Danski reditelj Lars fon Trir nikada nije bežao od kontroverznog materijala, niti od davanja spornih izjava.
Ipak, čak i on mora da žali zbog ishitrenih komentara koji su ga proglasili "personom non grata" od strane organizatora Kanskog filmskog festivala u Francuskoj 2011.godine.
Prisutni na konferenciji za novinare, svedočili su pokušaju humora reditelja koji se nije slavno završio, kada se proglasio nacistom koji je osećao simpatije prema Adolfu Hitleru.
Takođe je bilo jasno da su ga njegovi pogrešni pokušaji humora odveli u oblasti u kojima se zapravo malo humora može naći.
Pored toga, on je dodatno oskrnavio svoju karijeru u kinematografskom svetu Zapada, izjavivši da podržava Rusiju, nakon što je Rusija započela invaziju na Ukrajinu pre dve godine. On se kasnije pravdao da je smatrao da su svi životi važni na planeti i da podržava Ukrajinu, ali njegove izjave niko nije shvatio ozbiljno, što je nanelo veliki udarac njegovoj karijeri.
Rođen 1956. u Kopenhagenu, Lars Trir je kao dete počeo da snima filmove sa kamerom Super 8. Nastavio je da studira na Danskoj filmskoj školi, gde su ga kolege studenti ohrabrili da usvoji "fon".
Nakon nagrađivanih studentskih filmova usledio je njegov prvi igrani film, "Element zločina" iz 1984. godine.
Košmarni, vizuelno prepoznatljiv triler, postao je prvi od nekoliko fon Trirovih dela koji su ušli u uži izbor za prestižnu kansku nagradu Zlatna palma.
Reditelj se vratio u Kanu 1991. sa dramom "Evropa" koja se odvija u Nemačkoj posle Drugog svetskog rata, koja je na kraju podelila nagradu žirija.
Međutim, fon Trir je ostao u čudu kada nije osvojio Palmu, nazivajući Romana Polanskog(predsednika žirija tada) "patuljkom".
Nekoliko njegovih filmova: "Idioti" (1998), "Antihrist" (2009), "Nimfoman" (2013) i "Kuća koju je Džek sagradio" (2018), sadrže eksplicitan sadržaj koji je izazvao kontroverze. Prvi se suočio sa široko rasprostranjenom reakcijom nakon objavljivanja. Jedan filmski kritičar napustio je njegovu premijernu projekciju u Kanu zbog pornografskog i zlobnog ponašanja u filmu, i bio je oštro cenzurisan za kasnija izdanja. Na Filmskom festivalu u Kanu 2018. oko 100 članova publike napustilo je premijeru "Kuće koju je Džek sagradio".
U oktobru 2017. islandska pevačica Bjork je na svojoj Fejsbuk stranici objavila da ju je seksualno uznemiravao "danski režiser sa kojim je radila". "Los Anđeles tajms" je pronašao dokaze koji identifikuju fon Trira kao dotičnog režisera. Fon Trir se izvinio što ju je psihički zlostavljao, ali je odbacio Bjorkinu tvrdnju da ju je seksualno uznemiravao tokom snimanja filma "Dancer in the Dark", i rekao: "To nije bio slučaj. Ali da definitivno nismo bili prijatelji, to je činjenica", danskom dnevniku "Jillands-Posten".
Pored toga, izdvaja se jedna kontroverza u vezi sa okrutnim ponašanjem prema životinjama.
Magarac je zaklan u dramske svrhe tokom produkcije "Manderlay" filma, čina koji je naterao glumce, uključujući Džona Rajlija, da napuste film u znak protesta zbog njegove okrutnosti prema životinjama. Scena je isečena iz filma pre nego što je film objavljen.
Reditelj, nakon pojavljivanja u Kanu 2018.godine, nije bio viđen na većim filmskim festivalima, gde je često voleo da ističe svoju tetovažu na pesnici, na kojoj je pisalo "F**ck"(J*bi).