Zdravko Čolić jedan je od najpoznatijih pevača sa prostora bivše Jugoslavije, kog vole da slušaju sve generacije i čije pesme su zaista evergrin. Svaka njegova pesma je divna, ali je on odlučio da istakne svoju omiljenu, koju ne peva na svojim koncertima.
Zdravko Čolić je nedavno oduševio javnost kad je u emisiji priznao da je baladu “Sačuvaj me, Bože, njene ljubavi”, koju mu je napisao pokojni Đorđe Balašević, najlepša pesma tokom njegove bogate karijere.
"Pesma koju ja ne pevam, a koja je najbolja, nju je napisao Đorđe Balašević. … To je on napisao svojoj ženi. Svaki čovek može napisati tu pesmu o svojoj ženi. Ne postoji bolja pesma koju sam ja ikad otpevao", rekao je Zdravko Čolić u intervjuu.
Međutim, Zdravko Čolić je istakao da nju ne peva na koncertima, a takođe je i da odgovor zbog čega.
"Ne pevam je na koncertima zato što kad tu pesmu otpevaš na koncertu, posle toga samo možeš da ideš kući da spavaš", rekao je Zdravko Čolić.
Povezanost Zdravka Čolića i Đorđa Balaševića
Njihova saradnja je bila duga, još ranih dvehiljaditih Balašević je pisao za Zdravka Čolića, a upravo na albumu "Zavičaj" iz 2006. godine nalazi se “Sačuvaj me, Bože, njene ljubavi”, urađen uz aranžman Nikše Bratoša. To je intimna, poetska balada, a Balašević je tekst posvetio svojoj supruzi Oliveri.
Stihovi odišu tugom i čežnjom. Emotivni naboj je ogroman, dovoljno da se u pesničkom smislu može nazvati remek-delom.
Kruna saradnje i emotivna snaga
Izjava Zdravka Čolića da je to pesma koju ne peva, jer posle toga samo možeš da ideš kući, otkriva koliko je ona emotivno iscrpljujuća i koliko duboko ga pogađa. Balašević je poznat po snažnim lirskim tekstovima, ali ovde je izabrao idealnog izvođača za ovu serenadu.
Ono što Zdravku Čoliću, legendi jugoslovenskog popa, daje specijalnu tremu pred ovu pesmu, jeste činjenica da je Balaševićev tekst izvan svih margina žanra. To nije hit koji publika očekuje, to je ljudska ispovest.
Stil/City Magazine