obavezno pročitajte

Šta se dogodi kad naneseš proizvod za samotamnjenje: Štetne posledice po kožu i disajne organe!

Ne samo da proizvodi za samotamnjenje nose određene rizike za kožu, nego i za disajne puteve. Kako, zaboga? I koliko je to "štetno" zapravo štetno?

Objavljeno: 22.05.2018. 10:55h 11:12h
Autor:
Foto: Shutterstock

Sunčevi zraci su štetni i tačka. Ne samo da ten brže stari od izlaganja suncu, nego se i dokazano izlažeš opasnostima od ozbiljnih bolesti kao što je rak kože. Ali leto se bliži, a nijedna od nas ne želi ispod lagane haljinice ili topa bez rukava da pokaže kožu belu kao sir.

Srećom, možeš lagano preplanuti i bez sunca i bez solarijuma i izgledati kao da si i preko zime skoknula na Maldive zahvaljujući proizvodima za samotamnjenje koji su danas vrlo kvalitetni i više ne ostavljaju ružne narandžaste mrlje na koži, odeći i posteljini.

Nega kože tela: Prirodnim putem protiv celulita, strija i drugih nepravilnosti!

foto: Shutterstock

Dakle, stvar je rešena. Ali, nije to tako jednostavno.

Jedan britanski dermatolog upravo je upozorila da postupak samotamnjenja ima štetne posledice za kožu baš kao i sunčanje pod prirodnim zracima. Aktivni sastojak proizvoda za samotamnjenje, DHA, tera stanice površinskog sloja kože da potamne u istom stresnom oksidacijskom procesu što ga izazivaju i sunčeve zrake. - Ne znamo još koje su dugoročne posledice, ali zna se da je oksidacija povezana sa starenjem i bolestima - kaže dr Stefani Vilijams iz londonske klinike za kožne bolesti "Eudelo". Drugim rečima, i samotamnjenje i sunčanje imaju isti nepovoljni učinak: koža je doduše preplanula, ali u isto vreme je i nepovratno stradala. Da svar bude gora, ako koristiš sprej za samotamnjenje, nećeš DHA naneti samo na kožu, nego ćeš ga i udisati, a kad taj hemijski spoj, punim imenom dihidroksiaceton, uđe u pluća i disajni sistem, može izazvati astmu i razne druge probleme ali i rak.

Nega kože posle 40-e: Mlada, sjajna i zdrava koža u zrelim godinama!

foto: Shutterstock

Nije sve tako crno, tvrdi dr Doris Dej, dermatolog iz Njujorka.

- Ne moraš baciti sve proizvode za veštački bronzani ten, samo pazi da ih apliciraš oprezno, štiteći nos, usta i oči - kaže dr. Dej, koja savetuje i da losion ili kremu za samotamnjenje naneseš uveče, a ne ujutro pa ćeš tako umanjiti posledice oksidacije. Ali, dr Vilijams smatra da bi najpametnije bilo odustati od samotamnjenja kao takvog.

- Lažna preplanulost podržava stav da je dobro imati kožu potamnelu od sunca, a nije. Moramo naučiti da prihvatimo svoju prirodnu boju tena - odlučno je izjavila dr Vilijams.

Džulijen Mur (53) otkrila tajnu mladolikosti: Nega kože, hidratacija i joga su njeno oružje!

Ali, ako voliš... Puno je preporuka kako ispravno naneti proizvod za samotamnjenje. Ma samo prva dva, tri puta kad nakon zime razgolitimo noge!