Ovo je bila poslednja želja Patrijarha Pavla: U bolnici je umirao na vodi, a doktore zavetovao da ga ne omrse

Pravoslavni vernici proslavljaju Jovanjdan, a evo koje običaje valja da ispoštujete

Objavljeno: 19.01.2025. 10:56h 11:10h
Autor:
Foto: preentscreen/Youtube

Njegova svetost Patrijarh srpski Pavle sahranjen je 2009. godine, oko 14 časova, po sopstvenoj želji, u porti manastira Svetih arhangela Mihaila i Gavrila u Rakovici.

Njegova svetost Patrijarh srpski Pavle sahranjen je danas, oko 14 časova, po sopstvenoj želji, u porti manastira Svetih arhangela Mihaila i Gavrila u Rakovici. Na poslednjem ispraćaju Njegove svetosti bilo je više od 600.000 ljudi.

Dok je bio na samrtnoj postelji imao je 2 želje:

- Nije hteo da se omrsi ni kad je bio na samrtnoj postelji, rekao bolničkom osoblju da mu ne daju mrsnu hranu iako su oni smatrali da bi hrana mogla da ga ojača.

- Želeo da u pripremi njegove večne kuće učestvovalo je i sestrinstvo manastira.

Pogrebna povorka sa posmrtnim ostacima patrijarha Pavla stigla je nešto pre 13 časova u Rakovicu, nakon služenja opela na platou ispred Hrama Svetog Save. Pomen na grobu služili su vaseljenski patrijarh Vartolomej i mitropolit crnogorsko -primorski Amfilohije sa arhijerejima i sveštenstvom, a pročitana je poruka patrijarha Moskovskog i sverusije Kirila. Kovčeg s telom patrijarha Pavla položen je pored groba patrijarha Dimitrija, koji je na čelu Srpske pravoslavne crkve bio od 1920. do 1930. godine.

Patrijarh Pavle, po sopstvenoj želji, sahranjen je na manastirskom groblju, a u pripremi njegove večne kuće učestvovalo je i sestrinstvo manastira i građani Rakovice.

foto: Wikipedia / Stevan Kragujević / Tanja Kragujević

Sahrani srpskog patrijarha prisustvovali su, uz najviše crkvene velikodostojnike SPC i drugih pravoslavnih crkava, predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović i premijer Republike Srpske Milorad Dodik, princ Aleksandar Karađorđević i nekadašnji predsednik SRJ i premijer Srbije Vojislav Koštunica. Duž trase kojom se kretala pogrebna povorka, od Hrama svetog Save, kao i ispred manastira u Rakovici, mnogobrojni vernici i drugi građani odali su poslednju poštu srpskom patrijarhu.

Kako je rekao direktor policije Milorad Veljović na ispraćaju i sahrani patrijarha Pavla bilo je više od 600.000 ljudi, a skup je protekao dostojanstveno i bez ijednog incidenta. Portparolka beogradske Hitne pomoći Nada Macura rekla je da su ekipe te službe tokom praćenja pogrebne povorke imale 18 intervencija, ali je dodala da se radilo o lakšim slučajevima.

Macura je navela da su tri osobe prevezene u Urgentni centar zbog malaksalosti i nesvestice, a jedna zbog povrede arkade.

foto: Wikipedia / Stevan Kragujević / Tanja Kragujević

Stotine hiljada građana na opelu ispred hrama

Patrijarh vaseljenski Vartolomej i čuvar trona Srpske pravoslavne crkve mitropolit Amfilohije služili su, sa episkopima i sveštenstvom, opelo na platou ispred Hrama Svetog Save u prisustvu nekoliko stotina hiljada građana.

"Patrijarh Pavle, duhovni vođa, neumorni zastupnik i čuvar svoje crkve i dobri pastir svoga roda već je pribrojan svojim nezaboravnim prethodnicima", rekao je vaseljenski patrijarh na opelu ispred Hrama Svetog Save. Iako sitan i slabašan telom, kako je rekao patrijarh Vartolomej, bio je gigant po načinu razmišljanja i duhu, podigao je teret krsta i stradanja srpskog naroda u iskušenjima poslednjih godina i bio izraz njegovog jedinstva.

Predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je potom zahvalnost patrijarhu za njegova dela i moralne pouke koje je ostavio u nasleđe srpskom narodu.

foto: KOCA SULEJMANOVIC / AFP / Profimedia

"Verujem da delim mišljenje građana izražavajući zahvalnost patrijarhu Pavlu što je uvek postojao i što postoji ispred svih nas svojim delom i rečima da uvek budemo ljudi i da nikada na zlo drugih ne odgovaramo zlom u sebi", rekao je Tadić.

Molitvu za pokoj duše patrijarha Pavle sasluživali su i poglavari drugih pravoslavnih crkava, patrijarh Rumunske pravoslavne crkve Danilo, arhiepiskop Albanske pravoslavne crkve Anastasios i mitropolit Pravoslavne crkve čeških zemalja i Slovačke Hristifor. U sabornoj molitvi poglavaru SPC učestvovali su i mitropoliti Ruske pravoslavne crkve, minski i sluckim Filaret, Jerusalimske patrijaršije Isahije, Aleksandrijske patrijaršije Petar i Gruzijske patrijaršije mitropolit Gerasim, a u ime Atinske i Kiparske arhiepiskopije mitropoliti Elasonosa Vasilije i Pafosa Georgije.

foto: preentscreen/Youtube

Ispred hrama, pored predsednika, bili su i premijer Mirko Cvetković sa članovima vlade, predsednik Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović i poslanici iz svih parlamentarnih stranaka. Na platou su, između ostalih, bile i državne delegacije Rusije, Grčke, Vatikana, Kipra, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i drugih zemalja.

Liturgiji u Sabornoj crkv 2009. godine, prisustvovali su, pored velikog broja vernika, arhijereji Srpske pravoslavne crkve i brojni državnici, visoke crkvene i verske delegacije iz zemlje i inostranstva. Plato ispred Patrijaršije i Saborne crkve, kao i okolne ulice, bili su puni građana koji su u miru pratili liturgiju.