Marijana je na vrhuncu karijere izgubila sina i postala beskućnica: "Imala sam divan život sa ljubavnicima i muževima"

"Biti muškarac i zavisnik od droga uvek je prepoznato kao nešto što je glamurozno, žena u toj situaciji postaje kurva i loša majka"

Objavljeno: 01.02.2025. 10:24h
Foto: Credit: MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia Pictured: Marianne Faithfull

Marijana Fejtful rođena je 1946. godine u Londonu, poreklo je vodila od austrijskog plemstva sa majčine strane, ali je odrasla u relativno običnom okruženju u skromnoj kući u Redingu.

Nakon što je kao tinejdžerka otišla u London , upoznala je menadžera Roling Stonsa, Endrjua Luga Oldama, koji je zatražio od Mika Džegera i Kita Ričardsa da napišu njen debitantski singl iz 1964. godine „As Tears Go By“. On je ostvario ogroman uspeh i ubrzo dospeo na Top 10 singlova u Velikoj Britaniji. Imala je još tri singla u Top 10 tokom 1965. godine, koji su takođe dospeli u Top 40 u SAD.

foto: Credit: MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia Pictured: Marianne Faithfull

U to vreme je počela da se bavi i glumom. Igrala je u pozorištu u produkcijama Čehovljevih „Tri sestre“, zajedno sa Glendom Džekson, i u „Hamletu“, igrajući Ofeliju. Slavna Anđelika Hjuston bila je njena rezerva, a kako je Marijana kasnije otkrila, svaku klimaktičnu scenu „ludila“ izvodila je pod uticajem heroina.

Na velikom ekranu glumila je zajedno sa Orsonom Velsom, Oliverom Ridom, Alenom Delonom i Anom Karinom, a igrala je samu sebe u filmu Žana Luka Godara „Made in the USA“ iz 1966. godine.

foto: Credit: MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia Pictured: Marianne Faithfull

Njena slava kao ikone londonske sving scene ipak je zasenjena lošom reputacijom koja je došla sa njenom vezom sa grupom Roling Stons. Marijana se udala za umetnika Džona Danbara 1965. godine i sa njim dobila sina Nikolasa, ali je ubrzo napustila Danbara zbog Mika Džegera.

Često je bila opisivana kao muza benda: jednom prilikom je Džegeru rekla „divlji konji me ne bi mogli odvući“, što je postalo refren njihove čuvene pesme „Wild Horses“. Marijanini problemi sa drogama takođe su inspirisali pesme „Dear Doctor“ i „You Can’t Always Get What You Want“.

foto: Credit: MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia Pictured: Marianne Faithfull

– Znam da su me koristili kao muzu za te teške pesme o drogama. Znala sam da sam korišćena, ali bilo je to za plemenitu stvar – rekla je ona svojevremeno.

U međuvremenu, njena zavisnost od kokaina i heroina se pogoršala, a reputacija joj je bila ozbiljno poljuljana kada je tokom policijske racije 1967. godine u kući Kita Ričardsa pronađena naga, nakon tuširanja, umotana u krzneno ćebe, zajedno sa Ričardsom, Džegerom i još šest drugih muškaraca (što je jedan od prisutnih opisao kao nevino okupljanje „čiste domaćinske atmosfere“).

– To me uništilo. Biti muškarac i zavisnik od droga uvek je prepoznato kao nešto što je glamurozno. Žena u toj situaciji postaje kurva i loša majka – kasnije je rekla.

foto: Credit: MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia Pictured: Marianne Faithfull

Godine 1970. Fejtfulova je izgubila starateljstvo nad sinom, rastala se od Džegera i postala beskućnica, živeći na ulicama Soho-a u Londonu, ujedno pokušavajući da se oslobodi zavisnosti od heroina.

– Živela sam u veoma lažnom svetu tokom 60-ih – rekla je 2016. godine.

– Odjednom, kada sam živela na ulicama… shvatila sam da su ljudi zaista dobri. U jednom kineskom restoranu su mi dozvolili da operem svoju odeću. Čovek sa štandom za čaj mi je davao šolje čaja…

Polako je promenila svoj život, okončavši skoro desetogodišnju pauzu od muzike sa albumom „Dreamin’ My Dreams“ 1976. godine.

foto: Credit: MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia Pictured: Marianne Faithfull

Marijanin muzički povratak cementirao je jedan od njenih najcenjenijih albuma, „Broken English“ iz 1979. godine, koji joj je osigurao i nominaciju za Gremi nagradu. U njemu je oberučke prihvatila sintpop i postpank i stopila ova dva pravca sa svojim sirovim i produbljenim vokalom.

Drogama je definitivno rekla zbogom 1985. godine i tokom ostatka svoje karijere redovno je objavljivala muziku – tokom višedecenijske karijere je sa publikom podelila ukupno 21 studijski album. Njeni saradnici tokom narednih godina bili su Nik Kejv, Dejmon Albarn, Beck, Metalika…

Udavala se i razvodila još dva puta, za Bena Brirlija iz pank benda „The Vibrators“ i glumca Đorđa Dela Tercu.

– Imala sam divan život sa svim svojim ljubavnicima i muževima – rekla je ona 2011. godine, naglašavajući da tu izuzima Dela Tercu.

foto: Credit: MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia Pictured: Marianne Faithfull

– On je bio Amerikanac i bio je noćna mora.

Marijana je poslednje godine života provela u Parizu. Imala je brojne zdravstvene probleme, a 2007. godine objavila je da boluje od bolesti jetre, hepatitisa C, koji joj je dijagnostikovan 12 godina ranije. Imala je uspešnu operaciju nakon dijagnoze raka dojke 2006. godine i borila se sa brojnim problemima sa zglobovima u kasnijim godinama, uključujući artritis. Godine 2020. obolela je od kovida 19 i bila hospitalizovana 22 dana.

Nakon što je objavljeno da je preminula, Mik Džeger se kratkim saopštenjem obratio javnosti:

– Jako sam tužan zbog vesti o smrt Marijane Fejtful. Ona je bila deo mog života toliko dugo. Bila je divna prijateljica, prelepa pevačica i sjajna glumica. Uvek će biti zapamćena.

Stil / Nova

Bonus video: