Ozloglašeni rituali klubova za decu bogatih sa internata u Engleskoj: Ono što rade da bi bili primljeni tamo je jezivo

Da bi bili primljeni u bratstvo ili sestrinstvo, brucoši moraju da prolaze niz ozloglašenih rituala kako bi bili primljeni. Neki od njih su rezultirali smrtnim ishodom.

Objavljeno: 04.11.2024. 10:31h
Univerzitet u Grenadi, ponižavanje jednog momka zarad pristupanja klubu, Foto: Fermin Rodriguez/NurPhoto/Shutte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tokom ledene noći u januaru 2022. godine, grupa brucoša sa Univerziteta u Kembridžu kretala se u koloni pored reke Kam, obučeni samo u šortseve i patike, dok je zimski vetar udarao svom silinom.

Jedan od njih nosio je kutiju šibica. Zatim je svaki od momaka, većinom uzrasta od 18 do 20 godina, polio sebe benzinom za upaljače.

Kada je ritual počeo, počeli su da trpaju toalet papir u svoje šortseve. Potom su upalili papir – i trčali kao ludi kroz vetar pokušavajući da ugase vatru.

foto: Fermin Rodriguez/NurPhoto/Shutte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sve je to bila zabava – dok đavo nije odneo šalu. Jedan od momaka se zapalio. Članovi grupe, svi pod uticajem alkohola, gledali su u užasu dok su plamenovi gutali njegove butine. Prošlo je skoro minut pre nego što su konačno ugasili vatru. Kasnije je prebačen u bolnicu.

Britanski list "Dejli Mejl", je razgovarao sa mladim čovekom, koji je podelio svoju priču, ali je zamolio da bude anoniman. Srećom, uspeo je da izbegne ozbiljne povrede.

Ovi studenti prve godine učestvovali su u ritualnom "hejzingu"(eng.Hazing). Ritualu, gde potencijalni članovi sportskih klubova i drugih grupa moraju da izvrše ponižavajuće ili opasne zadatke pre nego što dobiju pravo da im se pridruže.

foto: Fermin Rodriguez/NurPhoto/Shutte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Studenti su bili deo društva za ispijanje(alkohola) zvano "Krabe", društva za ragbi i veslanje sa Klara koledža, koje je osnovano 1930. godine kao jedno od prvih društava za ispijanje na Kembridžu.

Ovo naravno nije bio izolovan incident. U Velikoj Britaniji, studenti prve godine, koji su tek nedavno stigli na univerzitete, učestvuju u raznim užasnim i ponižavajućim "igrama".

Ovog leta, Univerzitet Harper Adams u Šropširu bio je optužen za tolerisanje "endemskog fizičkog zlostavljanja", pošto su bivši studenti ove poljoprivredne institucije tvrdili da su bili napadani tokom "inicijacija"(proces pristupanja klubu kroz hejzing, odnosno rituale ponižavanja) u ragbi klubu u poslednjih nekoliko godina.

Na ovom univerzitetu, gde je princeza Ana pokroviteljka, studenti su prijavili da su bili prinuđeni da piju telesne izlučevine i da im gase cigarete na telu, kao deo zabava uz alkohol, poznatih kao "društvene večeri."

foto: Fermin Rodriguez/NurPhoto/Shutte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Društva za ispijanje, poput ozloglašenog Bulingdon kluba na Oksfordu, u kojem su tokom osamdesetih članovi bili bivši premijer Dejvid Kameron, bivši državni sekretar Džordž Ozborn i bivši premijer Boris Džonson, postoje decenijama, čak i duže, na najboljim univerzitetima prema Šangajskoj listi.

Ali nova, ružna i štetna kultura u međuvremenu je zauzela akademski prostor – i postaje sve teža za kontrolu, kako navodi "Dejli Mejl".

Fenomen hejzinga uvezen je iz Amerike, gde su studenti prve godine, pokušavajući da se pridruže bratstvu i sestrinstvu, prinuđeni da učestvuju u pijanim ritualima ponižavanja.

Od 2000. godine, više od sto studenata je umrlo od hejzinga na koledžima i univerzitetima širom Amerike – dok su drugi ostali teško onesposobljeni ili čak oslepljeni usled trovanja alkoholom.

foto: Robert Harding Productions / robertharding / Profimedia

Samo prošlog meseca, dva člana bratstva na državnom univerzitetu u Pensilvaniji bila su osuđena na zatvorsku kaznu zbog hejzinga koji je doveo do smrti devetnaestogodišnjaka. Nakon što je popio osamnaest alkoholnih pića za manje od dva sata, student inženjeringa Timoti Pjaca pao je četiri i po metra niz stepenice i kasnije preminuo u bolnici.

U Velikoj Britaniji, bivši studenti prve godine su pričali da su bili prinuđeni da konzumiraju potencijalno smrtonosne količine alkohola dok su izvodili ponižavajuće radnje, uključujući nošenje pelena, jedenje živih zlatnih ribica ili konzerve pseće hrane i seksualno zlostavljanje uz upotrebu vinskih flaša.

Šta motiviše ovo strašno ponašanje? Za mnoge mlade muškarce koji jedni druge izazivaju na sve smešnije radnje, nagrada je drugarstvo i pripadnost grupi. I svake godine, sledeće generacije osmišljavaju sve odvratnije izazove od onih koje su oni sami morali da izdrže.

Sve više i više, ovo ostavlja mnoge studente u strahu od same pomisli na pridruživanje sportskim klubovima. Jedan student prve godine sa Univerziteta Sent Endruz rekao je da je toliko zabrinut zbog rituala sa kojima bi mogao da se suoči, da je izbegao pridruživanje bilo kom timu.

foto: Geoffrey Robinson / Alamy / Alamy / Profimedia

"Nisam ni otišao na probu", rekao je. "Celo leto sam slušao o ritualima i jednostavno nisam mogao da se suočim s tim."

Nakon što sam napustio Univerzitet u Kembridžu prošle godine, shvatio sam da je reputacija koju ove institucije imaju u spoljašnjem svetu, kao mesta koja previše štite svoje studente, često u potpunosti suprotna realnosti.

Kako tvrde, sve što deluje kao da ti univerziteti jesu san snova za druženje, sve je suprotno od toga zbog ovakvih društava.

Ovi anarhični rituali pijenja i hejzing igre delimično se mogu videti kao reakcija na ovakav način života. Možda je upravo ova opsesija sigurnim prostorima ta koja podstiče neke mlade ljude, posebno muškarce, da stvore izrazito "nesigurne" prostore za sebe.

Jedan bivši student ispričao je sa užasom o nedavnom incidentu poznatom kao "Jafagejt," gde su članovi fudbalskog tima trčali oko jednog univerzitetskog sportskog terena sa jafa keksima stegnutim između zadnjica. Celo moje zdanje gledalo je kroz prozore kako gubitnik trke mora da pojede kekse onih koji su učestvovali - bilo je strašno i ponižavajuće gledati.

foto: Geoffrey Robinson / Alamy / Alamy / Profimedia

Na Kembridžu su prošle godine članovi jednog društva za piće probudili novajlije usred noći i naterali ih da pojedu pakovanje suvih krekera – morali su da pojedu krekere, a zatim su im ponudili kriglu vode – koja je, ispostavilo se, zapravo bila votka, koju su takođe morali da popiju do kraja.

Bivši student koji je organizovao rituale rekao je za pomenuti list: "Društva za ispijanje su veoma ozloglašena na Univerzitetu. Međutim, može se reći da su i dalje prisutna i cvetaju na kampusima."

Govoreći o ritualima, dodao je: "Kada sam bio predsednik mog društva za ispijanje, uvek sam se trudio da novajlije mogu da biraju da ne rade zadatke koje sam osmislio. Ali ponekad sam morao da izbacim ljude zbog lošeg ponašanja. Ne mogu reći da žalim što sam bio deo toga - ali bih voleo da ove aktivnosti budu inkluzivnije i bezbednije."

Godine 2021. pokrenuta je istraga na ragbi klubu univerziteta iz Rasel grupe nakon što je jedan brucoš urinirao po kandidatu tokom probne utakmice.

foto: Geoffrey Robinson / Alamy / Alamy / Profimedia

Drugi incidenti imaju uznemirujuću se*sualnu komponentu: studenti i bivši studenti mnogih univerziteta, uključujući Kraljev koledž u Londonu, ispričali su kako su novajlijama prekrivali genitalije kari prahom i pastom za zube i palili ih cigaretama.

Godine 2022. rektor Dauning koledža u Kembridžu osudio je društvo "Gospodskih Patricija,"društvo za ispijanje, kao "predatorsko" nakon što je rečeno da grupa cilja "žene koje smatraju privlačnim, podstičući ih da piju u prekomernim količinama i tretirajući ih mizogino."

Ali nisu samo muškarci uključeni. Ženski klubovi, "društva i sportski timovi širom univerziteta takođe iniciraju novajlije sa grotesknim planovima."

Godine 2019. brucoši ženskog hokejaškog tima sa univerziteta Lufboro, navodno su bili primorani da jedu mrtve larve i pseću hranu dok su stariji studenti bacali jaja na njih tokom rituala. Portparol Lufboroa rekao je: "Nastavljamo da sarađujemo sa našim sportskim klubovima kako bismo osigurali da neprimereni rituali postanu prošlost."

foto: Geoffrey Robinson / Alamy / Profimedia

U decembru 2016. Ed Farmer, dvadesetogodišnji brucoš sa univerziteta u Njukaslu, doživeo je srčani zastoj nakon što je popio smrtonosnu količinu alkohola tokom ritualne ture po pabovima sa Društvom za poljoprivredu. U jednom pabu, njegova grupa naručila je 100 trostrukih votki.

Tokom istrage povodom Farmerove smrti, učesnici su svedočili da su pili votku iz svinjske glave i lovili jabuke u kanti koja je sadržala urin i alkohol.

Sem Poter, devetnaestogodišnjak, učestvovao je u ritualu ragbi kluba na univerzitetu u Glosterširu jedne večeri u maju 2019. kada je preminuo od alkoholne intoksikacije nakon četvoročasovne igre ispijanja alkohola. Njegova krv sadržala je 362 mg etanola na 100 ml krvi - četiri i po puta više od dozvoljene granice za vožnju pod uticajem alkohola.

Većina univerziteta ima stroga pravila koja zabranjuju ovakve događaje i aktivno se bore da se ovo nikada ne dogodi, sa najstrožim mogućim kaznama.

foto: Jannis Werner (Harvard Images) / Alamy / Alamy / Profimedia

Međutim, neki studenti su rekli da bi ovo moglo samo da odvede žurke u još veću tajnost - što ih čini još opasnijima.

Portparol univerziteta Harper Adams, gde je ragbi klub optužen za dopuštanje "endemskog fizičkog zlostavljanja," rekao je da su "šokirani i tužni" zbog otkrića. "Znamo da ne možemo promeniti prošlost, ali odlučni smo u tome da sprečimo da se ovakvi događaji - koji su se dogodili pre nekoliko godina - ponove... radi izbegavanja sumnje, inicijacijske ceremonije su zabranjene."

Jedan bivši student koji je pretrpeo povrede tokom rituala u društvu za piće, ali je ipak ostao član, rekao je da je problem složen: "Na onima koji organizuju ove događaje je da obezbede da nikada ne postoji stvarna opasnost od ozbiljne povrede, i da novajlije znaju da uvek imaju izbor."

Univerziteti su sada sve više polarizovane sredine. Mnogi studenti koji su prvi put napustili dom ove jeseni suočavaju se sa razuzdanim ritualima punim droga i alkohola s jedne strane, i klubovima za pletenje bez alkohola s druge. Ono što ih privuče moglo bi ih koštati ne samo zdravlja i dostojanstva - već i života.

Bonus video: