Sasvim logično, kad malo bolje razmislite
Neočekivani razlozi za usporen metabolizam: Zbog ovoga ne možete da smršate!
Koliko god nam se činilo kao izgovor, spor metabolizam nije mit i ljudima i te kako može doneti nevolje
Autor:
Od kako smo naučili da naše telo nije baš potpuno savršeno i mršavo, naučili smo da se moramo boriti protiv kalorija i svih viškova. Matematika bi trebalo da bude jasna, uzimanjem manje kalorija organizam će više trošiti iz zaliha i tako mršaviti.
Ali šta ako naš metabolizam je toliko usporen da sve što unesemo u njega se mnogo sporije topi, odnosno mnogo više taloži nego što nam daje energiju? U tim situacijama ljudi jednostavno ne umeju da upravljaju svojim mršavljenjem, jer im se čini da sve što pojedu ostaje u telu i vrlo brzo gube samopouzdanje. Koliko god nam se činilo kao izgovor, spor metabolizam nije mit i ljudima i te kako može doneti nevolje. Ipak, uzroci sporog metabolizma mogu biti višestruki, od kojih neki ukazuju i na ozbiljne zdravstvene probleme.
Povišen nivo kortizola
Iako se čini kao previše komplikovano, zapravo višak kortizola je veoma rasprostranjena pojava. Najgore je što toga nismo ni svesni. Kortizol se povećava kada smo pod dugotrajnim stresom, kojeg često i nismo svesni. U takvim situacijama organizam se brani od stresa i bukvalno gomila hranu, smatrajući da je u opasnosti. Nije tako lako da se utvrdi nivo kortizola, ali ako ste pod stresom već duže vreme, radite na stresnom radnom mestu ili imate probleme u porodici, velika je verovatnoća da imate visok kortizol.
Povećan nivo insulina
Ovde je zapravo teško utvrditi šta je uzrok čemu. Sa jedne strane, visok nivo insulina izaziva debljanje, a sa druge, debljanje izaziva visok nivo insulina i dijabetes. Šta god da je razlog, zapravo je najlakše utvrditi nivo insulina običnim laboratorijskim testom.
Usporen rad štitne žlezde
Štitna žlezda luči hormon, koji utiče na brojne funkcije u organizmu, uključujući i varenje. Kada žlezda radi usporeno, odnosno luči manjak hormona, kažemo da osoba boluje od hipotireodizma. U najvećem broju slučajeva, uzrok hipotireodizma je Hašimoto sindrom, specifično stanje organizma gde štitna žlezda napada samu sebe. Zato, ukoliko primetite da ste umorniji nego inače, da vam opada kosa ili muti vid, obratite se lekaru kako biste uradili sve potrebne analize. Uz određene lekove lako je kontrolisati njen rad i vratiti metabolizam u koliko-toliko normalno stanje.
Svaki čas može da vam otkaže štitna žlezda: Obratite pažnju na ove simptome!
Nizak nivo estrogena i starenje
Ovaj problem može se javiti u menopauzi, mada je utvrđeno da kod žena ovaj hormon opada sa godinama, pa je praktično sve teže držati kilograme pod kontrolom. U svakom slučaju, opadanje nivoa estrogena povlači sa sobom i usporeniji metabolizam. Ukoliko ste primetili da se poslednjih godina gojite i sve sporije varite hranu, ne grešite, vaš metabolizam jeste sporiji. Neka istraživanja kažu da je ženama potrebno čak 200 kalorija manje dnevno nakon što pređu 50-tu, a posle 35 godine organizmu je potrebno duplo više vremena nego pre kako bi svario istu količinu hrane.
Kad napunite četrdeset, ovako treba da se hranite: Bolesti i naslage sa stomaka nestaju!
Nizak nivo testosterona i smanjena mišićna masa
Ovo je zapravo i objašnjenje zašto je muškarcima uvek lakše da smršaju i očuvaju kilažu. Testosteron ubrzava metabolizam, jer povećava mišićnu masu. Mišići, sa druge strane, koriste masnoću da bi se održali, pa je jačanje mišića i povećanje testosterona dobar način da se prirodno smanji masnoća i ubrza metabolizam. Neka istraživanja pokazuju da je dovoljno uzimati sintetički testosteron i tako smanjiti kilažu, dok drugi tvrde da je najbolje na prirodan način povećavati nivo ovog hormona, a to je vežbanje i povećanje mišićne mase.
Uzimanje nekih lekova
Utvrđeno je da neki lekovi, kao što su steroidi (poput prednizona), antidepresivi i beta blokatori jednostavno usporavaju metabolizam. Ukoliko morate da ih uzimate, dogovorite se sa lekarom oko vežbanja i prirodnih načina da ubrzate metabolizam.
Ne jedete dovoljno
Zvuči nelogično, ali izgladnjivanje sasvim sigurno vodi u usporavanje metabolizma i povećanje kilograma. Razlog je zapravo veoma jednostavan i leži u biologiji. Naše telo je programirano samo da preživi i kada se izgladnjujemo, ono prepoznaje to kao opasnost i čuva sve preostale zalihe, a to je masnoća. U isto vreme, sve što u međuvremenu unesemo u organizam, on sporije razlaže, bojeći se da će ako ga prebrzo izbaci jednostavno izgubiti. Zato, koliko god zvučalo čudno, jedite da biste smršali!
Smučila se sebi zbog debljine: Promenila jednu stvar i smršala 107 kg! (FOTO)