Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Vaskrsni ponedeljak ili Drugi dan Vaskrsa. Prema vizantijskom obredu ovaj ponedeljak se naziva i prvim danom Svetle nedelje, pa se stoga naziva i Svetli ponedeljak.
Drugi dan Vaskrsa slavi se potpuno isto kao i prvi dan, a u srpskom narodu postoji niz običaja vezanih specijalno za Svetli ponedeljak.
U Vojvodini će danas momci obilaziti devojke u selima. Obučeni svečano, sa tamburašima na fijakerima, oni će nositi kofice vode i njima će polivati devojke i tako simbolično spirati njihove grehe.
Pored toga, smatralo se da što više neki momak polije devojku, znači da je veća šansa da će je zaprositi te godine. Nakon toga, devojka ih služi farbanim jajima, kolačima i vinom, a ponekad zaigra s njima i kolo.
Današnji dan je specijalno određen za radost i veselje i jedino pravilo koje danas treba ispoštovati je da se smejete i da volite ljude oko sebe.
U crkvenom kalendaru drugi dan Uskrsa je, kao i prvi i treći, obeležen crvenim slovom. To u praksi znači da na današnji i sutrašnji dan ne bi trebalo obavljati veće kućne poslove, kao ni radove u polju.
U nekim delovima Srbije porodice na današnji dan izlaze na groblje i pale sveće, ali se u većini gradova i sela taj običaj sprovodi na Pobusani ponedeljak, odnosno prvi ponedeljak posle Svetle sedmice, osam dana posle Uskrsa. Na Pobusani ponedeljak žene farbaju uskršnja jaja i iznose ih na groblje za pomen duše upokojenih članova porodice. Uskršnji ponedeljak, kao i cela Svetla sedmica, su dani koji se provode u radosti i veselju da bi ukućane cele godine pratila sreća.