Kako obrnuta psihologija pomaže da dete postane poslušno? Držite se ovih principa i rešićete svaki problem s mališanima
Naučno je dokazano da je obrnuta psihologija odličan način da naterate decu da izvršavaju svoje obaveze, a da oni to ni ne primete i na taj način pretvarate vaspitavanje u igru
Izvor: Milica Krajnović
Nažalost, ne postoji univerzalni priručnik koji nudi rešenja za sve probleme na koje roditelji mogu naići sa svojim klincima, svako dete je posebno, ali obrnuta psihologija je do sada dala odlične rezultate u praksi.
Obrnuta psihologija može biti pravi put da deca urade ono što često odbijaju, ili da se spreči njihovo neprimereno ponašanje.
Kako funkcioniše obrnuta psihologija?
Obrnuta psihologija se zasniva na tome da detetu predložite da uradi suprotno od onoga što želite. Zašto? Deca – kao i odrasli – ponekad nisu poslušna jer prosto ne žele da slušaju roditeljske naredbe, pa će uraditi suprotno od onoga što im oni kažu.
Evo nekoliko primera kako možete primeniti obrnutu psihologiju u svakodnevnim situacijama:
-Ako želite da dete jede povrće, a ono odbija, možete se praviti da vas to zapravo i ne zanima. Možda želi da stavi majonez na brokoli. Tada možete reći: „Nikada ne bih stavila majonez na brokoli, to je baš grozna kombinacija!“ Time podstičete dete da proba i čak zavoli povrće samo za sebe.
-Ako dete ne voli da pere zube pre spavanja, možete reći: „Nemoj da pereš zube večeras.“ Ponekad će im ova sloboda u odlučivanju zapravo pomoći da ipak sami odluče da operu zube.
-Ako dete sporo jede, sedite sa njim za sto i izazovite ga: „Sigurno ne možeš da završiš obrok za 10 minuta!“ Deca često prihvataju ovakve izazove ozbiljno i trude se da dokažu suprotno.
-Ako želite da dete prvo uradi domaći zadatak, a tek onda da se igra, možete reći: „Baš je dosadno kad moraš da radiš domaći posle igre, ne znam zašto bi to želeo.“
Kada koristiti obrnutu psihologiju?
Obrnuta psihologija može biti korisna, ali važno je razlikovati je od manipulacije. Ukoliko ovu tehniku koristite prečesto, ona gubi svoju efikasnost jer deca brzo shvate vaše trikove. Osim toga, ako se detetove odluke i ritam života zasnijavju na malim trikovima, moglo bi da se oseća nesigurno.
Obrnuta psihologija ima ograničen rok trajanja. Kako deca rastu, njihova sposobnost razmišljanja postaje sve šira, pa će brzo prozreti vaše taktike. Zato je važno da obrnuta psihologija ostane zabavna i nenametljiva.
Postoje eksperimenti koji pokazuju uspešnost ove tehnike. U jednom eksperimentu deci je rečeno da se ne igraju sa određenom igračkom. Upravo ta igračka postala im je mnogo privlačnija. U drugom eksperimentu, starijoj deci ponuđeni su posteri, od kojih im je rečeno da jedan nije dostupan. Odjednom je upravo taj poster postao najpoželjniji, iako im prvobitno nije bio prioritet.
A ako i kada obrnuta psihologija prestane da daje rezultate, možda je vreme za pristup temeljen na otvorenosti i iskrenosti.
Razgovarajte sa detetom o važnosti izvršavanja određenih obaveza. Objasnite im da i vi sami imate zadatke koje ne volite, ali ih ipak ih radite jer su važni.
Umesto komandi poput „pospremi sobu“, koristite ljubazniji ton i blagu sugestiju.
Ponudite detetu izbor između dve ili tri opcije. Ovako će se osećati nezavisno i sigurnije u donošenju odluka.
Nekada deca odbijaju da nas poslušaju zbog čiste želje za dramom, tada pokušajte sa humorom umesto vikanja.
Kako deca rastu, možete sa njima razgovarati o posledicama odluka koje donose. Na primer, ako žele da igraju igrice umesto da rade domaći, objasnite im kako to može uticati na njihove ciljeve.
Pozitivno roditeljstvo se temelji na otvorenoj komunikaciji i pružanju ljubavi i podrške detetu. Ono podrazumeva podučavanje dece i podsticanje ih da postupaju ispravno bez prevara.
Ovih pet koraka će vam pomoći na putu ka pozitivnom roditeljstvu:
- Pohvala: Podstiče dete i menja njegove navike.
- Refleksija: Deca oponašaju vaše ponašanje prema drugima.
- Imitacija: Kada se spustite na njihov nivo u igri, deca se osećaju ravnopravno.
- Opisivanje: Pratite njihovo ponašanje i pokažite im da obraćate pažnju.
- Uživanje: Proslavljajte njihove uspehe i pozitivno ih nagradite.
Stil / Zadovoljna
Bonus video: