Ako detetu stalno ponavljate ovu rečenicu, pripremate ga za siromaštvo: Koliko god imao novca, misliće o sebi da je beda

Osim finansija, Đukanović se bavi i pisanjem, a njegov roman Blistanje privukao je pažnju domaće publike.

Objavljeno: 23.11.2024. 12:21h 12:29h
Autor:
Foto: preentscreen/Youtube

Vladimir Đukanović je Srbin koji je ostvario ono o čemu mnogi sanjaju — uspeo je na Volstritu, jednom od najuticajnijih finansijskih centara sveta. U svojoj karijeri rukovao je milionima dolara, sarađujući s vodećim bankarima planete, i tako stekao značajno bogatstvo. Iako je kao veoma mlad napustio Srbiju i započeo svoj put u Sjedinjenim Američkim Državama, danas ponovo živi i radi u domovini. Zbog svog specifičnog pristupa i širokog znanja, mediji ga nazivaju "srpskim filozofom s Volstrita".

foto: preentscreen/Youtube

Gostujući nedavno u podkastu LIČNO sa Petrom Latinovićem, koji se emituje na portalu Mondo, Đukanović je govorio o životnim uslovima u Srbiji i Balkanu, posebno osvrćući se na problem generacijskog siromaštva, koji vidi kao jedan od glavnih uzroka finansijske nesigurnosti u regionu.

Generacijsko siromaštvo – stav koji se prenosi

"Generacijsko siromaštvo nije samo nedostatak novca, već način razmišljanja koji se prenosi s generacije na generaciju", objašnjava Đukanović. Prema njegovim rečima, reči roditelja igraju ključnu ulogu u oblikovanju svesti dece o mogućnostima i granicama u životu.

"Moji roditelji su bili niža srednja klasa u Jugoslaviji — nastavnici fizičkog. Međutim, nikada nas nisu ubedili da smo siromašni. Moj otac je bio ratno siroče, a za njega je hiljadu evra bilo nezamislivo bogatstvo. Ipak, moja majka je imala neverovatno pozitivan stav: 'Sve je u redu, idemo dalje, radimo.' Taj optimizam prenela je na mog brata i mene, i mi nikada nismo osećali da nam nešto nedostaje", ispričao je Đukanović u podkastu.

S druge strane, upozorio je na opasnosti negativnog pristupa: "Ako roditelj svakodnevno govori detetu da su siromašni i da nemaju perspektivu, gotovo je sigurno da će i to dete ostati zarobljeno u siromaštvu. Sve počinje od stava u glavi."

Primeri iz Amerike

Dok je živeo u Americi, Đukanović je imao priliku da posmatra drugačije životne okolnosti: "Video sam samohrane majke koje su zaista živele u pravoj bedi, ali su svojoj deci govorile: 'Izvući ćemo se, imaćemo bolje dane.' Uglavnom su te porodice na kraju zaista uspevale da se izbore s nedaćama."

foto: Pritnscreen/youtube

Širi problem generacijskog siromaštva

Generacijsko siromaštvo, poznato i u psihologiji i ekonomiji, odnosi se na obrasce ponašanja i razmišljanja o novcu koji se prenose unutar porodica. Kako piše Erik Džensen u knjizi Teaching with Poverty in Mind, porodice koje žive u višegeneracijskom siromaštvu često nemaju pristup alatima i resursima potrebnim za izlazak iz tog ciklusa. Bez promena u obrazovanju, načinu razmišljanja i pristupu finansijama, teško je prekinuti začarani krug.

Đukanovićeve poruke ističu važnost optimizma, vere u bolje sutra i upornog rada kao ključnih alata za prevazilaženje finansijskih izazova, kako na ličnom, tako i na širem društvenom nivou.