Svaka žena koja ima dete, sutra će ispoštovati ovaj važan običaj: Slavimo sveca koji se smatra najjačim zaštitnikom

Sveti Simeon Mirotočivi smatra se velikim zaštitnikom nerotkinja i veruje se da im ispunjava želje

Objavljeno: 25.02.2025. 15:00h
Šta se radi na dan svetog Simeona Mirotočivog?, Foto: Wikipedia

26. februara u crkvenim kalendarima je podebljano crno slovo, veliki svetac - Sveti Simeon Mirotočivi.

Veruje se da je on zaštitnik nerotkinja, majki, a pogotovo dece. Da bi vas pratila sreća i dobro zdravlje, običaj nalaže da se ovog dana ode u crkvu, upali sveća i iskreno pomoli.

Šta se desilo na ovaj dantum?

Bila je to 1199. godina, kada je u Hilandaru, umro otac Svetog Save, Stefan Nemanja osnivač dinastije Nemanjić koja je vladala srpskim zemljama više od dva veka. Kada je predao vlast i zamonašio se, dobio je ime Simeon.

foto: Printscreen/Youtube

Stefan Nemanja bio je veliki vladalac srpskog naroda, ujedinitelj srpskih zemalja, tvorac nezavisne srpske države, branitelj Pravoslavlja, progonitelj jeresi, piše RTS.

Bio je jedan od najznačajnijih ličnosti svoga doba u ovom regionu.

Uspeo je da proširi tadašnju srpsku državu i aktivno se borio protiv bogumila. Osnivač je dinastije Nemanjića koja je vladala srpskim zemljama više od dva veka. Kad je utvrdio državu i pravoslavnu veru, zamonašio se u manastiru Studenica 1195. godine i dobio ime Simeon. Potom odlazi u manastir Vatoped, na Svetoj gori, kod svog sina, tada monaha Save.

Zajedno obnavljaju manastir Hilandar, koji su dobili od vizantijskog cara. Još postoji loza koju je zasadio Sveti Simeon.

foto: Wikipedia

Narod veruje da zrno ovog grožđa iz Hilandara uz post i molitve Svetom Simeonu pomaže nerotkinjama da dobiju potomstvo.

Simeon je u njemu poživeo samo sedam meseci. Sava je preneo njegove posmrtne ostatke 1208. godine u Rašku, da bi nad njima izmirio svoju stariju braću Stefana i Vukana koji su se borili za vlast. Mošti su mu pohranjene u Studenici, njegovoj zadužbini.

Gradio je još Sveti Simeon i Đurđeve stupove, manastir Svetog Nikole kod Kuršumljije i i crkvu Svete Bogorodice na ušću reke Kosanice.

Zbog čudotvornog tečenja mira iz njegovih zemnih ostataka, prozvan je Mirotočivim. Na ovaj dan valja ispoštovati praznik, otići u crkvu, upaliti sveću i pomoliti se za zdravlje dece.