Korin Hofman, Švajcarkinja nemačkog porekla, postala je poznata širom sveta po svojoj nesvakidašnjoj životnoj priči: ostavila je udoban život u Evropi kako bi se udala za člana Masai plemena u Keniji. Njena priča, puna emocija, izazova i kulturnih razlika, inspirisala je milione kada ju je pretočila u autobiografski roman "Bela Masajka" (The White Masai), po kojem je kasnije snimljen i film.

3745456-profimedia0677996229-ff.jpg
Foto: B3500 FR SERIEN A1 VERLAG / DPA / PROFIMEDIA

Sve je počelo kao filmska ljubav

Korin je 1986. godine, u svojoj 27. godini, otišla na turističko putovanje u Keniju sa tadašnjim verenikom. Tokom boravka u Mombasi, ugledala je visokog, ponositog ratnika iz Masai plemena po imenu Lketinga Leparmoriyo. Iako nisu govorili isti jezik, između njih je buknula snažna hemija. Korin je u roku od nekoliko meseci odlučila da se vrati u Keniju, ostavi sve iza sebe – posao, porodicu, sigurnost – i preseli se u selo plemena Masai kako bi bila sa njim.

"Ne znam šta bi on mogao da oseća prema meni, ali odmah se ubeđujem da postoji jedan odgovor: "On se oseća potpuno isto kao i ja", napisala je Korin u svojoj knjizi.

"Imala sam najdublji osećaj da moram da pratim tog čoveka. Morala sam da ga tražim po celoj Keniji. Provela sam tri meseca pokušavajući da ga pronađem. Postala sam umorna i beznadežna, mislila sam da ga više nikada neću videti. Ali na kraju sam ga pronašla i bilo mi je drago samo da sedim pažljivo.", otkrila je ona u jednom intervjuu.

profimedia0136766350.jpg
Foto: kpa Publicity / United Archives / Profimedia

Život u savani daleko je od bajke

Korinina odluka delovala je romantično, ali je ubrzo shvatila da je svakodnevni život u masajskom selu daleko od onoga što je zamišljala. Suočila se s teškim uslovima – nedostatkom vode, bolestima, patrijarhalnim pogledima na žene i potpunim kulturnim nerazumevanjem. Ipak, ostala je uz svog muža i čak mu rodila ćerku po imenu Napirai.

1440pxfrankfurter-buchmesse-2015--corinne-hofmann-1.jpg
Foto: © JCS/Wikipedia

Intimni odnosi sa Lketingom bili su površni, iako ga je ona naučila da vodi ljubav na zapadni način. Ali je počeo da joj zamera što je nezavisna i optuživao je za neverstvo. Ljubomoran i pomućen pomućenom svešću zbog smirne, lokalne biljke sa stimulativnim dejstvom, Masai ratnik je postao nasilan. Korin je 1990. sa ćerkom napustila Keniju pod izgovorom da ide na odmor u Švajcarsku. Ipak, tu je ostala zauvek, a posle 15 godina vratila se u Barsalou, selo njenog muža, kada je o njenom životu snimljen film koji se, kao i knjiga, zove "Beli Masai".

Vremenom su se razlike u mentalitetu i ljubomora njenog muža pokazale kao nepremostive. Korin je na kraju donela tešku odluku da napusti Masai selo i vrati se u Švajcarsku sa ćerkom.

Gde je danas Korin Hofman?

Danas Korin živi u Švajcarskoj, bavi se pisanjem i drži predavanja o svom iskustvu. Napisala je više knjiga:

  • "Bela Masajka" – koja je postala bestseler preveden na preko 20 jezika
  • "Povratak iz Afrike" (Back from Africa)
  • "Ponovo u Africi" (Reunion in Barsaloi) – u kojoj opisuje povratak u Keniju i susret s bivšim mužem
  • "Moja afrička ljubav" – knjiga koja zaokružuje njen životni ciklus s Afrikom

Njena ćerka Napirai odrasla je u Švajcarskoj, a kao odrasla osoba izrazila je želju da upozna svoje afričko poreklo i obišla je očevo selo. Iako se Korin nikada više nije udavala, često ističe da ne žali zbog onoga što je prošla – jer je to iskustvo oblikovalo njen život i donelo joj kćerku koju najviše voli.

48:49
27.07.2025. PULS SRBIJE VIKEND 3. DEO Izvor: Kurir TV