"Ako plaču, pustite ih, nemojte im govoriti da prestanu": Zašto je bitno da deca osete tugu objašnjava Dr Gordon Njufeld
Deca bi trebalo da se osećaju slobodno da osete tugu
Izvor: Milica Krajnović
Jelena Đoković veoma je posvećena pitanjima vezanim za porodicu i razvoj dece, pa se trudi da približi i svojim sugrađanima ovu temu i često u našu zemlju dovodi brojne stručnjake. Jedan od njih je Dr Gordon Njufeld, čuveni dečiji psiholog sa kojim je razgovarala na temu suza kod dece, te je ovaj razgovor podelila sa svojim pratiocima.
Govoreći o suzama imamo decu koja stalno plaču i izražavaju svoje frustracije kroz plač. Roditelji im govore: "Smiri se, nemoj da plačeš", pa " Ne plači za svaku sitnicu, nije to tako velika stvar" i tako dalje... Ali da li time zaista pomažemo našoj deci?
"Nakon 50-60 godina rada kao terapeut nikada nisam video nikoga da je napredovao bez suza tuge. I nikada nisam video da je dete uspelo da se oporavi od agresije, od zlobe i maltretiranja, od narcizma bez pronalaženja svoje tuge.
Tuga je sastavni deo života i ne treba da je se plašimo. U stvari, previše roditelja meša nežno roditeljstvo sa izbegavanjem uzrujanosti, a uzrujanost je prirodan deo života. Možeš biti uzrujan, možeš se nositi sa tim, a da ne postaneš zlonameran, bez posramljivanja deteta.
Što više prostora mu daš, to manje prostora zauzima, ali deca treba da imaju svoju tugu. Treba da osete besmisao stvari sa kojim se suočavaju, tako se razvijaju, tako napreduju i postaju otporniji i jači.
Otpornost se zapravo gradi iz tuge ne iz mentalne snage, već kada dečiji mozak shvati da je preživelo iako nije dobilo to što je želelo, ali to ne treba da bude ukazano na zlonameran način. U suprotnom, to će postati posramljivanje. To ne treba da bude ukazano na oštar način, u suprotnom dovodi se u pitanje privrženost.
Trebalo bi da se osećaju slobodno da osete tugu. "
Bonus video: