Siјamske bliznakinje Rabеija i Rukеija, bile su dobro poznate u neurohirurškom svetu zbog osnovne složenosti i hirurških napora potrebnih za njihovo razdvajanje. Nažalost, zbog opasnosti po život u vezi sa razdvajanjem, niko nije pokušavao da sprovede proceduru sve dok dr. Čokaj, dr. Greg Pataki i njihov hirurški tim nisu prihvatili ovaj izazov.
Kada je sproveo svoju početnu studiju nad sijamskim bliznakinjama, sam dr. Čokaj je mislio da ih je nemoguće hirurški razdvojiti zbog veoma komplikovane zajedničke venske mreže koja se nalazi na mozgu.
Nakon tragičnog gubitka svog sina pre šest godina usled nesreće, dr. Čokaj je postao duboko posvećen svojoj veri i često se molio kako bi pronašao snagu da se suoči sa velikim izazovima. Prema rečima samog dr. Čokaja, došao je do inovativnog rešenja koje nikada ranije nije bilo isprobano za slučaj siјamskih blizanaca sa kranijalnom spojnicom nakon njegove 27. molitve.
Ovaj put, postupak je bio revolucionaran - odvajanje zajedničkih vena putem endovaskularne hirurgije u više koraka. Iako ovi modaliteti nisu bili deo njegove svakodnevne prakse, dr. Čokaj je pronašao saveznika u svom prijatelju, dr. Stefanu Hudaku, svetski poznatom neuroendovaskularnom hirurgu, koji je uspeo da sprovede ovu složenu proceduru 2018. godine.
Sama procedura je trajala čak 14 sati i uključivala je višestruko odvajanje njihove zajedničke venske mreže kroz endovaskularni pristup. Ovo je otvorilo vrata za dalje odvajanje njihovih mozgova i lobanja. Nakon intenzivnog vežbanja na svežim leševima (čak 300 puta) i proučavanja 3D modela glava bliznakinja (napravljenih od strane Kalmana Čeјbera), usledile su serije plastičnih operacija koje je vodio mađarski plastični hirurg, dr. Greg Pataki. On je koristio implantirane ekspandere kako bi postepeno rastegao kožu blizanaca, omogućavajući tako njihovo odvajanje.
Ova neizmerna predanost, hrabrost i upornost ne samo da su doneli neverovatne rezultate, već su i postavili temelje za medicinske inovacije koje će duboko uticati na buduće tretmane i operacije slučajeva ovog tipa.
"Posebno su mi značile molitve i bile su neophodne u poslednjim satima kada sam bio gotovo potpuno iscrpljen", rekao je dr. Čokaj.
Tokom same operacije, desio se ozbiljan gubitkak krvi, devojčice su bile životno ugrožene. Postoperativni period je doneo gotovo vegetativno stanje koje je umalo dovelo do smrti obe devojčice, a kasnije su se pojavile i infekcije.
Kroz podršku svih i izvanredan rad intenzivista, zdravlje dece je počelo da se poboljšava, a neurološko stanje je postalo stabilnije. Međutim, 33. dan nakon operacije, kod jedne devojčice došlo je do ozbiljnog intrakranijskog krvarenja koje je pretilo da ugrozi njen život. Bangladeški neurohirurg, dr. Salek, uspešno je rešio situaciju uklanjanjem krvarenja. Ipak, to je dovelo do pogoršanja stanja kod jedne od devojčica, koja će zahtevati dodatno vreme za potpuni oporavak.
Rabeija je dobro. Može da hoda, govori i šanse za njen potpuni oporavak su veoma velike.
S druge strane, Rukaјa, koja je pretrpela teško intrakranijsko krvarenje, je došla svesti i može da pomerati ruke i noge, ali ne može da hoda. Njene mentalne sposobnosti se polako vraćaju. S obzirom na Ruкајinu mladost, dr. Čokaj je optimista da će neuroplastičnost doprineti njenom oporavku.