U "skoro svim slučajevima", ko god ovako spava, može imati problema sa demencijom: Najpreciznije istraživanje do sada
Naučnici su utvrdili da u 92 odsto slučajeva, ko god spava na ovaj način, može imati problema sa demencijom.
Izvor: Vukašin Ristić
Osobe koje se tokom sna prevrću u krevetu i trzaju mogu pokazivati rane znakove demencije ili Parkinsonove bolesti "u skoro svim slučajevima", navode stručnjaci.
Istraživanja već dugo sugerišu da oboleli od stanja poznatog kao poremećaj ponašanja u REM fazi sna (RBD) — kod kojeg pojedinci "oživljavaju" snove — imaju pojačanu upalu u delu mozga gde se proizvodi hemikalija dopamin.
Poznato je da pacijenti sa Parkinsonovom bolešću i demencijom imaju smanjene zalihe dopamina, jer su nervne ćelije koje ga proizvode uništene, prenosi "Dejli mejl".
Sada američki naučnici tvrde da su razvili algoritam zasnovan na veštačkoj inteligenciji koji analizira video-snimke kliničkih testova sna.
Veruju da bi to moglo doprineti tačnijoj dijagnozi poremećaja, čak i pomoći u identifikaciji pacijenata sa većim rizikom od demencije i Parkinsonove bolesti.
Doktor Emanuel Djuring, vanredni profesor neurologije na Medicinskom fakultetu Maunt Sinaj u Njujorku, izjavio je: "Ovaj automatizovani pristup mogao bi biti integrisan u klinike tokom interpretacije testova sna kako bi se unapredila i olakšala dijagnoza i izbegle propuštene dijagnoze. Ova metoda bi se takođe mogla koristiti za donošenje odluka o lečenju na osnovu ozbiljnosti pokreta zabeleženih tokom testova sna, a na kraju i za personalizaciju planova nege za pojedinačne pacijente."
RBD je izuzetno teško dijagnostikovati, jer njegovi simptomi često ostaju neprimećeni ili se mogu pomešati sa simptomima drugih bolesti.
Definitivna dijagnoza zahteva proučavanje sna, poznato kao video-polisomnografija, koje se sprovodi u medicinskoj ustanovi sa tehnologijom za praćenje sna.
U istraživanju su naučnici koristili 2D kamere kako bi procenili kliničke testove sna kod 170 pacijenata — 80 sa RBD-om.
Preostalih 90 pacijenata imalo je neki drugi poremećaj sna ili nisu imali problema sa spavanjem. Koristili su automatizovani algoritam za praćenje kretanja piksela na video-snimcima tokom REM faze sna.
Na osnovu toga su izvukli podatke o učestalosti, razmeri, jačini i brzini pokreta, kao i odnosu nepokretnosti.
U članku objavljenom u časopisu "Annals of Neurology", istraživači su naveli da je tehnologija imala tačnost od 92 odsto — najvišu zabeleženu do sada.
RBD pogađa oko pet odsto ljudi i uključuje razgovor, smeh, vikanje i psovanje tokom sna.
Većina obolelih se tokom sna naglo pokreće i oseća iscrpljenost narednog dana, a takođe i većina često zaspi tokom dana.
Amerika odobrila prvi lek protiv Alchajmerove bolesti:
Bonus video: