obuče ili drži kašiku, ali vi počinjete da mu pomažete pre nego što je i pokušalo samo to da izvede. Opasnost je u tome što roditelji svojim nestrpljenjem sprečavaju dete da razume svet ili da ga uhvati i savlada osnovne radnje.
"Ti si moj princ/princeza"
Tipična situacija kada želimo da usrećimo svoju decu, kupujemo mnogo igračaka, odeće ili opreme za dečiju sobu da bismo ljubav iskazali, a mnogi roditelji i sami u ovome uživaju. Opasnost je ta što će dečija soba biti preplavljena, a oni dugoročno ne mogu naučiti šta je bitno a šta ne, tako će ući u začaran konzumentski krug, neće umeti da odrede šta tačno žele, a o redu u sobi da i ne govorimo.
"Pozovi me, ja ću to rešiti"
Ovom rečenicom deci dajemo do znanja da ćemo ih zastupati u svakom trenutku, pa i kod običnih svađa na igralištu. Umesto da ih pustimo da sami brinu o tome, mi ponekad intervenišemo jer mislimo da je našem detetu hitno potrebna pomoć. Opasnost ovde je u tome što svojim ponašanjem uskraćujemo detetu mogućnost da samo upravlja konfliktima, da trpi agresiju i da nauči da se odupre.
Prezaštićenost u ranom detinjstvu jeste poželjna, ali u kasnijem dobu se reflektuje odsustvom interesovanja, samopouzdanja i samostalnosti.
Kako ublažiti posledice prezaštićenosti?
- Razgovarajte sa svojim detetom, ukazujte na pogrešne aktivnosti, dajte bolja rešenja, navedite dete na razmišljanja,
- Zahtevajte posle neadekvatnih postupaka. razumljive, ali i čvrste granice u ponašanju.
- Poštujte dete kao ličnost primereno uzrastu.
- Kada želite da razgovarate odvojite vreme, a ne usput.
- Kod nekog problema, kada želite da ga rešite, odvojite vreme, analizirajte ga zajedno, saslušajte dete, i onda se uključite u rešavanje istog.
- Nemojte biti strogi, i nametati vaspitne mere, koje dete mora da uslovno prihvati, bez ikakvog objašnjenja.
- Naučite svoje dete kako da se suočava sa poteškoćama svakodnevnice, kako da rešava , probleme a da ne povređuje druge.
- Svako rešavanje problema, način , vreme analiza, razmišljanja, su osnov za samopouzdanje, koje je bitno za dalje mentalno sazrevanje.
- Ako vam dete pogreši nemojte ga grditi, analizirajte gde je pogrešio, da ne bi u sličnoj situaciji ponovo napravio istu grešku.