Osnovao Crvenu Zvezdu, a mrzeo fudbal, pa glumio s najvećim legendama: Svi ga voleli, a žene ovako govorile o njemu

Čega god se uhvatio pretvarao je u uspeh, bio je i sportista i glumac, a iznad svega dobar čovek

Lifestyle
Osnovao Crvenu Zvezdu, a mrzeo fudbal, pa glumio s najvećim legendama: Svi ga voleli, a žene ovako govorile o njemu
Foto: Wikipedia

Zvali su ga Tom Sojer sa Senjaka. Od oca Krajišnika je nasledio snažnu građu, od majke Poljakinje ljubav ka sportu. Istakao se kao sjajan plivač, vaterpolista, fudbaler, skijaš, hokejaš, kuglaš... u svim sportovima je bio sjajan, ali se ipak odlučio da prioritet da glumi. Međutim, činjenica je da čega god se dohvatio Severin Bijelić pretvarao je u uspeh.

Rođen je 1921. godine, i to u garderobi Narodnog pozorišta između dva čina jedne drame kao prvenac tadašnjeg scenografa Jovana Bijelića, inače jednog od naših najpoznatijih slikara između dva svetska rata. I pre Drugog svetskog rata je bio golman BASK-a, gde je zamenio čuvenog "El grande" Milovana Jakšića, golmana reprezentacije Srbije u Montevideu. Branio je gol omladinske reprezentacije, a po završetku rata je činio prvu generaciju Crvene zvezde i bio jedan od osnivača. Upisao je sedam utakmica za crveno-bele, ali se brzo prebacio na druge sportove, jer je, kako sam priznaje, mrzeo fudbal.

Za Bijelića se vezuje neverovatna činjenica da je u jednom danu uspeo da se takmiči u tri sporta: skijanju, plivanju i fudbalu. Ujutru je u trci na skijama na Kopaoniku osvojio prvo mestu, potom seo u automobil, došao u Beograd i odigrao popodne utakmicu. Neverovatan dan je završio tako što je otišao na prvenstvo u plivanju i postavio novi državni rekord na 200 metara prsno. Ni to mu nije bilo dovoljno, nego je kasnije te večeri odradio i trening utakmicu sa reprezentacijom Beograda u hokeju na letu.

Međutim, ta svestranost u sportu kao da ga je i udaljila od istog. Ubrzo se posvetio svojoj drugoj ljubavi - glumi i od 1949. godine postao član beogradskog Narodnog pozorišta. Igrao je u više desetina filmova, među kojima i u čuvenom "Kad budem mrtav i beo" Živojina Pavlovića sa Draganom Nikolićem 1967. godine.

Milena Dravić, Dragan Nikolić
foto: Printscreen Youtube / Ženski Savjet

Pet godina kasnije ironija sudbine se poigrala sa Severinom. Tokom letovanja u Veloj Luci na Korčuli, posle plivanja mu je pozlilo. Srčani udar u 52. godini. Spasa mu nije bilo. Nekoliko dana kasnije sahranjen je u Aleji zaslužnih građana u Beogradu.

Svi koji su ga okruživali za njega su govorili da je pre svega dobar čovek, širokog srca i bez neprijatelja.

- Čak i žene koje je napuštao, nikad o Sevi nijednu ružnu reč nisu rekle ... - sećala se glumica Nada Kasapić, Sevina vršnjakinja.

Sa sinom Pavlom, vrsnim gitaristom, drugovao je kao sa svojim ispisnikom. Kćer Dubravku je obožavao, ona je nastavila očevu plivačku tradiciju i već je kao pionirka postala šampionka.

Voleo je svu decu, voleo je sunce i more. Tako je i umro: na moru, u smiraj letnjeg dana, kad je hteo da podigne jednu devojčicu. U Vela Luki, na ostrvu Korčuli, kada su ga ispraćali, sleglo se celo ovo ribarsko mesto. Odeveni u crna odela, sa svećama i cvećem u rukama, Velalučani su došli da odaju poslednju poštu čoveku koji je ovde godinama letovao. Po tamošnjem običaju, kovčeg s pokojnikom nosili su oko groblja. Velalučani su Bijelića smatrali svojim meštaninom, kao što je to sekretar mesne zajednice, u svom posmrtnom slovu, rekao: - Ne znamo, dragi naš Severine, da li si se rodija u Biogradu il' u Vela Luki. Ma, ljudi, izgleda da je to sasvim svejedno kad je u pitanju takav čovik ...

Stil / Kurir/ Jugopapir

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs