Narodni lek

Dobri duh svakog doma: Domaći voćni liker koji leči 100 bolesti! (RECEPT)

Kelti su verovali da će ovo drvo reći tajne čoveku koji želi da ih sasluša i nazivali su je „drvetom koje šapće“. Grančice su se u prošlosti nosile kao zaštita od zlih sila

Objavljeno: 26.10.2018. 22:06h
Autor:
Foto: Profimedia

Spisak bolesti i tegoba koje leči nepravedno zanemareno drvo koje se nekada sadilo na gotovo svakom imanju zaista je pozamašan, a danas tek poneki zaljubljenici u oskorušu i dalje marljivo prave likere, rakije i marmelade...

Hrana i lek, oskoruša je nekada bila dobri duh svakog imanja. Po ukazu Marije Terezije u svakom seoskom domaćinstvu je trebalo posaditi stablo oskoruše prvenstveno kako bi se sprečila glad, ali i zbog zdravlja dece. Danas se ovo gotovo zaboravljeno drvo može naći u starim voćnjacima ili vinogradima. Doduše, retko jer se teško razmnožava.

Kelti su verovali da će ovo drvo reći tajne čoveku koji želi da ih sasluša i nazivali su je „drvetom koje šapće“. Grančice oskoruše u prošlosti su se nosile kao zaštita od zlih sila.

Ta voćka se izdvajala od drugih svojom izdržljivošću - oskorušu ne napadaju insekti, niti bolesti. Blagotvorni, kiselkasti i opori plodovi ne jedu se ubrani sa stabla. Potrebno je pričekati dok malo omekšaju i postanu slatkasti i ukusni.

Tvrde da leči rak i leukemiju: Napravite sami narodni lek koji bez straha možete piti uz bilo koju terapiju (RECEPT)

foto: Profimedia

U sveskama deka i baka mogu se pronaći recepti za likere i rakije kao i marmelade koje vraćaju energiju, podižu imunitet i leče od želudačnih i crevnih tegoba. U narodnoj medicini koristila se za sprečavanje zatvora, anemije kao i za jačanje srca i nervnog sistema. Komšije bi je jedni drugima „prepisivali“ i za vraćanje žuči u ravnotežu, čišćenje jetre i poboljšanje krvne slike. Preporučili bi je i za vraćanje pamćenja u formu kao i bolju koncentraciju.

Za oskorušu se smatra da budi strasti pa se koristila kao afrodizijak, ali i pomoć kod impotencije. Spisak bolesti koje plodovi oskoruše leče zaista je impozantan pa ne čudi da je bila obavezna u nekadašnjim kućnim apotekama, ali i receptima za pripremu porodičnih jela. Sušeni plodovi nekada su se mnogo češće koristili za lekovite čajeve, mleli su se u za brašno od kog se pekao hleb.

Dodavala se i u lovačka jela s mesom koja su se pripremala u posebnim prilikama. Posebno je na ceni rakija od oskoruše čija se cifra penje do vrtoglavih iznosa, a plodovi koji stežu usta dodavali su se i jabukovači.

Oskoruša je sada u sezoni, a od ubranih plodova možete napraviti rakiju koja će poslužiti kao lek ili delikatesa.

Čaj sa belim lukom i nanom: Narodni lek protiv prehlade i upale grla! (RECEPT)

foto: Profimedia

Recept za liker od oskoruša:

500 g zrelih oskoruša 100 g šećera 3 kašike meda rendana kora limuna 2 kašičice cimeta 3 zvezdasta anisa 2 dl vode 700 ml rakije

Priprema:

1. U veliku teglu stavite oprane oskoruše kojima ste odrezali peteljke.

2. U vodi kratko prokuvajte šećer, med, limunovu koricu i začine pa prelijte preko oskoruša.

3. Teglu zatvorite i stavite u ostavu na tri nedelji i svaki dan je protresite.

4. Procedite liker u čistu bocu i držite ga na hladnom.

Ruski narodni lek: Od ovih namirnica glavobolja i migrena nestaju za tren oka! (RECEPT)