Narodnu pevačicu proterali iz Hrvatske i spalili joj kuću do temelja: Umirali su svi koje je volela, a onda dobila rak
Težak život Tereze Kesovije obeležile su jezive tragedije i bolesti.
Izvor: Milka Đukić
Život hrvatske pevačice Tereze Kesovije nije bio lak, a obeležile su ga veliki tragedije. Majka joj je preminula dok je bila beba, te je odrasla sa ocem, maćehom i bratom u Dubrovniku.
Na svu tugu i patnju koju je imala, odrastala je u siromaštvu.
"Ta priča strašna je stigma koja je ostala na mom srcu. Nisam još napunila mesec dana života kada je moja majka umrla posle porođaja. U Dubrovniku 1938. godine nije bilo efikasnih lekova protiv sepse, i trovanja pa me je porodična tragedija zadesila a da nisam još bila svesna sopstvenog života. Nikada kasnije nisam saznala šta se zapravo dogodilo sa mojom majkom u porodilištu. Koja bolest je uzrokovala njenu smrt", ispričala je svojevremeno za hrvatske medije.
Imala je 7 godina kad se oprobala u muzičkom horu, nakon čega je njen talenat isplivao na površinu. Želela je da pohađa muzičku školu, ali majka je insistirala da nauči zanat zbog čega je uporedo išla i u stručnu školu. Međutim, ubrzo ju je napustila jer nije volela matematiku.
Završila je Srednju muzičku školu, odsek flauta. Taj instrument je bio veoma skup pa je Terezin otac prodao svinju da bi joj ga kupio.
Sarađivala je sa Zdenkom Runjićem, Arsenom Dedićem, Kemalom Montenom, itd. 1965. godine je počela da nastupa u Francuskoj, a jedna od prvih pesama koju je izvela je "Larina pesma" iz filma "Doktor Živago".
Tokom studija na Muzičkoj akademiji u Zagrebu upoznala je svog prvog muža, Miru Ungara, s kojim je dobila sina Alana. Nakon razvoda od prvog supruga, Tereza se udala za hrvatskog vaterpolistu Ronalda Lopatnija, sa kojim je imala veoma buran brak.
Pevačica je 2010. godine objavila autobiografiju u kojoj je opisala najteže trenutke u svom životu. Jedan od njih je rat u kome je njena kuća spaljena. Osećala se proteranom iz Dubrovnika i smatrala je da su ljudi na njenu ljubav odgovorili mržnjom. Drugi je saznanje da joj je brat poginuo u saobraćajnoj nesreći.
Tereza je preživela rak bubrega, nekoliko operacija glasnih žica i ušiju. Veliki udarac za nju bio je i smrt žene koju je smatrala majkom.
Jednom prilikom je izjavila da joj Beograd uvek izvuče suzu i da je posetila grob maršala Tita. Nikada nije krila poštovanje koje je prema njemu osećala zbog čega su je mnogi osuđivali.
Bonus video: