Urzula fon der Lajen, postavši prva žena na čelu Evropeske komisije i čineći korake u politici koji su rušili sve predrasude i tabue, postala je najmoćnija dama u Evropi. Međutim, kada se njeno radno vreme završi, ona je mama sedmoro deca, te sa suprugom i svojim naslednicima užuva na imanju daleko od grada i gaji konje.
Nemačka političarka rođena je 8. oktobra 1958. godine u Briselu. Potomak političke porodice, njen otac Ernst Albreht bio je istaknuti političar iz Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i premijer Donje Saksonije.
Odrasla je u međunarodnom okruženju i pohađala Evropsku školu u Briselu, gde je stekla solidno znanje nekoliko jezika, uključujući nemački, francuski i engleski.
Studirala je ekonomiju u Londonu na Londonskoj školi ekonomije (LSE) i medicinu u Nemačkoj. Pre nego što je ušla u politiku, radila je kao lekar i predavala na Hanover Medical School.
Fon der Lajen je članica CDU-a od 1990-ih. Tokom svoje političke karijere obavljala je brojne funkcije u nemačkoj vladi:
- Ministarka za porodicu, starije osobe, žene i mlade (2005–2009) - Fokusirala se na unapređenje porodične politike i povećanje nataliteta kroz inicijative poput uvođenja roditeljskog dodatka.
- Ministarka rada i socijalne politike (2009–2013) - Radila je na reformama tržišta rada i penzionog sistema.
- Ministarka odbrane (2013–2019) - Prva žena na ovoj poziciji u Nemačkoj. Njeno vođenje Ministarstva odbrane izazvalo je kontroverze zbog optužbi za loše upravljanje vojnim resursima i sukobe interesa, ali je bila prepoznata po zalaganju za modernizaciju Bundesvera.
Žena koja pomera granice
Urzula je zabrana za predsednicu Evropske komisije u julu 2019. godine. Tokom njenog mandata, Komisija se suočila s brojnim izazovima, uključujući pandemiju COVID-19, ekonomski oporavak EU kroz plan "NextGenerationEU" i pregovore o klimatskim promenama, poznate kao "Zeleni dogovor."
Brak, 7 dece i život sa na farmi sa konjima
Godine 1986, ona se udala za lekara Hajko fon der Lajena, člana porodice fon der Lajen koja se obogatila trgovinom svilom i stekla plemićki status 1786; njen suprug je postao profesor medicine i izvršni direktor kompanije za medicinski inženjering. Upoznali su se u univerzitetskom horu u Getingenu. Oni imaju sedmoro dece rođene između 1987. i 1999. Porodica fon der Lajen pripada luteranskim članovima Evangeličke crkve Nemačke.
Kada je dobila prvo dete sa 28 godina, pojam „zaposlena majka“ nije bio dobrodošao u društvu.
A kada se 1992. preselila u Kaliforniju, gde je njen muž obavljao medicinska istraživanja na Stanfordu, navodno je bila zatečena time koliko su očevi u Americi bili aktivni u podizanju dece. Narednih godina, kada je u Nemačkoj ušla u politiku, počela je da sprovodi reforme koje je nazvala konzervativni feminizam.
Između ostalog, jedna od reformi je bila roditeljsko odsustvo, sa akcentom na to da se podizanje porodice rasporedi na oba roditelja, ne samo na majku.
Živi sa svojom porodicom na farmi u blizini Hanovera gde uzgajaju konje, a bavila se i takmičarskim jahanjem.
U 2019. godini i ponovo u 2020, Forbs ju je naveo kao četvrtu najmoćniju ženu na svetu. U decembru 2020, fon der Lajen je dobila Globalnu građansku nagradu za obavljanje dužnosti svetskog lidera.
Sve o saradnji Srbije i Mađarske: