Marko Kraljević je ubedljivo najpopularnija ličnost našeg srednjeg veka. Za njega su kroz vekove vezivani najrazličitiji motivi i dodeljivane su mu vrlo kontradiktorne osobine - od velikog junaka, zaštitnika nejakih i slabih do inadžije, šereta i obešnjaka.
Da ovakva narodna predstava o Marku Kraljeviću nije bez osnova svedoči i jedan zapis dijaka Dobre u kome se veliki junak našao u sred ljubavnog skandala!
Uzela kuburu i presudila joj: Kneginja Ljubica ubila ljubavnicu kneza Miloša!
Koliko je ova afera Kraljevića Marka potresla Srbiju toga doba govori sama činjenica da je naivni dijak Dobre svoj zapis upravo započeo mereći vreme po ovom događaju, a ne prema godini u kojoj je počeo svoju knjigu.
Evo šta se dogodilo. Naime, kada je počeo da piše knjigu dijak Dobre je dodao i jedan kratak zapis koji glasi ovako:
"Pisa se ova knjiga u Poreči, u selu zvanom Kaluđerac, u dane blagovernog kralja Marka, kada dade Todoru, Grgurovu ženu Hlapenu, a uze ženu svoju prvovenčanu Jelenu, Hlapenovu kći…"
Po svemu sudeći, izgleda da se Marko Kraljević našao u drami ili bolje rečeno u komediji bračnog trougla: između dve žene - svoje supruge Jelene i ljubavnice Todore.
Da raspelt bude još komičniji doprinelo je to što je Marko ljubavnicu morao da prosledi svome tastu, grčkom trgovcu Hlapenu, a nazad uzme svoju ženu, za koju se kaže da je nije voleo.
Najlepša jugoslovenska kraljica: Dva presudna događaja obeležila život Marije Karađorđević! (FOTO)
Iako se o Markovoj ženi nije mnogo znalo, postoje neki zapisi koji je ne predstavljaju baš u najboljem svetlu. Evo nešto i o tome…
Čitav ovaj slučaj - Markovo vraćanje žene kući i predaje ljubavnice tastu morao je imati obeležje velikog skandala, čim je dijak Dobre prema njemu, a ne prema godini odredio svoje vreme rada na knjizi.
Da je Marko bio u lošim odnosima sa ženom svedoči jedan odlomak iz Mavra Orbina koji ju je pokazao u veoma negativnom svetlu:
"U to vreme bila je u gradu Markova žena Jelena, koja je bila kći Klapena, prvog velikaša u Grčkoj. A kako se ona ponekad ljubakala sa drugim muškarcima, njen muž Marko ju je mrzeo. Stoga, pošto je Balša došao sa namerom da je prevari, poče s njom pregovarati kao da će je uzeti za ženu, a otpusti prvu ženu, kćer beogradskog despota, ako mu preda grad. Ona je na to pristala i pustila ga u grad sa čitavom vojskom, tako da je zagospodario gradom… Tako je bio oslobođen Balša, koji je poveo sa sobom u Zetu novu ženu. Ali pošto nije mogao podnositi njen nečastan život, najpre je baci u tamnicu, a zatim je otpusti na veliku sramotu.”
Ova Orbinova priča naišla je na mnoga osporavanja. Veza Markove žene sa predajom Kostura nikada nije dokazana, jer se ona prvi put pominje kod Orbina, koji se smatra nekritičnim.
U svakom slučaju po ovom zapisu možemo zaključiti da je Markov ljubavni život izazvao pravu pometnju u tom vremenu.
(Svetlana Tomić, "Mužanstvene žene srpskog srednjeg veka")