Šta se desi kada se Buda "rodi" u telu dečaka iz Evrope: Ovo dete je odvedeno u hram, živeo je bez roditelja, a onda...
Priča o Osel Hita Toresu je priča o dečaku koji je vaspitan i odgojen kao reinkarnacija Bude, ali sve u njemu se bunilo protiv te činjenice - pa je sa 18 godina sve napustio
Izvor: Vanja Milenković
Budisti sa Tibeta veruju da se duša čoveka ponovo rađa, a dokaz za to je i 14. Dalaj Lama.
Ali šta se desi kada se duša Dalaj Lame rodi u zapadnjačkom telu ili telu deteta koje živi u Evropi?
To se upravo desilo dečaku iz Španije, Osel Hit Toresu koji je rođen 1985. godine u podnožju španskih planina Sijera Nevade da bi nekoliko meseci nakon rođenja postao predmet glasina o reinkarnaciji.
Njegovi roditelji su bili odani sledbenici Lame Ješea, tibetanskog duhovnog vođe koji je dugo radio na tome da budistička učenja učini dostupnim zapadnjacima i koji je umro prethodne godine. Nakon smrti lame Ješea, njegov glavni učenik Lama Zopa počeo je da ima vizije da će se njegov učitelj vratiti na zemlju da bi se ponovo rodio kao zapadnjak. A kada je u Španiji sreo neobično mirnog i miroljubivog Osela, koji je tada imao samo 18 meseci, verovao je da ga je pronašao.
Roditelji Osela Hita Toresa upoznali su Lamu Ješea kada su on i njegov učenik Zopa posetili Ibicu. Tokom posete, lama je toliko inspirisao par da su odlučili da se presele na jug Španije i osnuju budistički centar u planinama Alpuhara. Pozvali su Dalaj Lamu da ih poseti, a kada je stigao, bio je dirnut mestom jer je ličilo na Tibet. Zato je ovo mesto nazvao „O Sel Ling“, što na tibetanskom znači „mesto čiste svetlosti“. Kada je Hita Tores rođen nekoliko godina kasnije, njegovi roditelji su odlučili da svom sinu daju ime Osel.
Osel je rođen 11 meseci nakon smrti Lame Ješea, a sa dve godine priznat je kao njegova reinkarnacija u Indiji, lično od 14. Dalaj Lame.
Nakon toga, odveden je na trogodišnju turneju, tokom koje je posetio sve budističke Darma centre koje je osnovao Lama Ješe širom sveta. Sa šest godina odveden je u manastir Sara Džej u Karnataki, u južnoj Indiji, gde je trebalo da uči za monaštvo pod imenom Lama Ješe. Sve ovo vreme živeo je bez porodice i retko je viđao roditelje, što je, prema njegovim sećanjima, bilo veoma teško.
Pokušaji njegove porodice da se sa njim preseli u Indiju pokazali su se teškim - Hita Tores je bila peto od devetoro dece njegove majke - i on je postao usamljen. Takođe mu je bilo teško da se pomiri sa svojom svrhom:
„Osećao sam se veoma neprijatno sedeći na tronu. Morao sam da položim ruke na glave kao blagoslov, i pomislih, ko sam ja da stavim svoju ruku na tvoju glavu da te blagoslovim i očistim? Više volim da se grlim."
Ponekad je mogao da se igra sa drugom decom, ali im je bilo zabranjeno da ga diraju, a deca su se svakako prema njemu odnosila drugačije. Svi, uključujući i roditelje, želeli su da igra ulogu koja mi je dodeljena. Svake godine u njemu je rastao protest, on nije hteo da se pridržava ustaljenog poretka.
Uprkos zabrani gledanja televizije, slušanja muzike i igranja kompjuterskih igrica, do 16. godine je već imao dva kompjutera, a muziku je slušao kad god mu se prohtelo, čak je naučio da pleše uz ritam pesama Britni Spirs.
Do 18. godine napustio je monaški život i obavestio manastir da odlazi. Osel se preselio u porodičnu kuću na Ibici.
„Išao sam iz jedne krajnosti u drugu: od potpune izolacije i učenja bez zabave i ometanja, do najslobodnijeg života, punog ometanja i bez kontrole“, priseća se Osel.
Tokom ovog perioda, priče o njegovom životu dospele su na naslovne strane. U njima možete pročitati kako se družio na Ibici i oplakivao detinjstvo lišeno televizije, fudbala i devojčica.
„Na neki način, moglo bi se reći da sam društveni eksperiment“, reako je Hit Tores za Observer. „Reinkarnacija je skoro kao odlazak u kazino. Kladite se na nešto kada ne znate kakav će biti ishod i ulažete novac u to."
Sve mu je bilo novo. Čudio se prepunim noćnim klubovima i gledao javne iskaze naklonosti. Kod kuće je naučio osnovne veštine kao što su kuvanje i čišćenje koje su ranije drugi radili za njega.
Dok je poskakivao između prestižnih škola, festivala Burning Man i života na ulicama Venecije i Napulja, bio je suočen sa pitanjem šta dalje.
„Nisam imao sa kim da se povežem ili poistovetim. Bio sam razočaranje za mnoge ljude. Nisam išao putem koji mi je bio namenjen“. Na kraju su do Hita Toresa stigle glasine da Lukas Figeroa, argentinski reditelj i producent, planira da snimi film ili seriju zasnovanu na njegovom životu.
Poslednjih godina Hit Tores je svoju energiju usmerio na zaštitu životne sredine. Pokrenuo je NVO za sadnju drveća 2020. To je mali korak ka njegovoj ljubavi za baštovanstvom koju deli sa pokojnim Lamom Ješeom.
Pogledajte intervju mladog Toresa kada je još uvek bio u "ulozi" bude: