"Uradite ovo svake godine na detetov rođendan i postaće srećna i uspešna osoba": Savet danskog pedagoga zlata vredan

Jesper Jul razvija je svest o tome da deca zaslužuju poštovanje, razumevanje i strpljenje. Ali, nikad nije zaboravljao i na činjenicu da u tom odnosu roditelj-dete, odrasli imaju pravo da čuvaju i sebe.

Objavljeno: 14.01.2025. 20:09h 21:05h
Foto: Printscreen Youtube - FamilyLabHrvatska

Jesper Jul (1948-2019) je bio danski porodični terapeut, predavač, autor i predagog koji je osnovao centre za podršku u 15 zemalja širom sveta. U poslednje dve decenije formulisao je nov pristup u vaspitavanju, razvoju i socijalizaciji dece. Osnovna zamisao njegovog rada bila je da inspiriše i podrži roditelje i profesionalce kako bi deca mogla da odrastu mentalno i socijalno zdrava. To je činio tako što je pružao efikasnu i primenljivu alternativu nasilnim i uvredljivim metodama vaspitanja kojima su deca i danas često izložena.

"Odnos umesto vaspitanja" - tako glasi krilatica koncepta čuvenog pedagoga.

U svojoj knjizi "Pet temelja porodičnog života", roditeljima daje jednostava, a neverovatno efektan savet svim roditeljima.

„Predlog svim roditeljima: malo pre četrnaestog rođendana sina ili kćeri, u miru razmislite koliko vam je i u kojim područjima dete obogatilo život i recite mu to upravo onako kako vam je prolazilo kroz glavu dok ste razmišljali o tome.

Možemo da pretpostavimo da u takvom trenutku neće biti nikoga ko neće zasuziti jer svi bismo mi veoma voleli da je neko tako razgovarao s nama. Roditelji često kažu da vole svoju decu, međutim, potpuno je druga stvar kada to izgovorite, konkretno i tačno. Možemo samo da zamislimo koliko to jednom detetu znači.

Možete im to reći za rođendan svake godine. Ali, setite se i da s njima razgovarate jednako ozbiljno kao što biste razgovarali s odraslima. Dakle, ne treba da govorimo prilagođenim,“dečjim“ jezikom, već prirodnim, normalnim tonom, onako kako se i osećate. Već se i šestomesečnom detetu može govoriti koliko je promenilo i obogatilo život svojih roditelja. Dete čuje uvažavajuće reči te tako od početka uči šta znači lični jezik, sve i ako još ne razume smisao pojedinačnih reči. Za odnose među parovima, naravno, važi isto. Ako žena nakon desetogodišnje veze pita partnera voli li je on još, onda iza takvog pitanja obično stoji nesigurnost u to da li je ona za partnera još važna i vredna.

Danas malo ko ostaje u vezi zbog društvenih konvencija ili egzistencijalne nužnosti. Budući da je partnerstvo postalo isključivo emocionalni izbor, želimo da ga nastavimo samo ako nas druga osoba još obogaćuje i čini srećnim. Zato je uvažavanje toliko važno“, istakao je čuveno danski pedagog.