Na prvi pogled, život Seke Aleksić danas deluje kao bajka. Prelepa porodična kuća u mirnom delu Stare Pazove, skladan brak sa bivšim kik-bokserom Veljkom Piljikićem, i dva sina – Jakov i Jovan. Pevačica koja rasprodaje koncerte i živi život iz snova. Ipak, put do takve stabilnosti bio je dug, trnovit i ispunjen traumama, siromaštvom i unutrašnjim borbama.

Seka-i-veljko.jpg
Foto: ATA Images

Detinjstvo u Zvorniku i izbeglištvo

Svetlana Seka Aleksić rođena je 1981. godine u Zvorniku, u Bosni i Hercegovini. Njen otac Milorad bio je vozač, a majka Ibrima zaposlena u lokalnom fudbalskom klubu "Drina". Seka je detinjstvo provodila bezbrižno sa bratom, u tada uobičajenom, skromnom okruženju radničke porodice.

Međutim, porodični odnosi nisu bili laki. Otac je bio čovek dobrog srca, ali sa ozbiljnim problemima. Voleo je da pije i često je činio velika dela za druge, dok je kod kuće vladao nemir. Ljubomora, alkohol i nasilje obeležili su njihove porodične dane, a najviše je patila njena majka. Seka je kasnije otkrila da je često, zajedno sa bratom, morala da interveniše u porodičnim sukobima. Majka je nosila i fizičke ožiljke od tih trenutaka, što je na kraju dovelo do razvoda.

screenshot-137.jpg
Foto: preentscreen/Instagram

Rat, izbeglištvo i siromaštvo

Nakon razvoda, majka, Seka i njen brat ostaju sami. Tada, u jeku ratnih dešavanja, porodica napušta Zvornik i beži u Srbiju. Prvo utočište im je bila Banja Koviljača, a zatim se sele u selo Lipolist kod Šapca. Živeli su u izuzetno teškim uslovima, u napuštenoj školskoj zgradi bez kupatila.

Seka je rano pokazala zrelost – kako zbog životnih okolnosti, tako i zbog talenta. Već sa 14 godina počinje da peva po kafanama i svadbama kako bi pomogla porodici. Njena majka i očuh Milan, koji ju je prihvatio kao svoje dete, trudili su se da joj omoguće bar osnovne uslove za školovanje – uključujući mesečnu autobusku kartu.

U školskom okruženju nije imala podršku. Bila je meta podsmeha zbog ijekavice, odeće i porekla. Deca su je gurala, pljuvala, cepala joj odeću – naročito kad su saznali da joj je majka muslimanka. Ipak, sve to ju je ojačalo. „Zahvalna sam svima koji su bili surovi prema meni. Da nije bilo njih, danas ne bih bila ovo što jesam,“ izjavila je kasnije.

sekaaleksic.jpg
Foto: Instagram / Seka_aleksic

U potrazi za ocem i javni sukobi

Nakon razvoda roditelja, otac Milorad je otišao u inostranstvo. Godinama nisu imali kontakt. Seka je odrasla uz majku i očuha, dok joj je brat bio jedina stalna muška figura u životu. Tokom uspešnih pevačkih godina, uz pomoć tadašnjeg partnera i menadžera Zorana Kovačevića, Seka je uspela da pronađe oca – i to nakon 13 godina bez ikakvog kontakta.

Ispričala je kako je otac u tom trenutku bio u zatvoru u Beču. Uplatili su kauciju, izveli ga na slobodu, pronašli mu stan, davali mu novac za kiriju i za račune. Međutim, umesto zahvalnosti, Seka je zatekla razočaranje. Novac je trošio na alkohol, a emocionalni odnos koji je želela nije postojao. „Imala sam utisak da mu nije ni drago što me vidi“, rekla je. Na kraju je presekla – više nije želela kontakt.

Međutim, njihov odnos ponovo je dospeo u medije 2011. godine, kada je Milorad u intervjuu izjavio da je Seka „zatekla verenika sa drugim muškarcem“. Njene reči su bile kratke, ali odlučne – sve je demantovala. Njena PR služba navela je da sa ocem održava kontakt samo zbog obaveze i poštovanja, ali nikada iz potrebe za bliskošću. „Za mene je od detinjstva postojala samo majka,“ rekla je tada.

screenshot-136.jpg
Foto: preentscreen/Instagram

Oproštaj i pomirenje

Uprkos svim ranijim nesuglasicama, Seka nije okrenula leđa ocu u njegovim poslednjim danima. Milorad Aleksić preminuo je na Badnje veče, 6. januara 2018. godine, u 69. godini života. Seka je bila uz njega i oprostila mu sve.

U emotivnoj objavi oprostila se rečima:

“Kažu da samo posebni ljudi umiru na velike praznike... Moj voljeni tata imao je tu čast da dušu ispusti na Badnji dan. Zauvek ću pamtiti tvoju energiju i osmeh. Najviše si se radovao na dan mog rođenja i rekao da ću biti tvoja pevačica. I to sam postala. Tvoja ponosna ćerka.”

 Vaspitala je majka Ibrima i očuh koji joj je sve dao

Seka Aleksić nikada nije krila da dolazi iz mešovite porodice – njena majka Ibrima je muslimanka, dok je Seka danas posvećena pravoslavnoj veri i duboko duhovna osoba. Iako je odrastala u teškim okolnostima i često bila diskriminisana zbog svog porekla, naročito u periodu izbeglištva, upravo su ti momenti dodatno učvrstili njen identitet i duhovnost.

Nakon razvoda roditelja, najveću podršku dobila je od očuha Milana, koji ju je prihvatio kao svoje dete. Radio je teške fizičke poslove kako bi joj omogućio osnovne stvari – čak i autobusku kartu za školu. Seka ga s ljubavlju naziva „čovekom koji joj je pružio sve“ i ističe da je zahvaljujući njegovoj posvećenosti i majčinoj snazi uspela da prebrodi najteže periode svog života.

seka-foto-damir.jpg
Foto: Kurir / Damir Dervišagić

Karijera i današnji život

Seka Aleksić je danas jedna od najuspešnijih pevačica na srpskoj estradi. Iako u medijima često vlada glamur, sama je više puta izjavila da nije milionerka i da se mnogo priča preuveličava. Za novogodišnje nastupe zarađuje od 8.000 do 10.000 evra po večeri, a karte za njene koncerte rasprodaju se rekordnom brzinom.

U privatnom životu, nakon dugih pokušaja da ostane u drugom stanju, okrenula se veri i manastirima. Sa suprugom Veljkom Piljikićem danas ima dva sina i vodi miran, porodični život.

Seka Aleksić je simbol snage – žena koja je prošla kroz siromaštvo, nasilje, izbeglištvo, porodične traume i javne afere, ali je sve preokrenula u sopstvenu korist.