Il će se tako zvati il menjamo kuma: Ime ga obeležilo za ceo život, a kad je čuo ove reči u bolnici, okrenuo se i otišao
On je čovek satkan od emocija, a svu ljubav ovog sveta pružio je njima, one su bile najvažnije žene u njegovom životu
Izvor: Milica Krajnović
Matija Bećković rodio se 29.11.1939. u Senti, a uz brata Ljuba i sestru Ljubicu, Matija je bio najstarije dete.
Bećković – oca Vuka i majke Zorke, trebalo je da se zove Radosav, ali je neobično ime tog doba, pogotovo za Crnogorce, dobio na krajnje nesvakidašnji način.
"Majka je imala brata koji se zvao Milan i koji je izvršio samoubistvo u svojoj dvadesetoj godini. To se dogodilo baš u vreme njene trudnoće koja je posle porodične tragedije proticala u košmarima i traumama. Svaku noć je sanjala. Jednom je usnila kako neki Mađar (tako je govorila) hoće da je udari nožem u stomak. U tom trenutku ispred njega bi stao tada već pokojni njen brat, a moj ujak, i stavio ruku na njen stomak, govoreći: "Nemoj, tu je Matija!"
A onda bi se obratio sestri, rečima: "Rodićeš sina i daćeš mu ime Matija", govorio je književnik.
Tako je Matija Bećković ime dobio pre svog rođenja, a da bi misterija oko imena bila veća, rodio se 29. novembra, baš na dan Svetog apostola Mateja.
Njegov kum Jovan Vuković došao je iz Beograda s idejom da mu nadene ime Radosav, kako se zvao jedan od njegovih predaka od koga nije ostalo poroda. Međutim, njegova majka Zorka nije htela ni da čuje – Matija, ili menjamo kuma.
Ime Matija nije postojalo u rodoslovu Bećkovića u Crnoj Gori. Postojalo je Matije ili Mato, a Matija nikako. U Dalmaciji i još ponegde, Matija je bilo žensko ime. To ime ga je, kako i sam kaže, obeležilo za ceo život.
Međutim ovaj istaknuti književnik, pesnik, filolog i akademik tvrdi da se rodio tek kad je upoznao nju.
"Kao pesnik rodio sam se pre 40 godina u Valjevu" — rekao je svojevremeno Matija za magazin Vreme i ispričao kako je počela njihova bajkovita ljubavna priča, piše Glossy.
"Vera Pavladoljska je moja prva poema i moja prva ljubav. I ne znam baš mnogo onih koji su se oženili svojom prvom ljubavlju. Pomešali su se život i poezija. A poezija je moj život, i moja prva i poslednja ljubav" — istakao je Bećković dubokoumno poimanje večnosti.
Muzički izvođač Arsen Dedić napravio kompozicije inspirisan Matijinim delima "Vera Pavladoljska" i "Dva prijatelja" koja su i danas omaž izgubljenim vrednostima i istinskoj emociji.
Vera je rođena u rusko - srpskoj porodici, a sa roditeljima se kao devojka seli u Valjevo gde na glavnom korzou sreće mladog pesnika. Emocije su se rodile na prvi pogled, a kada mu je saopštila da će postati roditelji, bio je ubeđen da će dobiti naslednika. No, stvarnost je bila malo drugačija, te Matija i Vera postaju bogatiji za dve devojčice, bliznakinje te davne 1964. godine.
Nakon vesti da je dobio ćerku, izjavio je da su medicinske sestre Višegaradske bolnice pogrešile, i uputio se ka izlazu porodilišta. Pozvala ga je da se vrati rečenicom "Ne ćerka, dve ćerke."
"Nas dve smo potpuno različite. Ja sam bila žensko “hiljadu na sat”, a ona je bila muškarača. Njoj su kupovali kapisle i fenomenalno se igrala klikerima, a moje želje bile su one kičerske – recimo, da mi mama kupi lutku u venčanici. Nema dragocenijeg iskustva u životu, nego naći svog para. Privilegija blizanaca je što ne moraš da tražiš svoj drugi deo" rekla je Olja ranije za magazin Vreme koja je samo pet minuta mlađa od Ljudmile.
Dok je Olivera gradila glumačku i novinarsku karijeru, starija sestra postala je uvažena profesorka muzike.
Obe su se ostvarile u ulozi majke, Ljudmila ima dvoje dece koje je dobila sa pravnikom Srđanom Janjićijevićem, a Olja je ponosna na sina Luku koji veoma podseća na porodicu Bećković.
Obe su veoma privržene ocu, naročito otakako ih me majka napustila 1998. godine.
Bonus video: